Od lalki do drona - prezentownik dziecka 2.0

Lalki, samochodziki, klocki a może drony i tablety? Czym bawią się współczesne dzieci i po jakie zabawki sięgają ich rodzice, planując zakupy prezentów? Mattel, światowy lider w produkcji zabawek, wraz z grupą badawczą IPSOS, sprawdził nie tylko jakie są zabawkowe oczekiwania, ale także jak bawią się polskie dzieci.

Nikt z nas nie wyobraża sobie dzieciństwa bez zabawy, która jest dla maluchów podstawowym narzędziem do zaspokajania naturalnej potrzeby poznawania i rozumienia otaczającego świata i samego siebie. Dzieci w czasie zabawy wyrażają uczucia, pragnienia i marzenia, poznają świat realny oraz uczą się tworzyć swoje pierwsze więzi międzyludzkie, np. zawierając przyjaźń.

Polskie dzieci i ich rodzice doskonale znają rolę zabawy. Potwierdzają to wyniki badania „Zabawki są ważne” zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Mattel. Bez względu na to, czy maluchy bawią się same, czy z innymi dziećmi lub rodzicami, zabawa jest dla nich bardzo ważna. Na samodzielną zabawę 63% naszych pociech  w wieku od 3 do 9 lat poświęca w tygodniu średnio 2,7 godziny dziennie, trenując w ten sposób swoje umiejętności, ucząc się reguł postępowania oraz różnych sposobów wyrażania uczuć, rozwiązywania problemów. W dni powszednie przez 1,5 godziny dziennie maluchy mają też okazję do zacieśniania więzów i relacji z rodzicami. Częściej z mamą (59%) niż tatą (43%), ucząc się od nich oraz przejmując sposoby rozwiązywania problemów. Do rodzica zawsze należy rola opiekuńczego obserwatora, który rozumiejąc słabsze i mocniejsze strony swojego dziecka, wie jak je wesprzeć i upewnić w swoich zamiarach.

Zabawki są ważne!

Dla najmłodszych wszystko może być ciekawą zabawką – patyk, kamyk, liść czy papierek po cukierku. W zależności od sposobu ich wykorzystania, dostarczają rozmaitych wrażeń – od dźwięku, przez dotyk, zapach, odczucia wzrokowe aż po smak. Dlatego właściwie dobrana zabawka, uwzględniająca zmieniające się potrzeby, pozwala dziecku rozwijać te zdolności, które na danym etapie jego życia są najważniejsze – potwierdza Marta Żysko-Pałuba, psycholog i psychoterapeuta specjalizująca się w pracy z dziećmi. I chociaż oczekiwania dzieci wraz z ich dorastaniem ewaluują, to jak pokazują wyniki badania zleconego przez Mattel, aż 45% dziewczynek wciąż najchętniej bawi się lalkami, kreując i odgrywając różne scenariusze i role. Te tematyczne zabawy nie tylko stymulują spostrzegawczość i uwagę ale rozwijają inicjatywę, pomysłowość i zaradność. Ponadto 38 % dziewczynek lubi gry planszowe i puzzle, a 34% z nich chętnie sięga po książki. Wszystkie wymienione wybierają też rodzice dziewczynek, spędzając z nimi czas.

Natomiast wśród zabawek dla chłopców królują klocki (48%) oraz samochody i tory (40%), które pozwalają przekształcać, przebudowywać i konstruować. Dzięki takim aktywnościom tworzy się tzw. wyobraźnia przestrzenna, a dodatkowo mali panowie uczą się planowania podejmowanych zadań. Chłopcy, podobnie jak dziewczynki, do wspólnej zabawy z rodzicami najczęściej wykorzystują gry planszowe, po które sięga 30% opiekunów.

Dziecko 2.0

Uwagę współczesnego dziecka (i rodzica) od twórczej zabawy odciągają wszechobecne gadżety elektroniczne, którymi od czasu do czasu bawi się średnio 30% dziewczynek i 38% chłopców. Po konsole do gier lub tablet czy smartfon najczęściej sięga 13 % dziewczynek i aż 24% chłopców.Tego rodzaju gadżet nie jest jednak zabawką, która przy rozmaitych okazjach również trafia na szczyt listy z prezentami. Chociaż rodzice pozwalają grać oraz korzystać z komputerów i telefonów, to mają jednak świadomość,że  przyjemność z kreatywnej zabawy jest w tym wypadku dużo mniejsza.

