Jak poradziłbyś sobie na egzaminie gimnazjalnym z nauk przyrodniczych? [QUIZ]

1 / 11

W przewodzeniu impulsu nerwowego z receptora do efektora w tym łuku odruchowym pośredniczy:

2 / 11

Przedstawiciele tej grupy to organizmy jedno-/wielokomórkowe. Żyją w glebie, wodzie, na i w organizmach, na martwych szczątkach. W komórkach nie mają chloroplastów. Ich ciało budują strzępki, które mogą być luźne. W postaci zbitej tworzą owocniki.

3 / 11

W doświadczeniu zaobserwowano wydzielanie się pęcherzyków gazu i zmianę barwy roztworu. Substancją X, której dodanie do wody poskutkuje otrzymaniem zasady oraz wydzieleniem wodoru, jest:

4 / 11

Na wykresach przedstawiono roczny przebieg średniej temperatury powietrza i średniej ilości opadów atmosferycznych dla dwóch stacji meteorologicznych (X i Y) położonych w Europie. Które z poniższych zdań jest prawdziwe?

5 / 11

Na podstawie wykresów można stwierdzić, że w klimacie o cechach morskich położona jest:

6 / 11

Na podstawie tekstu odpowiedz wybierz prawidłową odpowiedź.

7 / 11

U pacjenta stwierdzono wadę wzroku, w wyniku której widzi on obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. W celu skorygowania tej wady pacjentowi zalecono szkła cylindryczne. Wada, którą stwierdzono u pacjenta, to:

8 / 11

Zakładamy, że u ludzi włosy proste warunkuje allel recesywny (a), a włosy falujące (kręcone) - allel dominujący (A). Rodzicom z włosami falującymi urodziło się dziecko z włosami prostymi. Pod względem opisanej cechy:

9 / 11

Na rysunku przedstawiono fragment układu okresowego pierwiastków. Z równania reakcji rozkładu wynika, że z 2 cząsteczek nadtlenku wodoru otrzymano:

10 / 11

Na mapie przedstawiono średnią roczną liczbę dni z opadem śniegu w Polsce. Które z poniższych zdań jest prawdziwe?

11 / 11

Na podstawie materiałów wybierz prawidłową odpowiedź.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.