Autor: Kuba Korczak, znawca polskiej kuchni i promotor polskich produktów regionalnych, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
400 g polędwicy z sarny
400 g szpiku wołowego w kości
50 g masła
czosnek
domowe konserwowe grzyby, ogórki i warzywa
kiszona rzodkiewka, młode kimchi
szalotka
cebula
3 szyszki lub wióry wędzarnicze ewentualnie naturalny aromat wędzarniczy
3 krople sosu Worcestershire
sól
palnik do creme brulee
krakers:
50 g parmezanu lub innego twardego sera dojrzewającego
50 g masła
150 g mąki pszennej
żółtko jaja "0" lub "1"
łyżeczka grubo mielonego pieprzu
Przygotowanie:
Zblenduj ser z 50 gr masła o temperaturze pokojowej. Dodaj mąkę, żółtko, pieprz i zagnieć dokładnie na jednolite ciasto. Uformuj wałek o śr. 3-4 cm, zawiń w folię i włóż do lodówki na godzinę. Ciasto pokrój w półcentymetrowe plastry, następnie rozwałkuj na płaskie placki, które następnie piecz przez ok. 15 minut na blasze wyłożonej pergaminem, w temp. 175 st.
Szpik umyj i oczyść z ewentualnych resztek pokruszonych kości, po czym osusz dokładnie. Ząbek czosnku rozetrzyj ze szczyptą soli i połącz z masłem. Do pieca rozgrzanego do 190 st. wstaw szpik, na górze którego połóż masło czosnkowe i piecz ok 15-20 min - aż do uzyskania złotego koloru szpiku.
Mięso zetrzyj nożem, posiekaj lub ewentualnie zmiel w maszynce z grubymi oczkami. Na durszlaku połóż mięso i wstaw je do odpowiednio dużego garnka, tak by zachować przestrzeń pomiędzy szyszkami/wiórami, które połóż na dnie. Szyszki/wióry podpal palnikiem, wstaw durszlak i przykryj całość pokrywką, tak by w miarę możliwości dym się nie wydostawał. Czynność powtórz kilka razy. Do mięsa dodaj szczyptę soli, sos Worcestershire i dokładnie wymieszaj.
Tatar podawaj z posiekaną drobno połową cebuli i szalotki, piklami i kiszonkami, które połóż z boku na talerzu. Na uformowane mięso ułóż upieczony szpik i całość polej przecedzonym przez sito masłem z pieczenia. Krakers ułóż z boku lub wbij pionowo w mięso.
Autor: David Gaboriaud, szef kuchni, ekspert francuskiej kuchni, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
200 g polędwicy wołowej
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki posiekanego szczypiorku
kilka korniszonów
1 szalotka drobno posiekana
1-2 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz
majonez:
1 żółtko
1 łyżka musztardy Dijon
oliwa
sok z cytryny
sól
dodatki:
bagietka
masło
sól
Przygotowanie:
Polędwicę pokrój w kostkę grubości ok. 1 cm. Wymieszaj ze szczypiorkiem, orzechami i szalotką. Dopraw solą, pieprzem do smaku. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek i wymieszaj. Odstaw do lodówki.
Zrób majonez: żółtko wymieszaj z musztardą i łyżką oliwy. Cały czas mieszając trzepaczką wlej oliwę cienkim strumieniem aż masa zgęstnieje. Na koniec dopraw do smaku solą, pieprzem i pokrop cytryną. Przełóż majonez do rękawa cukierniczego i odstaw do lodówki.
Bagietkę pokrój w bardzo cienkie plastry. Grilluj na patelni na maśle, aż będzie chrupiąca.
Przełóż tatar na talerz, wyciśnij kilka kropli majonezu i podawaj z grzanką.
Autor: Kuba Korczak, znawca polskiej kuchni i promotor polskich produktów regionalnych, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
puree:
2/3 pęczka białych szparagów
4 ziemniaki (niemłode)
20 g masła
100 ml cydru
ząbek czosnku
20 g imbiru
sól
cukier pół łyżeczki
kaczka:
4 szt. piersi kaczki (pojedyńcze)
czosnek - ząbek
sól
sos:
400 g truskawek
3 gałązki świeżego rozmarynu lub szczypta suszonego
50 g masła
cukier
szczypta grubo mielonego pieprzu
okruchy:
2 szt suchej bułki kajzerki lub innej
50 g masła
sól
Przygotowanie:
Szparagi obierz ze skóry i pokrój w małe kawałki, ugotuj je do miękkości w minimalnej ilości wody (tak by tylko przykryła produkt) z dodatkiem cukru i szczypty soli. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kosteczkę, po czym ugotuj je z dodatkiem soli do miękkości. Odcedzone warzywa połącz w misce, blenduj krótko lub rozgniataj i przetrzyj przez sito. Do całości dodaj połowę cydru, masło, czosnek roztarty ze szczyptą soli oraz sok ze startego na drobnej tarce imbiru (wyciśnij go kładąc starty produkt w wewnętrznej części dłoni, zgniatając i dociskając kciukiem drugiej ręki). Masę wymieszaj dokładnie i jeśli nie jest za rzadka dolej resztę cydru i dopraw do smaku. Puree możesz podgrzewać na minimalnym ogniu.