O ile elektronika, zapewne także z powodu wysokiej ceny, nie pojawia się na liście prezentów dawanych dzieciom, o tyle samo obdarowywanie zabawkami jest bardzo powszechne. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci otrzymują podobne zabawki od swoich rodziców i innych ludzi, np. członków rodziny.

W grupie wiekowej 3-5 lat do 58% dziewczynek trafiają najczęściej lalki, a do 61% chłopców samochodziki i tory samochodowe. Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem, bo wówczas chłopcom w wieku od 6 do 9 lat najczęściej (49%) kupujemy klocki a dziewczynkom (53%) puzzle.

Czy potrzebny jest więc kompromis między różnymi oczekiwaniami dzieci i dorosłych oraz budżetem na najlepszy prezent dla maluchów?

Prezentowe TOP 25, czyli zabawkowy zawrót głowy

Badanie „Zabawki są ważne” zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Mattel potwierdza, że w aktywności dzieci zabawki odgrywają istotną rolę. Wyniki odzwierciedlają również upodobania polskich maluchów  i rodziców, którzy chcą być przewodnikiem na drodze ich zabawkowych eksperymentów. To właśnie wyniki badania oraz zderzenie oczekiwań dzieci i wizji dorosłych, a także wieloletnie doświadczenie w zakresie poznawania potrzeb kolejnych pokoleń, stały się dla specjalistów z Mattel inspiracją do przygotowania prezentowego TOP25 na nadchodzący sezon prezentowy.

Prezentownik dzieckaPrezentownik dziecka materiały prasowe

Oto zabawkowy ranking, który tuż przed Mikołajkami, świętami i innymi okazjami, ma pomóc dorosłym w odkrywaniu marzeń polskich dzieci.

PREZENTOWE TOP 25 NA MIKOŁAJKI I ŚWIĘTA 2016

Zabawki dla młodych odkrywców – Fisher-Price

1. Szczeniaczek Uczniaczek (CJV64), kandydat na najlepszego przyjaciela małego dziecka.

2.  Edukacyjny Pociąg Szczeniaczka – motywująca do raczkowania kolorowa kolejka szczeniaczka i jego przyjaciół!

Edukacyjny Pociąg SzczeniaczkaEdukacyjny Pociąg Szczeniaczka materiały prasowe

3. BeBo – Tańcz i śpiewaj ze mną (DJX24) - sympatyczny robocik zachęcający do wspólnego tańczenia, śpiewania oraz tworzenia piosenek.

4. Edukacyjny Stolik Malucha (DRH37) – więcej niż kolorowy mebelek – interaktywna zabawka, którą pokocha każdy maluch.

5. Edukacyjny Globus Odkrywcy (DRJ85) sprawia, że cały świat jest w zasięgu rączek małych podróżników.

Edukacyjny Globus OdkrywcyEdukacyjny Globus Odkrywcy materiały prasowe

6. Sterowana gąsieniczka (DKT39), która uczy dzieci podstaw programowania.

7. Tomek i przyjaciele: Wielki wyścig – zestaw dla małych miłośników filmowych przygód sławnych lokomotywek.

8. Zestaw Plac budowy (DMM55) z serii Bob Budowniczy, dla amatorów zabawy piaskiem kinetycznym.

9.  Mówiąca Dora i smartfonik (DXB81) - nauka jezyka angielskiego i interaktywna zabawa z bohaterką serialu animowanego „Dora i przyjaciele”.

Zabawki dla młodych konstruktorów

10. Mega Bloks Pociąg edukacyjny 1-2-3! (DKX60) – 50 elementowy zestaw klocków dla małego konstruktora.

11. Pojazd – Zbieracz klocków od Mega Bloks (CNG23) – fantastyczny zestaw łączący możliwość kreatywnej zabawy z jednoczesnym sprzątaniem po niej!

Pojazd - Zbieracz klocków od Mega BloksPojazd - Zbieracz klocków od Mega Bloks materiały prasowe

Lalki dla małej i dużej dziewczynki

12. Sterowana latająca Barbie (DLV45) – nadzwyczajna zabawka w postaci latającego drona inspirowana filmem „Barbie: Gwiezdna przygoda”.

13. Barbie i latający kotek (DWD24) – doskonały zabawkowy duet.

14. Przyjaciółka Barbie – Sal-Lee – Gwiezdna surferka (DLT23) – członek niesamowitej drużyny odpowiedzialnej za misję ratowania gwiazd.

15. Tęczowa Księżniczka ze światełkami (DPP90) – niezwykła i magiczna lalka inspirowana filmem „Barbie Dreamtopia”,  która przeniesie zabawę wprost do Krainy Tęczy.

16. Barbie i jej Tańczący Koń (DMC30) – ten tańczący duet to idealna zabawka dla każdej miłośniczki zwierząt i tańca!

Barbie i jej Tańczący KońBarbie i jej Tańczący Koń materiały prasowe

17. Lalki Superbohaterki (DLT61) – idealne partnerki, z którymi dziewczynki mogą wyruszyć na misję ratowania świata, podobnie jak bohaterki serialu DC Super Hero Girls

18. Zestaw zakręcone wzory z lalką Barbie (DMC10) - dla nieco starszych kreatywnych dziewczynek, które uwielbiają projektować własne kreacje dla lalek.

19. Śpiewająca Straszygwiazda (DYN97) – Ari Hauntington – filmowa córka duchów z filmu „Witaj w Monster High”, która inspiruje do nauki śpiewu.

Samochody i tory dla pomysłowych chłopców - Hot Wheels i Disney Auta

20. Hot Wheels Zestaw Rekordowy wyścig (DJC05) – gwarancja odjazdowych skoków i zabawy w wyścigi samochodowe .

21. Hot Wheels Wyścigowy tor do konfiguracji (DGD30) – niekończąca się zabawa w tworzenie własnych wymyślnych układów torów i wyścigi samochodzikami Hot Wheels.

Hot Wheels Wyścigowy tor do konfiguracjiHot Wheels Wyścigowy tor do konfiguracji materiały prasowe

22. Hot Wheels Sterowany pojazd latający Sky Shock (DYD90) – pojazd dla amatorów emocjonujących samochodowych przygód – pojazd sterowany pilotem, który w sytuacji zagrożenia rozkłada skrzydła i odlatuje.

23. Disney Auta Sterowany Zygzak McQueen (DPL07) – jazda kultową wyścigówką na pełnych obrotach.

Zabawki idealne dla małych i dużych

24. Gogle View-Master (DLL68) – innowacyjny gadżet edukacyjny dla dzieciaków, które lubią interaktywny sposób poznawania swiata i zdobywania wiedzy z wykorzystaniem aplikacji mobilnych.

25. Scrabble Original (Y9616) – najbardziej popularna gra dla całej rodziny, w której LICZY SIĘ KAŻDE SŁOWO!

Scrabble OriginalScrabble Original materiały prasowe

O badaniu

Badanie „Zabawki są ważne” na zlecenie Mattel zostało zrealizowane przez grupę badwaczą IPSOS w maju 2016 roku. W ogólnopolskim badaniu udział wzięło 807 dzieci w wieku od 3 do 9 lat oraz ich rodzice.

Prezentownik dzieckaPrezentownik dziecka materiały prasowe

***************************************************************************************************

O Mattel

Mattel to światowy lider w projektowaniu, produkcji i sprzedaży zabawek oraz produktów skierowanych do dzieci i rodzin. Firma powstała w 1945 roku w Los Angeles, a jej założycielami byli Harold Matson oraz Ruth i Eliot Handler, którzy od 1947 roku produkowali zabawki muzyczne dla dzieci. Od 1980 roku Mattel jest największym producentem zabawek na świecie. Do firmy należą takie kultowe marki jak Barbie, najbardziej popularna i rozpoznawalna lalka na świecie, Hot Wheels, Monster High, Thomas & Friends, Fisher-Price, Scrabble, Matchbox oraz wiele innych. Obecnie Mattel zatrudnia blisko 30 000 pracowników w 40 krajach i sprzedaje oraz dystrybuuje produkty w ponad 150 krajach na całym świecie. Kluczowymi elementami strategii firmy od zawsze była dbałość o najwyższą jakość i bezpieczeństwo zabawek, a także ochrona środowiska naturalnego. Dzięki latom doświadczenia, wiedzy, kreatywności oraz szczegółowemu procesowi produkcji zabawki firmy Mattel spełniają wszystkie najwyższe światowe standardy jakości w branży zabawek i testów bezpieczeństwa.

Odwiedź nas na www.mattel.com, www.facebook.com/mattel lub www.twitter.com/mattel