Dziecko w sieci, czyli poznaj podstawy bezpiecznego korzystania z internetu

Czy wiesz, że dla młodych internautów światy online i offline przenikają się na wielu płaszczyznach? Internet stanowi dla nich naturalne środowisko, ponieważ mają z nim kontakt od najmłodszych lat. Znacznie sprawniej też niż niektórzy dorośli obsługują urządzenia elektroniczne, aplikacje i programy. Kiedy dziecko w sieci porusza się z taką łatwością, to co mogą zrobić rodzicie i opiekunowie, aby zapewnić mu bezpieczeństwo w internecie?

Dziecko w sieci

Choć internet i nowe technologie są wsparciem w pokazywaniu dziecku świata i rozwijaniu pasji, to zdarza się też, że mogą być źródłem zagrożeń. Pomagamy swoim pociechom w poznawaniu świata realnego, pokazujemy kolory, tłumaczymy znaczenie słów, wyjaśniamy, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę – tak samo powinniśmy zachowywać się, poznając wspólnie z dzieckiem możliwości i zasoby sieci. Warto poświęcić mu czas i interesować się tym, co robi za pośrednictwem tableta czy smartofona już od samego początku. Nasze zaangażowanie zaprocentuje w przyszłości nie tylko zbudowaniem porozumienia, zaufania i lepszej relacji z dzieckiem, ale też wychowaniem rozważnego i świadomego internauty.

Czasami rodzice mają opory przed angażowaniem się w wirtualne aktywności dziecka, ponieważ czują, że mają niższe kompetencje niż ich dziecko z łatwością obsługujące tablet czy laptop. Tymczasem dla kwestii bezpieczeństwa istotne są nie tylko umiejętności techniczne, a przede wszystkim kształtowanie odpowiednich postaw i nawyków w korzystaniu z technologii. To osiąga się głównie poprzez rozmowę, okazywane zainteresowanie i towarzyszenie dziecku w jego cyfrowych aktywnościach. Dzięki temu będzie wiedziało, że może się do ciebie zwrócić po pomoc, gdy napotka na zagrożenia w internecie. Poczuje się też traktowane po partnersku, gdy umówisz się z nim na przestrzeganie konkretnych zasad.

Bezpieczny internet

Warto, aby rodzic już na samym początku jasno ustalił z dzieckiem limit czasu spędzanego przed ekranem. Musi być on dopasowany do etapu rozwoju dziecka. Zaleca się, aby przygodę z technologiami rozpoczynać nie wcześniej niż od 2. roku życia i od tej pory towarzyszyć dziecku w wykonywaniu kolejnych kroków w wirtualnym świecie. Przedszkolaki z kolei na zabawie z urządzeniami elektronicznymi powinny spędzać nie więcej niż 30 minut dziennie. Istotne jest także, aby rodzice sprawdzali, czy dziecko przestrzega tych ustaleń – tylko wtedy młody internauta będzie czuł, że ta zasada jest ważna i trzeba się do niej zastosować. Warto także wspólnie z dzieckiem wybierać bajki, filmy i strony, z których może korzystać. A na urządzeniach udostępnionych najmłodszym zainstalować narzędzia kontroli rodzicielskiej, które ochronią je przed niebezpiecznymi treściami.

Podstawy bezpieczeństwa w sieciPodstawy bezpieczeństwa w sieci materiały prasowe

Naucz dziecko ograniczonego zaufania do osób i treści w sieci. Postaraj się wyjaśnić, że warto weryfikować wiadomości u różnych źródeł, nie można kopiować informacji bez powołania się na autora. Nastolatkowi uświadom, aby utrzymywał kontakty online z osobami, które zna w świecie realnym i nie przyjmował zaproszeń od obcych. Istotne jest też wyjaśnienie dziecku, dlaczego i jak ma chronić swoją prywatność w sieci. Internet nie zapomina, a raz umieszczone zdjęcia czy zostawione w nieodpowiedzialny sposób dane osobowe jego lub wasze mogą łatwo trafić w niepowołane ręce.

Pokaż dziecku, że może liczyć na ciebie w każdej sytuacji. Może się bowiem zdarzyć, że sam nie zauważysz, iż twoja pociecha boryka się z jakimś problemem. Zachęcając dziecko do otwartości i okazując troskę, zwiększysz szanse na to, że samo opowie ci o kłopotliwej sytuacji, jeśli spotka je taka w Internecie.

Podstawy bezpieczeństwa w sieciPodstawy bezpieczeństwa w sieci materiały prasowe

Nie musisz wiedzieć wszystkiego o nowych technologiach czy zjawiskach w internecie, aby chronić swoje dziecko i zapewnić mu bezpieczeństwo w internecie. Dlatego nie bój się szukać informacji czy pomocy. Tylko z otwartą głową i chęcią poszerzania swojej wiedzy, będziesz mógł być postrzegany przez dziecko jako partner, z którym może rozmawiać o tym, co robi, jakie strony lubi odwiedzać lub dlaczego ta, a nie inna gra jest dla niego interesująca. Dotyczy to także potencjalnie niebezpiecznych sytuacji w internecie, o których maluch opowie ci bez problemu, jeżeli będzie wiedział, że nie spotka się z oceną, krytyką, ale z pomocą z twojej strony.

Jeżeli chcesz pozyskać więcej informacji na temat zasad odpowiedzialnego korzystania z sieci, możesz przejść bezpłatny, internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam. Został on opracowany przez Fundację Orange specjalnie z myślą o rodzicach, którzy chcą przygotować siebie i dzieci do świadomego i bezpiecznego korzystania z technologii. Dzięki niemu opiekun dowie się, jakie są typy zagrożeń w sieci, jak chronić przed nimi dziecko i uczyć je odpowiedzialności.

Kurs jest darmowy i dostępny pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.