500 plus. Ważna zmiana przy składaniu wniosków

Zmiany w 500 plus. Czy w tym roku powinniśmy spodziewać się znaczących zmian w programie 500 plus? Czy od 1 lipca 2020 roku świadczenie 500 plus będzie wypłacane?

Zmiany w 500 plus

500 plus to świadczenie wypłacane od 2016 roku. W związku z panującą pandemią koronawirusa, na dniach pojawiły się spekulacje dotyczące tego, czy od 1 lipca 2020 roku świadczenie 500 plus będzie wypłacane nadal. 20 kwietnia 2020 roku Andrzej Duda apelował do najbogatszych Polaków, aby przynajmniej na jakiś czas zaniechali pobierania świadczenia 500 plus:

Będę apelował, aby nie pobierali (500 plus). Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał, jeśli będzie taka sytuacja. Apelował, ale nie zabierał

- mówił Duda.

Rząd zapewnia, że nie ma powodów do obaw, że program 500 plus jest zagrożony. Rodzice zastanawiają się również, czy pojawią się inne świadczenia, które mogłyby im pomóc. Na te i inne pytania w wywiadzie dla Business Insider Polska , odpowiedziała Ministra Jadwiga Emilewicz:

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.

Jak podaje Next, eksperci uspokajają, że rodziny pobierające 500 plus mogą  być spokojne o jego funkcjonowanie. Świadczenie będzie dalej wypłacane na pierwsze oraz kolejne dziecko co miesiąc. O zmianach w 500 plus wypowiedziała się także Minister rodziny Marlena Maląg, która powiedziała, że na razie, rząd nie planuje wycofania się ze świadczenia 500 Plus.

500 plus do jakiego wieku?

500 plus wypłacane jest na każde dziecko w rodzinie do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie 500 plus z każdym rokiem jest mniej warte. Wszystko za sprawą rosnącej inflacji. Ceny idą w górę, zatem 500 zł, jakie otrzymują rodzice, wystarcza na pokrycie mniejszej liczby wydatków, niż cztery lata temu, gdy świadczenie wychowawcze startowało. Mimo to, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie money.pl, Polacy nie chcą, aby 500 plus poddano waloryzacji.

500 plus: co to za świadczenie?

500 plus, czyli świadczenie wychowawcze, to 500 zł, które co miesiąc dostają rodzice. Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 lipca 2016. Do 30 czerwca 2019 roku było wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko (aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko, należało spełnić kryterium dochodowe). Od 1 lipca 2019 świadczenie wychowawcze przyznawane jest na każde dziecko. O czym pamiętać?

  • Świadczenie wychowawcze przyznawane jest na rok, aby kontynuować wypłatę musimy złożyć kolejny wniosek,
  • wnioski można składać stacjonarnie (np. w Urzędach Dzielnic czy Urzędach Gmin oraz w Ośrodkach Pomocy Społecznej) lub przez internet - przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej,
  • 500 zł jest wypacane co miesiąc, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat (lub gdy nie złożymy kolejnego wniosku),
  • 500 zł jest kwotą netto, jest nieopodatkowana.
Zobacz wideo Kaczyński: "Trzaskowski blokuje wypłacanie 500+"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.