Wakacje w sieci - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie?

W czasie wakacji dzieci spędzają w Internecie znacznie więcej czasu, niż w ciągu roku szkolnego. Jak uniknąć zagrożeń wynikających z ciągłego surfowania w sieci i nakierować pociechę na przeglądanie właściwych treści?

Internet zamiast podwórka

Marzeniem wielu rodziców jest to, by ich dziecko spędzało czas aktywnie - z rówieśnikami, na świeżym powietrzu. Niemniej jednak dzieci coraz częściej wybierają świat wirtualnej rzeczywistości, który zapewnia im nielimitowaną rozrywkę - gry, kontakt z przyjaciółmi poprzez portale społecznościowe czy komunikatory. Ponad 60 % rodziców przyznaje, że ich dzieci aktywnie korzystają z Internetu na laptopie (dane z raportu Squla "Generacja Z od A do Z"), wykorzystując go w różnych celach. Niestety nie zawsze rodzice są w stanie przewidzieć, na jakie portale zaglądają ich pociechy. Bardzo ważne jest monitorowanie aktywności dziecka w sieci i zablokowanie dostępu do stron dla niego nieodpowiednich.

Niektóre portale społecznościowe są dostępne od 13 roku życia, ale wiek użytkownika nie jest w realnym stopniu uwierzytelniany. Dlatego też tak wiele zależy od rodziców, szczególnie w okresie wakacji, kiedy dzieci mają dużo wolnego czasu. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci podczas wakacji?

Monitorowanie czasu

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie potrafią jeszcze dobrze planować własnego czasu. Z nudów i z ciekawości często spontanicznie klikają we wszystko, co tylko pojawi się na ekranie. Nie są w stanie same odpowiednio selekcjonować przeglądanych treści, co z jednej strony stanowi zagrożenie, a z drugiej szansę - jeśli tylko będziemy w stanie pokazać dziecku wartościowe strony internetowe.

Pamiętajmy, że jako rodzic jesteśmy autorytetem dla naszego dziecka. To my organizujemy mu codzienne zadania - takie jak na przykład oglądanie telewizji. My sterujemy pilotem i tej samej zasady powinniśmy trzymać się w Internecie, to my wybieramy program - komentuje psycholog Marta Żysko-Pałuba, ekspert Squla.pl.

Przydatne okaże się określenie dokładnego czasu, które można przeznaczać na przeglądanie i aktywność w sieci. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, w jakich godzinach może grać, kiedy jest czas na rozmowę ze znajomymi, a kiedy musi wyłączyć komputer. Takie wyznaczenie granic zminimalizuje ryzyko dostępu do niebezpiecznych dla niego treści. Umówcie się, że wieczorem spędzacie czas razem, bez dostępu do laptopa. Jeżeli jednak dziecko upiera się, że chce korzystać z Internetu - zaproponuj mu wspólną zabawę w sieci, z limitem czasu.

Zaplanuj alternatywę

Sposobów na kreatywne spędzanie czasu w Internecie jest wiele. Zaproś swoje dziecko do rozwiązywania quizów, które poszerzą jego wiedzę. W czasie wakacji możecie na przykład uczyć się języków na platformach internetowych, poszukiwać ciekawostek ze świata przyrody czy odkryć informację o ciekawych krajach i ich kulturze.

Internet świetnie poszerza horyzonty dzieci, nowe technologie rozwijają potencjał - trzeba jednak umiejętnie selekcjonować treści. Wszystkie multimedialne zabawy budzą ciekawość dzieci w wieku wczesnoszkolnym i uczą nowych rzeczy. To idealne rozwiązanie, na wspólne spędzenie czasu w sieci - dodaje Marta Żysko-Pałuba.

Postaraj się skupić uwagę dziecka na treściach, które są wartościowe - polecaj mu ciekawe strony, zainstaluj aplikacje, które uczą nowych rzeczy. Poszukaj zabaw edukacyjnych i gier, które mają pozytywną rekomendację. Zawsze zwracaj uwagę na oznaczenie PEGI - oznacza sugerowaną przez producenta granicę wieku użytkownika. Dzięki temu czas, który został wyznaczony na spędzenie przed komputerem zostanie wykorzystany pożytecznie, do minimum ograniczysz zagrożenia czyhające na twoją pociechę w wirtualnej rzeczywistości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Poinformuj swoje dziecko, a jednocześnie zwracaj uwagę na: ? Nowych znajomych - w Internecie nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Jeżeli twoje dziecko poznaje nowych znajomych, postaraj się obserwować ich relacje. Nie zezwalaj na spotkania z nieznajomymi. ? Uświadom dziecko, czym jest stalking - wszystkie nachalne, obraźliwe wiadomości oznaczają prześladowanie i nie powinny doprowadzać do interakcji z osobą nękającą nasze dziecko. W stosownych przypadkach należy powiadomić administratora serwisu lub policję. ? Poinformuj dziecko, żeby nie otwierało nieznanych załączników, zablokuj podejrzane strony internetowe. Zainstaluj kontrolę rodzicielską na urządzeniu, które ma dostęp do sieci.

Copyright © Agora SA