1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Z dzieckiem na górskim szlaku? Tak, to możliwe!

Wakacyjny wyjazd w góry to idealny przepis na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Wędrówki malowniczymi górskimi szlakami, to nie tylko obcowanie z naturą i piękne widoki. To również jedna z najefektywniejszych aktywności fizycznych, której możesz podjąć się w rodzinnym gronie. Jeśli zależy ci na przekonaniu najbliższych do aktywnego spędzenia wakacji, weź urlop od dusznych sal w klubie fitness i ruszaj w góry. Warto uświadomić sobie, że fakt posiadania dzieci, nie musi oznaczać rezygnowania z aktywności fizycznej, jaką jest chodzenie po górach. Możliwość zarażenia naszych pociech miłością do sportu i natury, to kolejna, ogromna zaleta górskich wędrówek. Tym bardziej, że wybór tras, umożliwia zabranie w podróż dziecka w każdym wieku. Jeśli będziesz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach wędrówki z dziećmi, czeka Cię niezapomniany wypoczynek w pięknym otoczeniu! Gotowy? W drogę!
Przygotowania czas zacząć!

Aby wyjazd z dzieckiem w góry był niezapomnianym przeżyciem należy pamiętać o trzech rzeczach:

Pierwsza i najważniejsza to oczywiście bezpieczeństwo. Pamiętaj, by dostosować wycieczkę do wieku, możliwości i temperamentu dziecka. Trasa nie może być za długa, ponieważ dzieci szybko się męczą i oczywiście jeszcze szybciej nudzą. Za to krótki i urozmaicony szlak zmotywuje je do zabawy w małych odkrywców i poznawania otaczającego je świata. Przyda się też, niestety niezależna od Ciebie, stabilna aura. Przed wyjściem w góry zawsze sprawdź prognozę pogody. Pamiętaj, że temperatura, która dla Ciebie jest przyjemna, dla dziecka może być za wysoka. Zaplanuj wycieczkę tak, by każdy jej uczestnik, niezależnie od wieku, czerpał z niej radość. Ważnym elementem, który powinien być uwzględniony w planie waszej wędrówki jest odpoczynek. Scenariusz idealnej wycieczki powinien więc zakładać wizytę i odpoczynek w schronisku. Dla dziecka "drewniany domek" schowany gdzieś w lesie, czy na zboczu góry będzie namiastką "domku z piernika". Maluch zachwyci się architekturą, która zwłaszcza w beskidzkich schroniskach jest wyjątkowa. Jeśli uznacie, że jesteście zmęczeni, odpocznijcie, albo po prostu zawróćcie. Należy dodać, że w przypadku rodziców, noszących malucha w nosidełku, polecane są najłatwiejsze i najkrótsze (nie trwające dłużej niż godzinę) trasy, które bardziej niż górski szlak, przypominają trasę spacerową przez park, a więc pozbawioną kamieni lub błota.

Kolejna sprawa to oczywiście ekwipunek. Planując wędrówkę z dziećmi, powinniśmy starannie się do niej przygotować. Nawet w środku lata, rodzic powinien schować do plecaka ciepłe ubrania: kurtkę, czapkę i rękawiczki. Wówczas, nawet jeśli pogoda ulegnie pogorszeniu, będziemy mieli pewność, że mały podróżnik nie zmarznie i chętnie dokończy pieszą wędrówkę. Koniecznie trzeba mieć ubrania na zmianę, gdyby nasz maluch pobrudził się lub przemoczył. Nie zapominajmy też o ulubionej zabawce, która będzie towarzyszyła dzielnemu podróżnikowi podczas jego przygody i zabawiała go podczas odpoczynku. Pamiętajmy też o dodatkowej wodzie i odpowiednim prowiancie, którym może posilić się dziecko.

Ostatnim elementem udanej wyprawy jest trasa dobrana tak, by najsłabszy uczestnik wycieczki swobodnie sobie z nią poradził.. Znaki znajdujące się na szlakach pokazują czas, który zajmie pokonanie trasy średnio zaawansowanemu piechurowi. Pamiętajmy, że czas potrzebny na ich pokonanie z dzieckiem może się nawet podwoić. Najlepiej wędrować jest łatwym szlakiem, który prowadzi niestromą, szeroką ścieżką bez kamieni czy błota. Oprócz wspomnianych elementów przygotowań pamiętajmy o tym, że wybierając się na wędrówkę z dziećmi, nasz plecak będzie co najmniej dwukrotnie cięższy!