W rondlu lub na patelni podgrzewaj oczyszczone i pokrojone w kostkę truskawki, do których dodaj po ok 15 minutach, rozmaryn, masło i pieprz. Po kolejnym kwadransie dopraw sos wedle uznania szczyptą cukru oraz/lub niewielką szczyptą soli.
Pieczywo porwij na równomiernej wielkości okruchy wielkości połowy paznokcia. Na patelni rozgrzej masło na średnim ogniu, mieszając co jakiś czas, aż do uzyskania orzechowego koloru. Podkręć gaz i wrzuć bułkę mieszając bardzo dokładnie i obracając okruchy z każdej strony tak, by równomiernie chłonęły masło. Zmniejsz gaz, dodaj szczyptę soli, wymieszaj i podsmażaj aż do uzyskania chrupkiej konsystencji.
Kaczkę natrzyj dokładnie czosnkiem roztartym z solą i smaż na średnim ogniu zaczynając od strony ze skórą i obracając ją co kilka minut aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Następnie odłóż na drewnianą deskę by odpoczęła. Po ok 5-7 minutach zdejmij z kaczki skórę (jeśli lubisz zostaw) i pokrój mięso na cienkie plastry, krojąc pod delikatnym skosem. Na talerzu układaj puree, zrób wgłębienie, w które wlej sos, następnie układaj plastry kaczki, całość posyp okruchami.
Autor: David Gaboriaud, szef kuchni, ekspert francuskiej kuchni, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
2 piersi kaczki
2 gałązki świeżego tymianku
2 ząbki czosnku
puree:
300 g ziemniaków ratte
50 ml mleka
20 g masła
sól
sos pieprzowy:
40 g masła
1 szalotka
2 łyżki koniaku
40 ml śmietanki 30%
pieprz zielony, czarny do wyboru
kilka listków trybuli
Przygotowanie:
Kaczka:
Pierś z kaczki natnij delikatnie od strony tłuszczu i dopraw solą. Przełóż na zimną patelnię od strony tłuszczu i smaż na średnim ogniu ok 6-7 min. Następnie odwróć i smaż kolejne 6-7 min. Odłóż na talerz i przykryj folią aluminiową.
Sos:
Wylej tłuszcz z patelni po usmażeniu kaczki, nie myj patelni, dodaj 20 g masła i zeszklij drobno posiekaną szalotkę. Wlej koniak, flambiruj i zredukuj. Wymieszaj z sokami z patelni. Wlej 40 ml śmietanki i zredukuj aż zgęstnieje. Dodaj ostatnie 20 g masła, wymieszaj, a na koniec dopraw pieprzem.
Puree:
Ugotuj ziemniaki w słonej wodzie. Odcedź i obierz, gdy są jeszcze ciepłe. Wyciśnij ziemniaki przez praskę i przełóż z powrotem do garnka. Dodawaj podgrzane wcześniej mleko i mieszaj trzepaczką. Na koniec dodaj masło, dopraw do smaku solą, wymieszaj i odstaw.
Pierś z kaczki przekrój na pół. Podaj z puree, sosem pieprzowym i udekoruj kaczkę listkami trybuli.
Autor: Kuba Korczak, znawca polskiej kuchni i promotor polskich produktów regionalnych, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
racuchy:
500 g mąki pszennej
50 g świeżych drożdży lub 25 g drożdży suchych
szczypta soli
3 łyżki cukru
1,5 szklanki letniego mleka
jajko "0" lub "1"
olej z pestek winogron/olej słonecznikowy lub smalec np. gęsi
lody:
szklanka kwaśnego mleka
100 ml śmietanki 36% lub lody jogurtowe
łyżka cukru
szczypta ziaren wanilii, ewentualnie esencja waniliowa
kruszonka:
20 gr masła
40 g mąki pszennej
łyżki cukru
szczypta cynamonu
2 jabłka
łyżka cukru brązowego
szczypta tymianku cytrynowego
szczypta mielonego cynamonu
szczypta mielonego kardamonu
ewentualnie cukier
szczypta lawendy
łyżka cukru brązowego
mrożone maliny
Przygotowanie:
Zsiadłe mleko, śmietankę, łyżkę cukru oraz ziarna wanilii wrzuć do maszyny do lodów i pozostaw do całkowitego utarcia, po czym umieść je w lodówce, tak by zachowały konsystencję i "przegryzły"się. Śmietankę możesz zamienić dobrej jakości lodami jogurtowymi lub śmietankowymi, wtedy wymieszaj je jedynie dokładnie z mlekiem i wstaw do zamrażalnika.
