Kwietniowy numer magazynu "Dziecko" już w kioskach!

Zapraszamy!

Pośpiech

Justyna Dąbrowska

redaktor naczelna

Zaryzykuję tezę, że w ogromnym stopniu zatruwa nam życie. Jak często macie poczucie, że "nie nadążacie"? Że się "nie wyrabiacie"? Że jesteście w wiecznym niedoczasie, ciągle gdzieś spóźnieni, w gonitwie? Na wstrzymanym oddechu?

Pośpiech jest funkcją naszych - często zbyt wysokich - wymagań wobec siebie. Uważamy, że powinnyśmy, że musimy, że najwyższy czas. Nie możemy się spóźnić, do przedszkola, do pracy, do niani, na zajęcia... Posiłek, spacer, drzemka - wszystko musi się mieścić w schemacie. Każdy dzień ma być wypełniony, produktywny, i wszystko - w odpowiednim rytmie. Dlatego nieustannie poganiamy nasze dzieci, a one zupełnie nie rozumieją, o co nam chodzi. My mamy zegarki, a dzieci mają czas. Potrafią delektować się każdą chwilą, mają umiejętność bycia "tu i teraz". Umiejętność, o której my dawno zapomnieliśmy.

A gdyby tak...odpuścić? Przyjrzeć się na spokojnie temu, co robimy i wyrzucić z grafiku zajęcia niepotrzebne. Zrezygnować z tego, co robimy tylko dlatego, że boimy się cudzej oceny? Wykreślić z planu dnia rozmaite wymogi, narzucone nam standardy, sztuczne powinności? Chcecie konkretu? Bardzo proszę - gotujcie dania jednogarnkowe, nie prasujcie, wstawajcie godzinę wcześniej, uprzedzajcie w przedszkolu, że się spóźniacie, bo nie chcecie mieć wrzodów...

Każdy dzień jest drogocenny. Każdy ma w sobie jakąś urodę. Trzeba tylko mieć czas, by to dostrzec.

Dodatki - niespodzianki!

Magazyn Dziecko w wyjątkowej cenie 1 zł (promocyjna) lub 6,99 zł z talerzykiem lub miseczką ze świnką Peppą

Miejsce dla noworodka

Czy nowonarodzonemu dziecku będzie lepiej we własnym pokoju, czy w odmiennie zaaranżowanej sypialni rodziców? Podpowiadamy, kiedy i jak zorganizować mieszkanie na przyjęcie nowego członka rodziny. Prezentujemy także ciekawe i stylowe aranżacje niemowlęcego kącika.

Aby się udało

Większość przyszłych mam planuje karmić piersią, ale mimo najszczerszych chęci w praktyce często borykają się z problemami, które to karmienie uniemożliwiają. Podajemy sposoby na to, by swoje plany móc z powodzeniem zrealizować i karmić naturalnie tak długo jak chcą tego mama i dziecko.

Śpij spokojnie

Nieprzespane noce to dla większości rodziców niemowląt najtrudniejszy aspekt posiadania dziecka. Dlatego szukają metod na szybkie usypianie niemowlęcia i sposobów na długi, spokojny jego sen. Przyglądamy się najpowszechniej stosowanym metodom i oceniamy ich skuteczność. Radzimy także, jak zapewnić maluchowi bezpieczne warunki do nocnego wypoczynku.

W kółko kolka

Na niemowlęcą kolkę nie ma jednego skutecznego sposobu. A to dlatego, że każde dziecko ma inne potrzeby i inaczej reaguje na różne działania rodziców. W artykule przeczytacie o zaletach i wadach różnych sposobów na kolkę.

Jeśli nie butelka, to co?

Jeśli niemowlę trzeba napoić inaczej niż poprzez karmienie piersią, rodzice zwykle sięgają po butelkę. Jednak karmienie butelką nie jest najlepszym ani jedynym wyjściem w tej sytuacji. Poznajcie naczynia, którymi napoicie małe niemowlę tak, by nie zaburzać u niego odruchu ssania. Pokazujemy także kubki dobre dla starszych niemowląt.

Jakie śniadanie?

W teorii śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który powinniśmy pieczołowicie zaplanować i zjadać w spokoju. Ale praktyka bywa inna, szczególnie jeśli spieszymy się, by odprowadzić dziecko do żłobka czy przedszkola oraz zdążyć do pracy. Podpowiadamy, jak usprawnić poranne jedzenie i co zaserwować amatorom różnych smaków.

Apetyczna Wielkanoc

Jasiek Kuroń proponuje ciekawe i oryginalne dania na wiosenne święta. Zasmakują całej rodzinie, a przy okazji... wyjdą na zdrowie.
Mama wraca do pracy

Doświadczone psycholożki opowiadają, czym jest dla małego dziecka rozstanie z mamą, jak przygotować malca do sytuacji, gdy traci mamę z oczu i jak reagować na łzy tęsknoty.

Hop do wody

Zastanawiacie się, czy jest sens chodzić z małymi dziećmi na basen? Jeśli macie wątpliwości, przeczytajcie relacje rodziców i komentarz instruktorki pływania. I od razu zaplanujcie wyjście na pływalnię!

Medyczny labirynt

Jaki zakres opieki zdrowotnej polskie państwo gwarantuje waszemu dziecku? Jakich dokumentów potrzebujecie, by dostać receptę na lek refundowany? Czy niepracujący rodzice mogą być spokojni o świadczenia medyczne dla swojego dziecka? Przeprowadzamy was przez labirynt przepisów prawa.

Wsparcie przy zaparciu

Jak rozpoznać przyczynę problemów i co pomoże dziecku w regularnych wypróżnieniach o właściwej konsystencji?

Dobre buty

Zastanawiacie się, jakie buty kupić dla malucha na wiosnę? Przede wszystkim - takie, które będą idealnie dopasowane do potrzeb rozwijających się stóp. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski tłumaczy, jakie obuwie wybierać ze sklepowych półek.

Wózek na miarę

Zakup pierwszego wózka dla niemowlęcia to jeden z największych wydatków, ale też duże wyzwanie dla rodziców. Jak wybrać model, który spełni większość naszych oczekiwań i nie okaże się bublem? Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Operacja cesarskie cięcie

W Polsce obserwujemy epidemię cesarskich cięć, a wiele kobiet uważa że poród operacyjny jest mniej bolesny i obciążający dla mamy i dziecka. O przyczynach takiego zjawiska i realiach związanych z cesarskim cięciem mówi ginekolog, prof. Mirosław Wielgoś.

Dom i praca na zmianę

Reportaż o matkach, które wychowanie dzieci łączą z absorbującą pracą. Jak pogodzić domowe życie z nagłym wezwaniem do szpitala, radia czy na posterunek policji? Przeczytajcie.

Kręcimy pornosa

Po raz pierwszy w Dziecku zaskakujący felieton mamy oraz pisarki Sylwii Chutnik