Jaka jest twoja "atomowa moc?" - Cartoon Network pomaga dzieciom odkryć swój talent

Ponad połowa dzieci w wieku 7-13 lat ma problem z podejmowaniem nowych wyzwań, obawiając się niepowodzenia - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Cartoon Network. Aby wzmocnić wśród najmłodszych poczucie pewności siebie, stacja organizuje w szkołach warsztaty, które mają pomóc uczniom odkryć swoje mocne strony.

Badania przeprowadzone na grupie dzieci w wieku od 7 do 13 lat pokazały, że aż połowa z nich (64% chłopców i 54% dziewczynek) tylko czasami lub wręcz bardzo rzadko czuje się gotowa do podejmowania nowych wyzwań. Powodem obaw jest to, że najmłodsi nie wiedzą, czy poradzą sobie z zadaniem, którego mieliby się podjąć. Połowa badanych dziewczynek nie uważa się za ładne, a wśród chłopców co drugi nie czuje się mądry ani zabawny.

Tymczasem, jak wyjaśnia Mikołaj Brzeziński, psycholog współpracujący z Centrum Edukacji Obywatelskiej, dzieciństwo jest bardzo ważnym okresem w umacnianiu poczucia własnej wartości u człowieka. – To, jak dziecko nauczy się postrzegać siebie, wpływa na jego samoocenę w dorosłym życiu, dlatego kluczowe jest między innymi wzmacnianie u dzieci poczucia sprawczości – podkreśla.

Z badań, które agencja SW Research przeprowadziła na zlecenie Cartoon Network, wynika również, że   dzieci nie są skłonne do dzielenia się swoimi sukcesami z nauczycielami – robi to tylko 18% dziewczynek i 11% chłopców. Może to wynikać z postawienia większego nacisku w szkołach na realizację celów dydaktycznych niż wychowawczych, a przecież bardzo ważne jest, by pokazać dzieciom, że każdy z nas jest w czymś dobry i sam  może oddziaływać na poczucie własnej wartości.

Właśnie w tym celu kanał dziecięcy Cartoon Network wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje w lutym w wybranych szkołach podstawowych warsztaty, które mają pomóc najmłodszym znaleźć swoje mocne strony. Podczas zajęć „Odkryj swoją moc z Atomówkami” uczestnicy na przykładzie ulubionych superbohaterek: Bajki Bójki i Brawurki nauczą się identyfikować zalety i swoje mocne strony. Ponadto, dowiedzą się, jak wykorzystać je w przyszłości do realizacji planów i spełniania marzeń.

Wszystkie dzieci, nie tylko te biorące udział w warsztatach, mogą razem z Cartoon Network dowiedzieć się, co je wyróżnia lub jaki wyjątkowy talent posiadają. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.powerpuffyourself.com, stworzyć swoją atomówkę i rozwiązać zabawny quiz. Dodatkowo, na fan page’u Cartoon Network Polska najmłodsi mogą wziąć udział w konkursie, w którym opiszą wyjątkowe talenty swoich przyjaciół. Akcja „Odkryj swoją atomową moc” ma zachęcić dzieci do odkrywania w sobie indywidualnych cech i zdolności, którymi niekoniecznie musi być władanie obcym językiem czy posiadanie niespotykanego hobby, lecz zwykła uczynność, koleżeńskość czy optymizm.