Odliczanie do Wielkanocy: rodzinnie, z dziećmi

Radość, odrodzenie, nadzieja - to wszystko zawiera się w tych świętach. Dlaczego nie mielibyśmy przygotowywać się do nich, a potem je przeżywać razem z dziećmi?

Wielkanocne pyszności - wypróbuj nasze przepisy >>

Wielkanoc przychodzi wraz z roztopami, czasem są jeszcze resztki śniegu na czarnej ziemi, a czasem witamy ją w zieleni, wśród coraz liczniejszych kwiatów i śpiewu ptaków. Te święta niosą potężną dawkę optymizmu. Trudno się nie uśmiechać, gdy mocne słońce wyostrza kolory, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Dobrze jednak, że nie jest to optymizm łatwy, bo dzięki temu bliższy życia, prawdziwszy. Przecież u nas nawet w kwietniu zdarzają się przymrozki, które ścinają rozkwitłe kwiaty. Jednak wiadomo na pewno, że mróz nie ma już takiej mocy, by powstrzymać odradzające się życie. I dokładnie o to samo chodzi w tych świętach - po Wielkim Piątku, choćby nie wiem co, następuje zawsze Wielka Noc zmartwychwstania. Czy może być lepsza nowina?

Czasu na przygotowanie się do Wielkanocy jest wyjątkowo dużo, bo aż czterdzieści dni. No, powiedzmy, że to dla nas, dorosłych. Z dziećmi jest inaczej. Im są mniejsze, tym trudniej wyobrazić im sobie taki szmat czasu i robić coś z myślą o takiej perspektywie. Ale przed Palmową Niedzielą nawet malucha można na dobre wciągnąć do przygotowań. I razem z nim odnaleźć radość w zupełnie prozaicznych czynnościach, na nowo odkryć (a może poznać?) całe bogactwo wielkanocnych znaków i symboli, otworzyć się na piękno tych wyjątkowych świąt.

Sobota przed Palmową Niedzielą

Palmy coraz częściej kojarzą nam się z wypoczynkiem i ciepłym morzem. Ale raz w roku, właśnie teraz, w naszym chłodnym kraju pojawia się mnóstwo palm i palemek, choć rzadko przypominają śródziemnomorskie i tropikalne oryginały.

Może wybierzecie się na spacer w poszukiwaniu tego, co nada się na waszą własną palemkę? Poszukajcie nie tylko tradycyjnych bazi, ale wszystkiego, co się już zazieleniło. Mogą to być gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem albo forsycje.

Drobne jasnozielone listki albo żółte kwiatki wyrastające z pozornie suchego badylka same w sobie są wyraźnym znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej krepiny lub papieru.

Niedziela Palmowa

Zaczyna się Wielki Tydzień, a wasza palemka bardzo się przyda.

"Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" mówi w Starym Testamencie prorok Zachariasz (Za 9,9), a w Ewangelii święty Jan opowiada: "Wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw" (J 12,12-13).

Triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy przy akompaniamencie okrzyków uwielbienia rozentuzjazmowanego tłumu budziłby i dziś czystą radość, gdyby nie pamięć o tym, co się niedługo wydarzy. Dziecko, wolne od tej pamięci, może cieszyć się bez przeszkód. A my, trochę starsi, możemy spróbować z pewnym dystansem spojrzeć na wszelki zachwyt tłumów.

Poniedziałek

Początek tego tygodnia to czas porządków. Choć, szczerze mówiąc, dzieci kojarzą się raczej z bałaganieniem niż ze sprzątaniem, to możesz spróbować włączyć malca do tych domowych prac.

Wtorek

Wielkanocna tradycja jest głęboko zakorzeniona w żydowskim święcie Paschy. Gruntowne przedświąteczne porządki także mają do niej pewne odniesienie.W pobożnych żydowskich domach w przeddzień święta nie powinno być ani okruszka zwykłego (czyli przygotowanego na zakwasie) chleba. Kwas jest bowiem symbolem zepsucia.Ojciec rodziny zagląda więc ze świecą we wszystkie zakamarki, a jeśli znajdzie jakiś okruch, zgarnia go piórem albo gałązką na łyżkę lub talerz,a nazajutrz pali. Uwaga! Pamiętając o sprawach duchowych, nie zapominaj o bezpieczeństwie - w czasie wielkiego sprzątania lepiej nie otwieraj przy dziecku szeroko okien, nie pozwalaj mu stawać na parapecie, a środki chemiczne trzymaj poza zasięgiem małych rączek.

Środa

Kto powiedział, że na malowanie jajek jest jeszcze za wcześnie? Archeolodzy znajdują jajka w egipskich grobowcach i rzymskich katakumbach. Zarówno u pogan, jak i u Żydów i chrześcijan, jajko to symbol odrodzenia powiązany z cyklicznym charakterem życia. Choć kupienie gotowej pisanki to dziś żaden problem, te własnoręcznie zrobione mają szczególną wartość. Dziadek mojej żony co roku przygotowywał po jednej pisance dla każdego ze swoich siedmiorga wnuków. Sporo z tych wydmuszek przetrwało do dziś i wyjmujemy je z szafy na każde święta. Gdy wasze pisanki będą już gotowe, możecie przy okazji spaceru zajrzeć na bazarek w poszukiwaniu materiałów na stroik na świąteczny stół - kurczaczków, baranków, bukszpanu i bazi.

