BLIZAN Żel silikonowy na blizny

BLIZAN to hipoalergiczny, przeźroczysty, szybko wysychający preparat, przeznaczony do leczenia blizn różnego pochodzenia; zarówno u dzieci jak i dorosłych. Preparat może być stosowany w przypadku bliznowców (keloidów), blizn przerostowych, blizn po operacjach plastycznych i chirurgicznych, blizn pooparzeniowych, pourazowych, blizn po zabiegach terapii laserowej, blizn po cesarskim cięciu, rozstępów powstałych w wyniku ciąży, zmian wagi lub okresów szybkiego wzrostu podczas dojrzewania oraz blizn potrądzikowych.

Właściwości:

Rany po wcześniejszych urazach mechanicznych, chemicznych, termicznych bądź po stanach chorobowych takich jak trądzik czy ospa pozostawiają po sobie blizny. Możemy jednak przyczynić się do tego, by były one jak najmniej widoczne. Blizny można leczyć na dwa sposoby - metodami inwazyjnymi i nieinwazyjnymi. Do metod inwazyjnych zaliczamy: chirurgiczne wycięcie blizny, krioterapię, laseroterapię, radioterapię, zastosowanie kortykosteroidów czy podanie wypełniaczy. Metody nieinwazyjne, natomiast, to terapia uciskowa oraz miejscowe stosowanie preparatów w postaci kremów i maści. Do niedawna preparaty te bazowały głównie na ekstrakcie z cebuli, który hamuje wzrost fibroblastów i działa bakteriobójczo. Pojawiła się już jednak nowoczesna metoda leczenia blizn tj. żele i opatrunki silikonowe. Żele silikonowe wykorzystują zjawisko okluzji, sprzyjające zmniejszeniu powierzchniowej utraty wody, przy jednoczesnym zwiększeniu uwodnienia tkanek. Dzięki temu ogranicza proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, syntezę kolagenu i hamuje procesy zapalne, co stwarza warunki niezbędne do prawidłowego leczenia blizn. Technologia silikonowego żelu BLIZAN poprawia wygląd blizn i zapobiega ich nadmiernej formacji. Blizan zmiękcza, uelastycznia oraz wygładza blizny. Żel silikonowy tworzy na powierzchni skóry cienką, nieprzepuszczalną dla wody membranę, utrzymując tym samym właściwą wilgotność skóry. Zmiękcza i uelastycznia blizny poprawiając ich wygląd. Redukuje przebarwienia, niweluje świąd i uczucie napięcia. Zapobiega powstawaniu blizn przerostowych, bliznowców oraz rozstępów. Żel BLIZAN można stosować w przypadku nowych jak i starych blizn.

Skład:

Mieszanina polisiloksanów.

Stosowanie:

Żel stosuje się zewnętrznie na skórę. Zaleca się, aby przed zastosowaniem żelu umyć oraz osuszyć miejsce jego aplikacji. Należy wycisnąć odrobinę żelu i delikatnie rozprowadzić go po całej powierzchni blizny. Następnie przez około minutę do trzech masować bliznę rozcierając żel - masaż dodatkowo wspomaga proces gojenia się blizn. Cienką warstwę żelu pozostawić na skórze aż wyschnie. Ewentualny nadmiar żelu można usunąć chusteczką. Rekomenduje się stosowanie żelu BLIZAN dwa razy dziennie. Preparat stosuje się na każdą świeżą bliznę już po zagojeniu się rany, na nieuszkodzoną skórę. Najlepsze efekty otrzymuje się w przypadku stosowania żelu w okresie do dwóch lat po zamknięciu rany.

Ważne informacje: Preparat BLIZAN jest dobrze tolerowany i rzadko powoduje działania niepożądane. Jednak w razie wystąpienia podrażnienia należy przerwać jego stosowanie.

BLIZAN – dlaczego warto?

Technologia silikonowego  żelu BLIZAN poprawia wygląd blizn i zapobiega ich nadmiernej formacji. Preparat można stosować na każdą świeżą bliznę tuż po zagojeniu się rany na nieuszkodzoną skórę. Najkorzystniej jest stosować żel w okresie do dwóch lat po zamknięciu rany.  Blizan należy wcierać masując jednocześnie bliznę przez 1-3 minut.

BLIZAN jest skuteczny:

 • zmiękcza, uelastycznia i wygładza bliznę poprawiając jej wygląd
 • utrzymuje właściwą wilgotność skóry
 • zmniejsza przebarwienia blizn
 • niweluje świąd i uczucie napięcia
 • jest skuteczniejszy w działaniu niż preparaty na bazie ekstraktu z cebuli zawierającego alantoinę i heparynę1

BLIZAN jest wszechstronny:

 • leczy bliznowce, blizny przerostowe i potrądzikowe,
 • leczy blizny po operacjach plastycznych, chirurgicznych i cesarskim cięciu,
 • leczy blizny pooparzeniowe, pourazowe i po zabiegach terapii laserowej,
 • leczy rozstępy powstałe w wyniku ciąży, zmian wagi lub okresów szybkiego wzrostu podczas dojrzewania
 • zapobiega powstawaniu blizn przerostowych i bliznowców oraz rozstępów
 • jest przeznaczony do leczenia zarówno starych jak i nowych blizn
 • może być stosowany u dorosłych i dzieci bez względu na wiek

BLIZAN jest komfortowy:

 • jest przezroczysty i bezzapachowy
 • szybko wysycha
 • można nakładać makijaż po całkowitym wchłonięciu się żelu
 • aplikacja jest rutynowa - dwa razy dziennie
 • jest wygodny do aplikacji, nawet w trudno dostępne miejsca

Preparaty silikonowe są bezpieczne:

Preparaty silikonowe są dobrze tolerowane i rzadko powodują działania niepożądane. Na dużych grupach pacjentów przeprowadzono badania z zastosowaniem żeli silikonowych, w wyniku których nie otrzymano żadnych działań niepożądanych, a blizny zmniejszyły się istotnie.2,3

1Burns. 2009 Dec;35(8):1097-103. doi: 10.1016/j.burns.2009.06.206. Epub 2009 Sep 18.

Comparison of efficacy of silicone gel, silicone gel sheeting, and topical onion extract including heparin and allantoin for the treatment of postburn hypertrophic scars. Karagoz H, Yuksel F, Ulkur E, Evinc R.

2Aesthetic Plast Surg. 2007 Mar-Apr;31(2):183-7. Clinical evaluation of a new self-drying silicone gel in the treatment of scars: a preliminary report. Signorini M(1), Clementoni MT.
3Plast Reconstr Surg. 2005 Sep 15;116(4):1013-20; discussion 1021-2. A randomized, placebo-controlled, double-blind, prospective clinical trial of silicone gel in prevention of hypertrophic scar development in median sternotomy wound. Chan KY, Lau CL, Adeeb SM, Somasundaram S, Nasir-Zahari M.

 firma Artespharm
15g – ok. 12-20zł (lek bez recepty dostępny w aptekach internetowych i stacjonarnych)