Górski szlak pełen atrakcji

Pamiętając o tym, że dzieci szybko się nudzą, starajmy się dobrać trasę tak, by zapewnić im urozmaicenie wycieczki. Wędrowanie w terenie, który zmienia się jak w kalejdoskopie ma mnóstwo zalet! Las, który dla niektórych jest nudny z powodu braku pięknej panoramy, dla dzieci może być miejscem do kreatywnej zabawy, np. zbierania szyszek, układania kopczyków z kamieni, które można spotkać również w Beskidach. Za to na halach, gdzie możemy podziwiać piękne i odległe panoramy będziemy w stanie zrobić zdjęcia, odpocząć na trawie, wystawić twarze do słońca i poczuć wiatr we włosach. Punkty widokowe, tablice informacyjne ze zdjęciami roślin i zwierząt występujących w okolicy, na pewno będą stanowiły dodatkowy element ubarwiający trasę.fot. materiały partnera

Warto w tym miejscu polecić ciekawe szlaki do wędrówki z dziećmi w Beskidzie Żywieckim. Na pewno taką trasą jest wycieczka ze Złatnej na Rysiankę, Halę Lipowską lub z Żabnicy na Halę Boraczą i dalej w kierunku Hali Lipowskiej. Podejścia z doliny są stosunkowo łatwe i krótkie, a trzy schroniska górskie PTTK w rejonie zapewnią bezpieczeństwo wędrówki. Udać się musi również wędrówka z przełęczy Krowiarki do kultowego schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Polecamy także wycieczki z Soblówki do schroniska PTTK pod Wielką Rycerzową lub z Rycerki do schroniska PTTK na Przegibku. Z tych szlaków można mieć tylko piękne wspomnienia.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Wszyscy wiemy, że dzieci potrafią być lepszymi obserwatorami świata niż dorośli. Młodym umysłom podczas wędrówki nie umkną najdrobniejsze. Zobaczą podczas marszu najmniejsze motyle, chrząszcze, świerkowe szyszki czy po prostu kolorowe oznaczenia szlaków. Korzystajmy z tych okazji, by przeprowadzić z dzieckiem praktyczne lekcje przyrody i ekologii. Zwracajmy uwagę dziecka na to, co robimy jako dorośli i tłumaczmy maluchom nasze zachowanie np. w taki sposób: " "Zobacz, zjedliśmy kanapki, wypiliśmy wodę i chowamy śmieci z powrotem do plecaka. Zajmują trochę miejsca, ale wyrzucimy je przy schronisku lub przy punkcie informacyjnym, do odpowiednich pojemników. Dzięki temu pozostawiamy szlak i las czystym, przyjemnie siedziało nam się wokół jagód, a nie wokół śmieci, prawda?".

Dajmy też dzieciom możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, pytając je o to co zrobić z napotkanymi okazami roślin. Utrwalajmy w nich świadomość, że kwiaty najpiękniej wyglądają na łące, a nie w wazonie, że zwierzęta najlepiej czują się w lesie, bo tu jest ich naturalny dom. Pamiętając, że lepiej jest używać pozytywnych komunikatów niż zakazów, łatwo nam będzie wykazać dziecku, że ekologiczne nawyki na szlaku są proste do wdrożenia w życie, niosą za sobą korzyści i są jedynym słusznym działaniem nie tylko w górach. Możemy do tego wykorzystywać napotkane przed wejściem na szlak tablice edukacyjne, czy rozmawiać o wątpliwościach z pracownikami schronisk PTTK.

Starszym dzieciom możemy przekazać jeszcze więcej wiedzy i przy okazji marszu przeprowadzić dla nich fascynujący wykład o ekologii i środowisku naturalnym. Trudno o lepszą sposobność do takiej pogawędki niż górski, zielony szlak. Zacznijmy więc od sposobów korzystania z zasobów środowiska i pytań o zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie odpadów, wykorzystywanie papieru przy okazji zabaw plastycznych. Potem płynnie można już przejść do szlaków górskich i do tego jak się na nich zachować. Ba! Pokażmy dzieciom, że my dorośli nie zrywamy roślin napotkanych po drodze, że zostawiamy zwierzęta w spokoju, zachowujemy ciszę i wędrujemy tylko wyznaczonymi przez PTTK trasami. Dajmy dzieciom odczuć, że mimo iż są małe już mają ogromny wpływ na środowisko i otaczającą je przestrzeń. To spowoduje, że poczują się ważne i będą chciały tak jak my dorośli mieć dobry wpływ na otaczający je świat.

Wędruj, podziwiaj i baw się!

Z pewnością nie ma lepszego miejsca na lekcję przyrody, ekologii i zachowania niż las i górski szlak. Dajmy sobie i dzieciom przyjemność korzystania z uroków górskich wędrówek. Zwiedzajmy beskidzkie szlaki i wędrujmy po górach bo to dla nas, mieszczuchów wspaniała rozrywka i wypoczynek. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, jak wyznaczyć kierunki świata na podstawie mchu na pniach, zabierzmy ze sobą lornetkę i zabawmy się z dziećmi jakbyśmy i my odkrywali coś nowego. Na pewno dowiemy się czegoś nowego razem z nimi. Góry dla każdego mają przygotowany pakiet All inclusive. Dziś może być to piękna pogoda, jutro wspaniałe okazy roślin, innym razem trop zwierzyny czy niezapomniany zachód słońca. Nawet zupa w schronisku po dniu pełnym wrażeń z górskiej wędrówki smakuje zupełnie inaczej niż na co dzień. Korzystajmy z uroków gór i dbajmy o nie, by co roku wracać w nasze ulubione miejsca. Zachętą do ruszenia w Beskidy niech będzie malowniczość tras, niepowtarzalny urok beskidzkiej ziemi i jej naturalne bogactwo. A zatem! Komu w drogę!