Wielki Czwartek

Nadszedł czas pieczenia ciast - wielkanocnych bab i mazurków. To coś, co dzieci uwielbiają - mogą przecież wziąć udział w przygotowywaniu smakołyków. Już dwulatek potrafi wsypać mąkę do miksera, a potem smarować mazurki lukrem, układać bakalie lub ... cukierki. Małe dzieci mogą ugniatać ciasto drożdżowe, które rośnie w oczach i pięknie pachnie. I tak jak przy robieniu pisanek nieważne jest, żeby było równo, tylko żeby było z sercem.

W kościele. Na jednej jedynej mszy w tym dniu katolicy świętują pamiątkę Ostatniej Wieczerzy (może masz wdomu reprodukcję jakiegoś obrazu przedstawiającego to wydarzenie?) i ustanowienia kapłaństwa. Jeśli będziecie tego dnia razem w kościele, pokaż dziecku, że wygląda on teraz inaczej niż zwykle - na znak żałoby nie ma nigdzie kwiatów,a krzyże i obrazy są zasłonięte.

Wielki Piątek

Małe dziecko nie musi pościć, ale możesz mu wytłumaczyć, dlaczego ty w tym dniu jesz co innego niż zwykle.

W kościele. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy. W czasie wyjątkowego nabożeństwa czytany jest obszerny fragment Ewangelii z opisem męki Chrystusa i następuje adoracja krzyża. Jak mówić dziecku o krzyżu, cierpieniu, śmierci? Zwykle mamy ten problem w listopadzie, przy okazji wizyt na cmentarzu. A może podjąć rozmowę teraz? Powinno być łatwiej - jeśli wierzymy, że śmierć została pokonana, i już, zaraz, na trzeci dzień przyjdzie po niej radość zmartwychwstania. Przyjęcie takiej perspektywy pozwala na zachowanie spokoju i nadziei wobec wszystkiego, co jest krzyżem - choroby, słabości, bezradności...

Wielka Sobota

Czas święcenia pokarmów. Przed południem możecie wybrać się do kilku kościołów zgodnie z dawnym zwyczajem odwiedzania grobów Chrystusa. W czasie ostatnich przygotowań (może uda wam się wspólnie nakryć stół obrusem i ułożyć sztućce do jutrzejszego śniadania?) nie zapomnijcie o przyszykowaniu świecy z osłonką. Przyda się podczas uroczystości Wigilii Paschalnej.

Wielka Noc

Słowo "wigilia" kojarzy się zazwyczaj z Bożym Narodzeniem, a tymczasem pochodzi od łacińskiego vigilare - czuwać. Aramejskie pascha oznacza "przejście". Jedno łączy się z drugim w Wielkiej Nocy.

Żydowska Pascha to święto cudu, ocalenia od śmierci w czasie niewoli egipskiej (dzięki znakowi uczynionemu na drzwiach krwią baranka) i wyprowadzenia ku Ziemi Obiecanej. Chrześcijańska Wigilia Paschalna to właśnie czas radosnego oczekiwania na Przejście - z niewoli do wolności, z ciemności do światła, ze

śmierci do życia.

W kościele. Zaczyna się od rozpalenia ogniska przed kościołem i poświęcenia ognia, a następnie zapalenia od niego paschału - wyjątkowej świecy, która oznacza Chrystusa. W zupełnie ciemnym kościele jedna jedyna świeca rozprasza mrok, stopniowo zapalają się od niej inne (wasza też!), aż robi się całkiem jasno. I wtedy nawet dziecko rozumie, co to znaczy "przejście z ciemności do światła".

Potem jest wiele czytań z Biblii, rozbudowana liturgia, chrzty i procesja rezurekcyjna, którą często przenosi się już na niedzielny poranek. Może się wydawać, że cała ta uroczystość jest zbyt długa i trudna dla dzieci. Ale ja trochę żałuję, że nie ma u nas podobnej tradycji jak w obchodach żydowskiej Paschy, gdzie dzieci pytają: "Czym różni się ta noc od wszystkich innych nocy?", a ojciec rodziny odpowiada im i tłumaczy. Przecież żeby odpowiedzieć dziecku, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie... Co dalej, wiadomo - śniadanie wielkanocne, dzielenie się jajkiem, życzenia, a potem uwielbiany przez dzieci lany poniedziałek. To naprawdę radosne święta. Grób jest pusty! Za oknem znowu świeci słońce! Wesołych Świąt!

Zobacz także:

Pisanki-mazanki-wyklejanki - oryginalne i łatwe do wykonania ozdoby świąteczne

Skorupka, białko, żółtko - zabawy wielkanocne

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA