Cała prawda o stanie toalet w polskich szkołach
Uczniowie - i nie ma się czemu dziwić - chętniej korzystają z odświeżonych toalet, w których dużo łatwiej utrzymać czystość i porządek. Na ogół szkolne toalety postrzegane są jako miejsca zachowujące podstawową higienę, bowiem najczęściej czyści się je na bieżąco, w czasie lekcji i po nich. Nie zmienia to jednak ich ogólnej estetyki: szaro-burych, poobijanych kafelków, starych i zaniedbanych sanitariatów, niesprawnej armatury oraz nieprzyjemnego zapachu - nieodłącznego towarzysza łazienek w szkołach. Nic dziwnego, że najmłodsi niezbyt chętnie korzystają z toalet.
Dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej najbardziej potrzebują poczucia bezpieczeństwa, komfortu, przytulnego wystroju oraz właściwych dla swojego wieku urządzeń sanitarnych. Niestety, często okazuje się, że brak pieniędzy w oświacie oznacza brak remontów, które pozwalałyby na poprawę estetyki, zwłaszcza w starych budynkach. Choć zwykle toalety odnawia się z inicjatywy szkoły, to często fundatorami takich działań są rodzice: zbierają niezbędne środki i sami uczestniczą w pracach konserwatorskich. Dzięki ich pomysłom, wysiłkom i wsparciu można zmienić łazienki nie do poznania!
Czego najbardziej brakuje w łazienkach? Dzieci marzą o pachnącym mydle oraz odświeżaczach powietrza, które pozwoliłyby zachować w toaletach ładny zapach. Ważna jest także estetyka przestrzeni. Kolorowe kafelki czy plakaty nie tylko pozwolą uczynić wnętrze bardziej przyjaznym, ale także - a może przede wszystkim - przypomną o podstawowych zasadach higieny. Co ciekawe, niezwykle rzadko w szkolnych programach wychowawczych pojawiają się działania, których celem jest podnoszenie świadomości higienicznej uczniów. Szkoły wykorzystują więc w tym celu wszelkie możliwe środki: apele i pogadanki, specjalne lekcje czy rozmaite gry i zabawy.
Jedną z nich jest konkurs organizowany w ramach programu "Wzorowa łazienka", będącego inicjatywą marki Domestos skierowaną do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest edukacja dzieci w zakresie przestrzegania zasad higieny oraz stworzenie toalet przyjaznych uczniom. Zadanie konkursowe dla szkół polega na przedstawieniu przez uczniów w dowolnej formie (graficznej, plastycznej, fotograficznej czy nawet tekstowej) wzorowej, wymarzonej łazienki dla swojej szkoły.
Materiały partnera
Jest o co walczyć - zwiększenie świadomości dzieci w zakresie higieny, a także atrakcyjne nagrody sprawiają, że stawka jest podwójnie wysoka. Zgłoszenia do programu i konkursu dyrektorzy szkół podstawowych mogą dokonać na portalu www.wzorowalazienka.pl, gdzie następnie będą publikowane galerie zgłoszonych prac. Głosowanie internautów trwać będzie aż do końca listopada, zaś trzem placówkom, które zdobędą największą ilość punktów, przypadnie nagroda główna - metamorfoza łazienki inspirowana pracami dzieci (o wartości 30 tysięcy złotych każdy). Sto kolejnych otrzyma roczny zapas produktów od marki Domestos. Wyobraźnię uczniów wspierać mogą nauczyciele, realizując przygotowany przez organizatorów programu scenariusz lekcji, podczas której dzieci będą mogły w kreatywny sposób nauczyć się podstawowych zasad higieny.
Poprawa estetyki toalet w polskich szkołach to wyzwanie dla wielu osób - począwszy od dyrektorów poszczególnych placówek, przez nauczycieli, aż po rodziców i samych uczniów. W interesie każdej z nich leży kwestia zachowania czystości i higieny, warto więc budować ich zaangażowanie i otwierać im ramy do działania w tym zakresie. Większa świadomość w tym względzie to po prostu zdrowsze społeczeństwo - inwestycję tę trzeba zacząć realizować już teraz.
-
Dziecko dobrze rozwiązało zadanie z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Dzieci boją się lekcji online. "Nagrał mnie, jak ćwiczyłem"
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
- Dodatek do czynszu 2021. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków
- Szkoły zamknięte do końca roku? Rodzice: "Rząd i tak zrobi, co będzie chciał. Z nami się w ogóle nie liczy"
- Dwulatka wypadła z balkonu. Dostawca uratował jej życie. Nazwano go bohaterem
- Do kiedy 500 plus 2021? Lepiej nie spóźnić się ze złożeniem nowego wniosku
- Uczennica została odesłana do domu z powodu ubioru. "Sprawił, że nauczycielka czuła się niezręcznie"