Jak dzieci w Europie obchodzą Wielkanoc?

Papierowe gniazdka na prezenty, wielki wyścig w poszukiwaniu czekoladowych jajek, przebieranki i wielkanocne piosenki. Sprawdź, czym różnią się świąteczne zwyczaje.

Niemcy

Charakterystyczna częścią Wielkanocy w Niemczech są drzewka lub bukiety przybrane ozdobnymi jajkami. Pisanki i czekoladowe jajka ukrywa się w gniazdkach umieszczonych w różnych częściach domu i ogrodu - zadaniem dzieci w niedzielę wielkanocną jest ich odnalezienie. W takim wyścigu często uczestniczą również dorośli. Dzieci dostają także upominki, które ukryte są w specjalnie przygotowanych olbrzymich kolorowych jajkach z papieru.

Francja

We Francji dzieci również szukają czekoladowych jajek ukrytych w różnych częściach ogrodu. We francuskich Alpach ta tradycja przyjęła globalne rozmiary - w miejscowości Montrottiere mieszkańcy ukrywają w górach kilkadziesiąt tysięcy pięknie ozdobionych jaj, po czym turyści i goście z okolicznych miasteczek i wsi wyruszają na ich poszukiwania. Wszystko to dzieje się w niedzielę Wielkanocną, a wielkim poszukiwaniom towarzyszą zwykle imprezy i koncerty.

Holandia

Holenderskie dzieci robią przed Wielkanocą papierowe gniazdka, które później oddają rodzicom. Ci umieszczają w nich prezenty od Wielkanocnego Królika. W niedzielę rano pierwszym zadaniem dzieci jest odszukanie gniazdka wypełnionego prezentami.

Szwecja

Tutaj Wielkanoc jest równie ważna, jak święta Bożego Narodzenia. Przed świętami przygotowuje się paskris, czyli brzozowe gałązki ozdobione kolorowymi piórkami. Charakterystycznym i niespotykanym w innych miejscach Europy szwedzkim zwyczajem Wielkanocnym są Paskkaerringar, czyli wiedźmy, za które przebierają się w dziewczynki i niczym w Halloween chodzą w przebraniach po okolicznych domach, zbierając słodycze i drobne pieniądze.

Czechy

W poniedziałek rano dzieci zwykle wyruszają z koszyczkami do sąsiadów i śpiewają wielkanocne piosenki. Pozostałe obyczaje nie różnią się znacznie od polskich.

Włochy

Dzieci znajdują prezenty w niedzielę w wielkich czekoladowych jajkach. Są to zwykle maskotki i drobne zabawki. W tym kraju Wielkanoc to głównie doskonały pretekst do urlopu i krótkich wyjazdów.

Wielka Brytania

Tu również, podobnie jak w krajach niemieckojęzycznych i we Francji, poszukuje się ukrytych na łąkach lub w ogrodach czekoladowych jajek. W zabawę zwaną polowaniem na jajka (Egg Hunt) angażują się nie tylko dzieci. Czekoladowe jajka można znaleźć w trawie, na krzewach, a nawet w dziuplach na drzewach! Podobnie jak w Czechach dzieci chodzą po okolicznych domach, śpiewając piosenki wielkanocne. W zamian za to dostają czekoladowe jajka i obiecują, że nie pojawią się po słodycze, aż do kolejnych świąt.

Więcej o: