Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka

Muzyka wzbogaca życie, rozwija wyobraźnię i wrażliwość, pozytywnie wpływa na osobowość człowieka, jego nastroje i emocje. Już od najmłodszych lat warto dostarczać dzieciom jak najwięcej bodźców muzycznych, które mają duży wpływ na rozwój wrodzonych zdolności i talentów dziecka.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego – pozytywnie wpływa na rozwój osobowości dziecka, rozwija jego wrażliwość, uczy systematyczności i obowiązkowości, rozwija umiejętności koncentracji, ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Aktywna gra na instrumencie muzycznym zwiększa poczucie własnej wartości, kształtuje pamięć i zaspokaja potrzebę ekspresji.

Muzyka pobudza wszystkie obszary rozwoju dziecka, zarówno ten intelektualny, społeczny, emocjonalny, motoryczny, jak również językowy, w tym naukę czytania i pisania. Jest ona łącznikiem między ciałem a umysłem i pozwala im harmonijnie współpracować. Zarówno dorośli jak i dzieci dzięki muzyce ćwiczą i wzmacniają swoją pamięć. Kontakt dzieci z muzyką od najwcześniejszych chwil życia pozwala im rozwijać naukę dźwięków i znaczenia słów. Dodatkowo muzyce często towarzyszy taniec jak również próba gry na prostych instrumentach, jak grzechotki, organki czy bębenki, co wspiera rozwój motoryki, a także umożliwia autoekspresję dziecka – podkreśla psycholog Anna Jerzak, autorka bloga Psychonomia

 Muzyka to rozwój

Muzyka to wspaniałe narzędzie, które stymuluje wszechstronny rozwój. Dlatego warto dawać dzieciom okazje do kontaktu z muzyką. Płyty dla dzieci, karuzele z pozytywką, zabawki muzyczne, instrumenty dla najmłodszych będą miały pozytywny wpływ na osobowość maluchów.

Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko stymulują słuch naszych dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki poprzez taniec lub granie na instrumentach, nawet na tych, które służą  tylko do zabawy. Dlatego warto by muzyka towarzyszyła dzieciom w codziennych czynnościach już od najmłodszych lat, podczas zasypiania – wyciszając melodie dostępne w różnych karuzelach, bujaczkach, w trakcie zabawy: piosenki w tle lub zabawy na różnych instrumentach muzycznych, podczas spacerów lub wycieczek samochodowych – nucąc ulubione melodie malucha – wyjaśnia Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo.

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieckaJak muzyka wpływa na rozwój dziecka materiały prasowe

Jak pokazują badania, muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko  już w okresie prenatalnym, już od dwudziestego szóstego tygodnia maluszek słyszy rytm i melodię. Kilkumiesięczne maluchy uwielbiają przedmioty, które wydają dźwięk. Są zaciekawione, skoncentrowane i chętne do tworzenia własnych melodii. A w wieku przedszkolnym wzrasta wrażliwość słuchowa dzieci, także w zakresie słuchu muzycznego. W tym okresie można zaobserwować  wzrost zdolności rozpoznawania melodii – umiejętność taką posiada 40% dzieci w 4 roku życia i 75% w 5 roku życia.

Zabawki muzyczne stanowią ciekawą propozycję, która nie tylko bawi, ale również rozwija poczucie rytmu. Sprawdźmy jakie instrumenty czy akcesoria dla dzieci wyposażone w muzyczne dodatki mają wpływ na  rozwój dziecka.

Cymbałki

Najbardziej tradycyjnym instrumentem dla dziecka są niewątpliwie cymbałki. Już najmłodsze dzieci mogą poznawać podstawowe dźwięki poprzez uderzanie w metalowe blaszki. Zabawka uczy poczucia rytmu, rozwija zdolności muzyczne i zaznajamia z nutami.

Pianinka nie tylko dla starszych

Keyboard może być pierwszym instrumentem, który wprowadzi dziecko w świat muzyki. Klawiatura jest podobna do tej w pianinie, ale ma dodatkowe efekty dźwiękowe. Gra na keyboardzie może być początkiem prawdziwej muzycznej pasji. Dla najmłodszych dostępne są kolorowe pianinka w ciekawej formie przekuwające uwagę dziecka. Dla starszych sprzęty tego typu wyglądają poważniej i dźwięk jest już dobrej jakości (jak w Keyboard Jess Lionelo).

Relaksująca muzyka

Zawieszana na ramie łóżeczka karuzela to świetny pomysł na dziecięce wieczory. Łagodne i wyciszające melodie zajmą na długo nawet najbardziej wesołego malucha. Podobne zastosowanie mają różnego rodzaje bujaczki, które można nie tylko dostosować do wieku dziecko, ale mają wbudowany pakiet różnych melodyjek, które wpływają relaksacyjnie na dziecko. A ciche wibracje w bujaczku Zoe pomagają dziecku odprężyć się i zasnąć.

Gitara i perkusja

To sprzęty dla starszych dzieci. Na rynku możemy znaleźć gitary dla najmłodszych dzieci, które zamiast tradycyjnych strun, mają kolorowe przyciski. Zabawki takie grają, świecą i zachęcają do występów. Natomiast jeżeli twój maluch z zaangażowaniem układa obok siebie garnki i pokrywki, po czym uderza w nie i tworzy oryginalną melodię – może dobrym rozwiązaniem będzie zakup perkusji.

Pamiętajmy, że dając dziecku instrument muzyczny, nie od razu zostanie światowej sławy muzykiem. Natomiast widząc jego zainteresowanie dźwiękami, możemy po prostu wręczyć mu narzędzie, dzięki któremu rozwinie swoje zdolności i umiejętności. Jeżeli będzie to tylko chwilowy zachwyt, to niczego nie stracimy – dodaje Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo.

Copyright © Agora SA