Czy to naprawdę może uczulać? 5 bardzo dziwnych alergii

Alergia na gluten czy mleko nikogo nie dziwi, tak samo jak uczulenie na pleśń lub pyłki. Jednak niektórzy ludzie uczuleni są na naprawdę dziwne rzeczy. Jakie?
dziecko z telefonem dziecko z telefonem fot. Shutterstock

Uczulenie na telefon komórkowy

Alergologowie i dermatolodzy donoszą, że zgłaszają się do nich pacjenci z wysypkami zlokalizowanymi w okolicach uszu i szczęki. Swędzące i bolesne zmiany skórne wywołują... telefony komórkowe, a dokładniej zawarty w ich obudowie nikiel. Uczulenie na ten pierwiastek jest bardzo częste, dotyczy ok. 17 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci. Reakcje uczuleniowe może wywoływać kontakt z monetami, sprzączkami pasków, biżuterią, oprawkami okularów itd. Jeśli zauważycie na swoje skórze lub na ciele dziecka zaczerwienienie, bolesne bąble albo swędzącą wysypkę - na dłoniach, w okolicach zapięcia spodni, sprawdźcie, czy to nie reakcja na nikiel.

dziecko na basenie dziecko na basenie fot. Shutterstock

Woda

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, uczulenie na wodę naprawdę się zdarza. Na szczęście szanse, że dotknie twojego dziecka są niewielkie - w literaturze naukowej odnotowano około 30 przypadków alergii na wodę. W ciągu kilku minut po kontakcie z wodą (chlorowaną, morską, z kranu) na skórze pojawia się pokrzywka, zmiany szybko znikają, a diagnozę wykonuje się poprzez przyłożenie do skóry mokrego kompresu. Reakcję może też wywoływać nie sama woda, a coś, co się w niej znajduje, np. fluor lub chlor.

ciepło ciepło fot. Shutterstock

Ciepło / zimno

Uczulenie na zimo nazywane jest pokrzywką z zimna. Powstaje wskutek kontaktu z zimną wodą lub powietrzem - skóra zaczerwienia się, swędzi, powstają pęcherze. Najbardziej niebezpieczne może okazać się pływanie w lodowatej wodzie, może zakończyć się utratą przytomności, a nawet - w rzadkich przypadkach - śmiercią. Nie są znane przyczyny takiej reakcji na niskie temperatury, ale naukowcy podejrzewają, że ten rodzaj pokrzywki może mieć podłoże genetyczne.
Analogicznie do pokrzywki z zimna, możemy cierpieć na uczulenie na ciepło. Na ciele pojawiają się swędzące pęcherze i rumień. Reakcję może wywołać wysoka temperatura, pot, wysiłek fizyczny.
mama z dzieckiem mama z dzieckiem fot. Shutterstock

Dotyk

Dermografizm to rzadka choroba, która objawia się czerwoną i swędzącą wysypką w miejscu nacisku lub potarcia skóry. Zmiany skórne może wywołać dotyk, dlatego mówi się, że cierpiący na tę chorobę ludzie mogą pisać po swoim ciele. Zmiany utrzymują się co prawda dość krótko, ale ten rodzaj alergii jest bardzo uciążliwy dla chorego.

Obdarowuj ją prezentami! Obdarowuj ją prezentami! fot. Shutterstock

Seks

Uczulenie na seks? Niezupełnie na samo zbliżenie, ale jakkolwiek niewiarygodnie może to zabrzmieć, niektórzy są uczuleni na męskie nasienie. Objawy to m.in. wysypka i pieczenie, bywają więc mylone z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pojawiają się krótko po kontakcie z ejakulatem i to odróżnia je od chorób wenerycznych. Nie tylko kobiety mogą być uczulone na nasienie swoich partnerów, holenderscy naukowcy odnotowali trzy przypadki mężczyzn, którzy po stosunku, masturbacji i ejakulacji mieli alergiczną reakcję na własne nasienie. Po trwającym trzy lata leczeniu, polegającym na odczulaniu niewielkimi ilościami alergenu, u pacjentów odnotowano poprawę.
Więcej o: