Czerwcowy numer miesięcznika "Dziecko"

 Miesięcznik Dziecko nr 6/2013

Najnowszy numer "Dziecka" w kioskach od 9 maja

W tym miesiącu "Dziecko" można kupić z klockami LEGO Duplo w cenie 6,99 zł. Numer bez dodatku kosztuje nadal 1,20 zł.

Zabawa - ważna sprawa. Rozmowa z Lawrencem J. Cohenem

Zanim zaczniecie wybierać prezenty na Dzień Dziecka, przeczytajcie w nowym numerze miesięcznika "DZIECKO" rozmowę Joanny Szulc z Lawrencem J. Cohenem, autorem koncepcji rodzicielstwa przez zabawę. Może na Dzień Dziecka podarujecie dzieciom po prostu zabawę?

Akcja - adaptacja!

Jeśli tej jesieni wasze dziecko po raz pierwszy ma pójść do przedszkola, warto już teraz rozpocząć przygotowania. Podpowiadamy jak to zrobić.

Odpuścić czy wymagać?

Kiedy warto uszanować odmowę dziecka, a w jakich sytuacjach konsekwentnie trzymać się wymagań? Jakie korzyści płyną z uważnego słuchania dziecka? Czego maluch uczy się, gdy wymagamy od niego, by podporządkował się poleceniom dorosłych? Nad tym rodzicielskim dylematem pochylają się psycholożki z poznańskiej pracowni Humani: Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh.

Mleko na zapas. Jak odciągać pokarm?

Odciąganie pokarmu sprawia często różne trudności. W "Dziecku" znajdziecie praktyczne wskazówki, jak się do tego zabrać. Piszemy o tym, co może utrudniać odciąganie i o tym, co je ułatwia.

Słodycze: sztuka umiaru

Joanna Szulc pisze o tym, dlaczego jest przeciwniczką wprowadzania w życie zasady "słodkiego dnia", czyli metody objadania się słodyczami raz w tygodniu. Jeśli chcecie poznać wady tej metody i przeczytać o alternatywnych sposobach wprowadzania (lub nie) słodyczy do diety malucha - przeczytajcie!

10 pomysłów na kolacje

Ostatni posiłek dnia powinien zapewnić sytość na cała noc, a jednocześnie nie przeciążać żołądka. Wbrew pozorom to nie są sprzeczne wytyczne. Podpowiadamy, jaka pora jest najlepsza na kolację i co warto na nią przygotować.

Mięso, mniam!

W 6.-7. miesiącu można zacząć podawać dziecku odrobinę gotowanego mięsa lub ryby. Zwykle dodajemy mięso do zupy, ale w 10. miesiącu można niemowlęciu już zaserwować obiad dwudaniowy. W czerwcowym "Dziecku" znajdziecie pięć przepisów na mięsne potrawy dla niemowląt po 6 miesiącu.

Rady na owady

Długie wiosenne spacery i rodzinne pikniki to prawie sama przyjemność. W tym "prawie" słychać brzęczenie kąsających i żądlących owadów. W "Dziecku" piszemy jak uniknąć ukąszeń, w bezpieczny sposób odstraszać owady od niemowląt i dzieci oraz co robić w sytuacji, gdy użądli pszczoła lub osa, albo ukąsi kleszcz.

Wychowanie bez recepty

Szukacie skutecznej metody wychowawczej? U Juula jej nie znajdziecie. Sprawdźcie, co uznany duński pedagog i terapeuta rodzinny sądzi na temat uniwersalnych metod wychowawczych. W czerwcowym "Dziecku" publikujemy tekst z najnowszej książki Jespera Juula "Życie w rodzinie" (wyd. MIND).

Zdrowie z żelaza

Co się dzieje, gdy dziecku brakuje żelaza? Jak można zauważyć i uzupełnić niedobór tego pierwiastka? Przeczytajcie w "Dziecku".

Cała prawda o telewizorze

Czy oglądanie telewizji rzeczywiście edukuje i rozwija?  A może tylko szkodzi i ogłupia? Gdzie leży prawda? W "Dziecku" przeczytacie, co na ten temat sądzą ekspertki - okulistka, psycholożka i logopedka, oraz czego dowodzą wyniki badań naukowców.