"Przecinek i Kropka" to konkurs organizowany przez Empik, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze

Ponad sto książek dla dzieci walczyło o nominację do nagrody "Przecinek i Kropka". Jury wybrało pięć najlepszych.

Ponad sto książek dla dzieci walczyło o nominację do nagrody "Przecinek i Kropka". Jury wybrało pięć najlepszych. Decyzja o tym, kto zdobędzie najbardziej prestiżowy i jeden z najstarszych w Polsce laurów w kategorii literatury dla najmłodszych należy teraz do czytelników.

"Przecinek i Kropka" to organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze - jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. W tym roku jury doceniło pozycje: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", "Królik i Chopin", "Pszczoły", "Królewna" i "Pod wodą/Pod ziemią". Kolejny ruch należy do czytelników - od 23 marca do 5 kwietnia można głosować na najlepszy tytuł na stronie internetowej przecinekikropka.pl. Zwycięzcę konkursu poznamy 23 kwietnia na gali, która odbędzie się podczas czwartej edycji Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere. Nagrodę wręczy ambasadorka "Przecinka i Kropki" - aktorka i mama Magdalena Różczka.

Wśród nominowanych za 2015 rok książek znalazły się dwa niezwykłe albumy: "Pszczoły" (Wydawnictwo Dwie Siostry) Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz "Pod wodą/Pod ziemią" (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy docenieni na międzynarodowej arenie za "Mapy", tym razem prowadzą małego czytelnika w głąb planety. O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie "Królewny" (Wydawnictwo Bajka). Postaci wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować pojęcia, takie jak szczęście czy samotność, o których trudno rozmawia się nawet dorosłym. "Królik i Chopin" (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa to opowieść, w której królik odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka - muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu. Finałową piątkę zamyka książka, która - jak wskazuje tytuł - opowiada "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" (Wydawnictwo Poradnia K) narysowanych przez Daniela de Latoura. Justyna Bednarek odkrywa w niej tajemniczy świat rozparowanych i zaginionych skarpet.

Selekcji dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman - dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki "Ars Libri", Ewa Gruda - dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska - tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Inicjatorem i organizatorem konkursu "Przecinek i Kropka" jest sieć salonów Empik .

Głosowanie czytelników: 23 marca - 5 kwietnia.