Mąkę przesiej do głębokiej miski, dodaj szczyptę soli, wymieszaj i zrób pośrodku wgłębienie. Do wgłębienia wkrusz świeże drożdże, zasyp je dwoma łyżkami cukru, zalej 1/2 szklanki letniego mleka. Przykryj ręczniczkiem i odstaw w ciepłe miejsce na 15 - 20 minut. Po tym czasie (gdy rozczyn już jest gotowy i rośnie), dodaj resztę mleka, jajko i wymieszaj wszystko bardzo dokładnie, najlepiej ręką. Ciasto nie powinno być zbyt rzadkie, ale nie może być za gęste - w razie potrzeby dodaj łyżkę mąki lub analogicznie dolej mleka. Odstaw miskę przykrytą szmatką/tetrą na 1 - 1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (podwojenia objętości).
Czekając na ciasto umyj, obierz i przekrój jabłka, usuń gniazda nasienne i potnij je w kostkę wielkości ok 2 cm. Jabłka umieść na patelni i podduś (mają być w środku chrupkie) na patelni dodając przyprawy i ewentualnie cukier do smaku. Ostudź.
Kruszonkę przygotuj mieszając składniki w misce na gładką masę, a potem podsmażaj je na patelni na małym ogniu regularnie mieszając, by nabierała równomiernie koloru. Możesz oczywiście zrobić ją tradycyjnie z wykorzystaniem piekarnika.
Po wyrośnięciu ciasta dodaj do niego jabłka i dokładnie wymieszaj.
W garnku lub głębokiej patelni rozgrzej olej/smalec i sprawdź nakładając odrobinę ciasta, czy się nie pali (jeśli olej jest zbyt rozgrzany racuchy spalą się na wierzchu, a w środku pozostaną surowe, jeśli będzie zbyt zimny placki będę wciągały tłuszcz) i nakładaj po dwie, trzy sztuki tak, by temperatura oleju nie spadła zbytnio.
Po zdjęciu z patelni, osusz racuchy z nadmiaru tłuszczu kładąc je na ręczniku papierowym - kilka sekund z każdej ze stron.
Deser podawaj z gałką domowych lodów, posypany rozkruszonymi mrożonymi malinami, cukrem lawendowym i kruszonką.
Autor: David Gaboriaud, szef kuchni, ekspert francuskiej kuchni, ambasador kampanii French Touch.
Składniki dla 4 osób:
kruche ciasteczka:
3 żółtka + 1 jajko do smarowania
100 g cukru trzcinowego
160 g mąki pszennej (krupczatka typ 450)
7 g proszku do pieczenia
110 g masła w temperaturze pokojowej (pokrojone w kawałki)
szczypta soli
jabłka:
1 jabłko
50 g cukru
łyżka wody
pół laski wanilii
solony karmel:
50 g cukru
10 g masła solonego
50 ml śmietanki
szczypta soli
dodatki:
lody waniliowe
werbena
Przygotowanie:
Solony karmel:
Wsyp cukier na zimną patelnię. Podgrzewaj na średnim ogniu, aż cukier zacznie brązowieć. Cały czas pilnuj, aby się nie przypalił. Kiedy karmel nabierze mocno bursztynowego koloru dodaj masła. Mieszaj drewnianą łyżką aż masło całkowicie się rozpuści. Następnie stopniowo wlewaj śmietanę cały czas mieszając aż do uzyskania gładkiego sosu. Przelej karmel w miseczkę, dodaj sól, wymieszaj i odstaw.
Kruche ciasteczka:
Użyj kitchen aid z końcówką trzepaczką. Ubij żółtka z cukrem na puszystą masę. Zmień końcówkę na liść. Dodaj masło i wymieszaj, by połączyć składniki. Następnie dodaj mąkę, sól, proszek do pieczenia i szybko uformuj ciasto. Wyjmij je z miski i przełóż na stolnicę posypaną mąką. Rozwałkuj ciasto pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość 0,5 cm i wstaw do zamrażalnika na 15-20 min lub do lodówki na godzinę. Następnie wyjmij ciasto z lodówki (zamrażalnika) i przełóż je na blachę do pieczenia. Posmaruj je ubitym jajkiem. Piecz ok 10-12 min w 180 st. aż brzegi staną się złociste. Wyciągnij z piekarnika i odstaw do wystygnięcia (ok. 2 minuty). Następnie wykrój okrągłe ciasteczka za pomocą metalowej foremki. Odstaw do całkowitego wystygnięcia.
Jabłka:
Obierz jabłka, przekrój na pół i wytnij pestki. Na patelni zrób karmel z cukrem i wodą, a gdy zacznie nabierać lekko brązowego koloru, ułóż na nim połówki jabłka (płaską częścią do patelni). Gotuj chwilę, a następnie włóż patelnię do pieca i piecz w 180 st. przez 15 min. Odwróć jabłka i obtocz je w karmelu. Wyciągnij jabłka i przełóż je na kruche ciasteczka. Polej tartaletki karmelem solonym, udekoruj listkami werbeny. Serwuj z łyżką lodów waniliowych.