Świat pełen przygód: zabawki rozwijające wyobraźnię

Wyobraź sobie świat pełen akcji i przygód, w którym Twoje dziecko decyduje, co może się wydarzyć. Co mu to daje? Same korzyści! Wyjaśniamy, dlaczego to ważne, żeby zabawki rozwijały wyobraźnię.

Podczas zabawy dziecko nie tylko milo spędza czas, ale też rozwija się i uczy nowych rzeczy. Eksperci mówią, że zabawa jest pracą dzieci - w tym twierdzeniu nie ma żadnej przesady. Jest ona potrzebna dzieciom do zdobywania wiedzy o otaczającym świecie i do nauczenia się, jak w nim funkcjonować.

To właśnie poprzez zabawę dzieci poznają prawa i zasady rządzące ich otoczeniem, rozwijają umiejętności językowe, socjalizują się, ćwiczą motorykę, wzbogacają wyobraźnię. Zabawa jest źródłem testowania prawd o świecie, uczy przebywania pośród ludzi, opowiadania historii. Pozwala zdobywać umiejętności, które będą przydawać się dziecku przez całe życie. To wszystko dotyczy także zabawek rozwijających wyobraźnię - są nie do przecenienia! Dlaczego?

Świat wyobraźni

Zabawy, które pozwalają dzieciom na odgrywanie rozmaitych scen z codziennego życia, a także baśniowych historii ze świata fantazji, są szczególnie warte polecenia. Wspieranie wyobraźni i kreatywności dziecka ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, dlatego wiele uwagi przywiązujemy do tego, żeby stwarzać mu odpowiednie warunki do zabawy.

Jakimi zabawkami najchętniej bawi się wasze dziecko? Czy tymi, których można używać tylko zgodnie z instrukcją, czy też może takimi, które pozwalają na wymyślanie coraz to nowych światów i scenariuszy? Te drugie, z punktu widzenia rozwoju dziecka, są najbardziej wartościowe.

Dlaczego rozwijanie wyobraźni jest ważne?

Oto kilka powodów, dla których warto wybierać zabawki rozwijające wyobraźnię dziecka:

- wspierają rozwój mowy: bazują na symbolach, tak samo jak język. Zauważ, że dziecko zwykle zaczyna wybierać zabawy wspierające kreatywność w czasie, kiedy zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Naukowcy zauważyli, że dzieci mające problemy z mową, często mają też problem z zabawami "w udawanie";

- wzbogacają słownictwo. W jakich innych okolicznościach dziecko miałoby okazję poznać słowa takie jak forteca, miecz czy pirat? A używać ich?

- wcielając się w różne role, dzieci ćwiczą spoglądanie na świat z innej perspektywy. To rozwija ich empatię.

Korzyści na całe życie

Stwarzając dziecku warunki do zabawy rozwijającej jego kreatywność, uczysz je umiejętności krytycznego myślenia i wzbogacasz jego funkcje językowe. W takiej zabawie nie chodzi tylko o odgrywanie światów, przebieranie się za księżniczki czy piratów. Bogata wyobraźnia to coś, co będzie przydatne dziecku przez jego całe życie.

 

Fisher PriceFisher Price Fot. materiały partnera

 

fot. materiały partnera

 

To dzięki rozwiniętej kreatywności dorośli mogą wymyślać nowe rzeczy, rozwiązywać problemy, znajdować przyjemność w czytaniu książek, słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów. Wyobraźnia pomaga nam wykonywać wiele codziennych czynności, być empatycznymi, otwierać się na innych ludzi i ich problemy. Nasza zdolność planowania i podejmowania decyzji także zyskuje na naszej kreatywności.

Imaginext - akcja, przygoda i świat fantazji

Wybierając zabawki rozwijające wyobraźnię, sięgajmy po takie, które pozwalają dziecku angażować się w zabawę i przezywać przygody, dając mu jednocześnie dużo radości. Wiemy, że zabawki uczą wrażliwości, rozwijają spostrzegawczość i rozwijają umysł. Sięgajmy więc po te, które robią to najlepiej - także w tym sensie, że po prostu sprawiają dzieciom wiele frajdy. Wszystkie te warunki spełniają zabawki Imaginext.

Ta seria tematycznych zabawek pozwala dzieciom na odgrywanie scenek z baśni o rycerzach i smokach, a także ze współczesnego świata. To, co dzieci (i ich rodzice!) cenią sobie w nich najbardziej to to, że nie ograniczają dziecka do zabawy według schematu - zestawy można łączyć i mieszać, a jedynym ograniczeniem jest kres wyobraźni!

Wyobraź sobie więc świat pełen akcji i przygód, w którym Twoje dziecko decyduje, co może się wydarzyć. Taki jest świat zabawek Imaginext! Kto bowiem powiedział, że dinozaur nie może mieszkać w zamku, a ogry nie jeżdżą policyjnymi samochodami? Już Albert Einstein mówił, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy!