Jak stać się prawdziwym łowcą okazji

Kupowanie jest łatwe. Wystarczy karta płatnicza i trochę wolnego czasu. W każdym sklepie, butiku, na portalu aukcyjnym ?okazje? tylko czekają żeby nas złowić. Prawdziwą sztuką jest jednak nie dać się im złapać, ale samemu stać się łowcą, który potrafi upolować najciekawsze, najlepsze cenowo i przydatne przedmioty. Dla siebie i dla swojej rodziny.

Większość z nas robi zakupy pod wpływem impulsu. Z tego powodu zdarza się nam nabywać niepotrzebne rzeczy. Iluzoryczne promocje, zniżki i przeceny działają na nas jak mało co. Tracimy czujność widząc wielki napis taniej i nie sprawdzamy nawet ile produkt kosztuje w regularniej cenie. W domu po rozpakowaniu okazuje się, że wyjątkowe niebieskie sandały do niczego nie pasują, a letnia sukienka kupiona dla córki będzie dobra dopiero zimą.

Co zrobić by nie dać się złapać na "okazje"? Jak planować zakupy, by mieć z nich najwięcej korzyści? Mamy kilka sposobów, które być może pomogą Wam uniknąć błędów i strat.

 

Weź udział w konkursie

Rób listy. Autor książki "Sztuka planowania" radzi, by mieć listy na każdą okazję. Np. oprócz list tygodniowych zakupów spożywczych, dobrze mieć w notesie (albo telefonie) np. listę osób, które będziemy obdarowywać pod choinkę. Wtedy letnie wyprzedaże mogą być też okazją do zakupu pierwszych prezentów od Mikołaja. Rozłożenie zakupów świątecznych na kilka miesięcy, pozwoli uniknąć rujnowania budżetu w grudniu.

Noś przy sobie listę rzeczy które planujesz kupić w najbliższych miesiącach. Np. w ostatnim dniu roku szkolnego przejrzyj książki, plecak, przybory szkolne i spisz wszystko czego będziecie potrzebować w kolejnej klasie. Kupuj rzeczy z listy nawet przez całe wakacje, zawsze gdy spotkasz je w dobrej cenie.

Płać gotówką. Dzięki temu będziesz lepiej kontrolować wydatki. Zrób plan na początku miesiąca, w zeszycie albo na komputerze, możesz skorzystać też z gotowego programu do zarządzania domowym budżetem. Na początku miesiąca opłać koszty stałe: czynsz, kredyty, rachunki za telefon. Jeśli oszczędzasz - przelej odpowiednią sumę na konto oszczędnościowe. Pieniądze przeznaczone na "życie" podziel na ilość dni i kwotę na każdy tydzień wkładaj do portfela w gotówce w poniedziałek. Jeśli w niedzielę zostają jakieś nadwyżki - przełóż je do oszczędności, albo spraw sobie jakąś przyjemność.

Porównuj ceny i zachowaj ostrożność wobec wszelkich promocji, okazji 2 w cenie 1 i prezentów dołączanych do produktów "za darmo".

Kupuj przez internet. Będziesz mieć czas żeby przemyśleć zakup, porównać ceny i zyskasz prawo do zwrotu jeśli okaże się, że produkt nie spełnia Twoich oczekiwań. Sklepy internetowe dają Ci min. 10 dni na zwrot produktu.

Widząc "prawdziwą okazję cenową" zastanów się czy na pewno potrzebujesz tego produktu. Zastanów się do czego założysz zielone mokasyny. Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić do nich m.in. dwóch stylizacji - nie kupuj, będą leżały w szafie.

Wymieniaj - dzieci rosną niezwykle szybko i wiele ubrań okazuje się za mała za nim zdążą je zużyć. Sprzedawaj ubranka i zabawki na portalach aukcyjnych, albo wymieniaj się ze znajomymi. Możesz sporo zaoszczędzić.

Kupuj "klasykę". Kaszmirowe sweterki, porządne dżinsy o klasycznym kroju, szpilki - nigdy nie wychodzą z mody. Jeśli już bardzo chcesz sprawić sobie coś z najnowszej kolekcji, która będzie żyła tylko jeden sezon, postaw na biżuterię, torebkę, t-shirt.

Od czasu do czasu zapoznaj się ze swoją szafą na nowo. Wyrzuć z niej wszystko i wkładaj z powrotem rzecz, po rzeczy, by się im przyjrzeć. Może akurat odnajdziesz zapomnianą dawno tunikę, kupioną na ubiegłorocznej wyprzedaży, której dotąd nie było okazji założyć.

I najważniejsze! Wydawaj pieniądze, które masz. Nie zaciągaj zobowiązań np. na karcie kredytowej, by kupić kolejną parę butów do biegania. Lepiej załóż te, które już masz i umów się na spacer z przyjaciółką. Lepiej jednak po parku niż po galerii handlowej.

 

Weź udział w konkursie

Copyright © Agora SA