Jak nakręcić dzieci do edukacji...

6 i 7 listopada Kraków zamieni się w centrum edukacyjne dla dzieci. Podczas ekspedycji naukowych programu eduBudzik. Nakręcamy edukację! uczniowie klas III - VI szkół podstawowych wezmą udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. - Sprawdzimy dlaczego mydło myje, pokażemy jak działa żyroskop i wybierzemy się na wycieczkę w symulatorze lotu - opowiadają organizatorzy akcji. EduBudzik to program, który poprzez aktywną edukację pomoże dzieciom w lepszej motywacji do nauki, a rodziców i nauczycieli wesprze w inspirowaniu uczniów do odkrywania pasji i rozwijania zainteresowań.

Pierwszym etapem programu są ekspedycje naukowe dla dzieci z klas III - VI szkół podstawowych, które na co dzień nie mają dostępu do ośrodków kulturalnych i naukowych, znajdujących się w dużych metropoliach. Kraków to drugi po Warszawie cel ekspedycji naukowych organizowanych dla 600 uczniów z 7 województw w Polsce. Tym razem w warsztatach udział wezmą uczniowie z miejscowości położonych na południu Polski: Hoszów, Krościenko, Berezka oraz Polana. - W pierwszym dniu ekspedycji pokazujemy uczniom miejsca inspirującej edukacji - mówi Piotr Wikarek ze stowarzyszenia Navegadores, partnera programu eduBudzik. - W Krakowie dzieci odwiedzą m.in Muzeum Lotnictwa, gdzie będą mogły poznać historię lotnictwa, a także uczestniczyć w zajęciach w tzw. mini-labie. Do ich dyspozycji oddajemy m.in. symulator lotu oraz żyroskop. Dlaczego? Aeronautyka jest jednym z kluczowych osiągnięć technicznych naszej cywilizacji, a samolot łączy w sobie rozwiązania z różnych dziedzin nauki. Wprowadzając dzieci do świata lotnictwa chcemy w sposób symboliczny zilustrować bardzo ważną - szczególnie dla nich - tezę: jeśli chcesz, wszystko jest możliwe. Dzięki determinacji pokonasz przeszkody i spełnisz swoje marzenia. Człowiek może latać - dodaje.

Drugi dzień ekspedycji to interaktywne warsztaty zorganizowane i prowadzone przez Uniwersytet Dzieci. - W ramach programu przygotowaliśmy dla dzieci specjalny pokaz zatytutowany Dlaczego mydło myje? - opowiada Anna Grąbczewska, koordynator akcji ze strony Uniwersytetu Dzieci. - Mali studenci dowiedzą się, jakie właściwości środków myjących sprawiają, że mydło się pieni i myje, a proszek pierze. Na spotkania z uczestnikami programu zaprosiliśmy najlepszych współpracujących z nami naukowców. Monika Koperska, prowadząca pokaz, jest laureatką konkursu Famelab oraz jedną z najlepszych popularyzatorek nauki w Polsce. Dzięki spotkaniom z takimi ludźmi dzieci mogą zainspirować się nauką i łatwiej odkrywać swoje pasje i zainteresowania - dodaje Grąbczewska.

Przygotowując założenia programu, organizatorzy przeanalizowali szereg badań, m.in. o roli motywacji u dzieci we wczesnym wieku szkolnym. Spośród 130 ankietowanych pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych 87% z nich potwierdziło, że kluczowy wpływ na motywację dziecka mają rodzice i nauczyciele. Dlatego po ekspedycjach naukowych skierowanych do uczniów, przyjdzie kolej na edukację rodziców i nauczycieli, którzy oprócz warsztatów i spotkań z psychologami otrzymają specjalnie przygotowane poradniki z wieloma inspiracjami dotyczącymi motywowania dzieci. Wszystkie materiały dla nauczycieli i rodziców dostępne są również na stronie www.edubudzik.pl.

- Nasz program pozwala integrować nauczycieli i rodziców we wspólnym celu - wspieraniu dzieci w odkrywaniu swoich pasji, podsycaniu ciekawości świata i podejmowaniu edukacyjnych wyzwań - mówi Małgorzata Jankowska, koordynator programu eduBudzik z wydawnictwa Nowa Era - Przystępując do akcji, przeanalizowaliśmy badania, z których wynika, że kluczowy moment, w którym powinno się szczególnie podsycać i inspirować naturalną ciekawość dziecka, to czas między 9 a 12 rokiem życia. Jeśli w tym okresie dziecko nie będzie odpowiednio wspierane, jego motywacja do rozwoju spadnie i nauka przestanie być przyjemnością. Wiadomo też, że wpływ na motywację dziecka we wczesnym wieku szkolnym mają rodzice i nauczyciele, dlatego to właśnie oni otrzymują w programie eduBudzik największe wsparcie i pomoc. A jest to przecież najlepsza inwestycja, jaką można dać dziecku - wiarę we własne możliwości, wiarę opartą na wewnętrznej motywacji, dla której nie ma barier nie do pokonania. Tak właśnie zrodził się pomysł na program eduBudzik. Nakręcamy edukację! - dodaje Jankowska.

Efekty akcji widzą już nauczyciele, towarzyszący dzieciom podczas ekspedycji w Warszawie.

- Dzięki programowi dzieci poznają świat, mogą dotknąć i zobaczyć to, co normalnie dla wielu z nich byłoby nieosiągalne. Uczniowie z pełną pasją opowiadają o zajęciach, czują się zmotywowani do działania i mają zaszczepioną iskrę, która ma szansę na realną zmianę w podejściu do edukacji. - mówi Beata Wierzchowska, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Żytkiejmach.