Najnowszy numer miesięcznika "Dziecko" już w kioskach

Sierpniowy numer "Dziecka" w kioskach od 6 lipca

Sierpniowy numer "Dziecka" można kupić za 1 zł bez dodatków lub z audiobookiem i klapkami albo okularami do wyboru za 6,99 zł. Sprawdźcie, o czym piszemy.

Jak wspierać dziecko w dążeniu do samodzielności

W tym miesiącu tematem numeru jest SAMODZIELNOŚĆ. Piszemy o tym, jak wspierać niemowlę i dziecko w drugim roku życia, w jego naturalnym dążeniu do bycia niezależnym i samodzielnym człowiekiem. Podpowiadamy, jak konkretnie można pomóc malcowi, na co pozwalać, a czego nie robić, by nie podcinać mu skrzydeł i nie zniechęcać.

Co robić, gdy niemowlę zadaje komuś ból

Patrzysz niemowlęciu czule w oczy, a ono wyciąga pulchną łapkę i z całej siły ciągnie cię za włosy. Albo zaciska swoje pierwsze ząbki, które jeszcze niedawno tak cię zachwycały, na ręce starszej siostry. Zdarza się, że niemowlę gryzie, szczypie, bije, szarpie za włosy. Skąd biorą się takie zachowania u niemowlęcia? Czy to agresja? Złość? A może jeszcze coś innego? Jak reagować, gdy niemowlę zadaje komuś ból?

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór

Przez lata rodzice uznawali za pewnik, że pierwszą potrawą niemowlęcia powinno być podane na łyżeczce utarte jabłko, papka z gotowanej marchewki albo delikatna kaszka. Ale maluch może też zadebiutować przy stole w zupełnie innym stylu. Zamiast karmić dziecko łyżeczką przetartymi daniami, można pozwolić mu wybierać z talerza to, na co ma ochotę i samodzielnie wkładać jedzenie do buzi. Rodzice, którzy przekonali się do BLW z radością obserwują, jak ich dzieci wyrastają na smakoszy. W sierpniowym "Dziecku" przeczytacie ich historie.

Jak zakończyć długie karmienie piersią

Świa­do­ma de­cy­zja ko­bie­ty o za­koń­cze­niu dłu­gie­go kar­mie­nia uła­twia od­sta­wie­nie od pier­si.
I dziec­ku, i ma­mie. Na naszych łamach swoim doświadczeniem dzielą się trzy mamy, które odstawiły dziecko od piersi po długim okresie karmienia.

Zabawy dla małych ogrodników

Lato ma wiele zalet, także tę, że można przyjrzeć się z bliska przyrodzie, cieszyć nią
i bawić. W "Dziecku" znajdziecie propozycje zabaw w ogródek i... w ogródku. Podpowiadamy też, jakie zabawki pomogą dziecku rozwinąć pasję małego odkrywcy przyrody.

Jak chronić dzieci przed ukąszeniami owadów

Latem z przyjemnością spędzamy z dziećmi czas na świeżym powietrzu. Kłopot w tym,
że gdy nareszcie jest ciepło, pojawiają się stworzenia, które zatruwają nam ten letni czas. Komary i inne gryzące owady, kleszcze... W "Dziecku" przeczytacie, co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszeń i ugryzień oraz jak działać, gdy insekt jednak dopadnie malucha.

Jak dbać o oczy niemowlęcia

Łzawienie i ropienie oczu dokucza wielu niemowlętom. Najczęściej  przyczyną jest niedrożność kanalików łzowych. Piszemy, kiedy można ją rozpoznać i jak pomóc maluchowi.

Poród - godzina po godzinie

Jedne kobiety porównują poród do mozolnej wędrówki na szczyt, inne mówią o niezwykłych emocjach, jakie wtedy czuły, jeszcze inne wspominają ból rodzenia. Jak naprawdę wygląda naturalna droga dziecka na świat? Co czuje mały człowiek, a co jego mama? Opisujemy w "Dziecku" poród, godzina po godzinie.