Lekarze kazali kobietom zamienić się dziećmi. Wszystko dla zabezpieczenia się przed koronawirusem

U dwuletniego dziecka wykryto koronawirusa. Lekarze ze szpitala STNM w Gangtoku zaproponowali mamie, żeby tymczasowo jej synkiem zajęła się inna rodzina, w której także wykryto obecność koronawirusa.

Pandemia koronawirusa - wymiana dziećmi

Pandemia koronawirusa nadal wzbudza duży strach wśród ludzi. Rodzice martwią się o swoje dzieci. Dzieci boją się, że kiedy zachorują, mogą zarazić swoich starszych i bardziej podatnych na choroby rodziców. 

W indyjskim stanie Sikkim, przeprowadzono testy na koronawirusa. Wśród tych osób było dwuletnie dziecko, które miało wynik pozytywny. Okazało się, że mama dziecka ma wynik negatywny. Lekarze ze szpitala STNM w Gangtoku zaproponowali, żeby tymczasowo jej synkiem zajęła się inna rodzina, w której także wykryto obecność koronawirusa. W zamian kobieta miała opiekować się zdrowym sześcioletnim dzieckiem.

"Wszyscy członkowie rodziny 6-latka otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wyjątkiem było tylko dziecko. W efekcie nie miał kto się nim zająć. Wtedy do szpitala trafiła kobieta z zakażonym dzieckiem" - poinformował szpital STNM w Gangtok.

Mamy dzieci zgodziły się na tymczasową wymianę. Zakażone dziecko przebywało ze swoimi opiekunami na izolowanym oddziale szpitalnym, a zdrowa mama z sześciolatkiem przeszli kwarantannę w lokalnej szkole.

Koronawirus. Jak się chronić

GIS przypomina o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Należy bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną, jeśli, zaobserwuje się następujące objawy:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • duszności,
  • problemy z oddychaniem.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, do których należą przede wszystkim: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Warto podkreślić, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważają higienę rąk za najbardziej wydajny i opłacalny sposób ograniczania rozprzestrzeniania się chorób (Zobacz: Higiena na lotniskach ma ogromny wpływ na rozprzestrzenianie się pandemii - pokazują najnowsze analizy). 

Zobacz wideo Czy da się przesadzić z myciem rąk?
Więcej o: