Spokojnych świąt!

Ciekawy świata maluch może łatwo wpaść w kłopoty. Zwłaszcza, gdy kuszą go szklane bombki, zapalone lampki i choinka wielka jak drzewko w lesie...

Wasz maluch właśnie wyruszył na czworakach na podbój domu? A może odkrywa uroki pozycji wyprostowanej i marynarskim krokiem przemierza kolejne pokoje? Albo porusza się już z prędkością światła tylko myśl nie zawsze jeszcze nadąża na nogami?

Niezależnie od tego, które z powyższych zdań dotyczy waszego dziecka, z całą pewnością mały odkrywca wszędzie zagląda, wszystkiego dotyka i wszystko go interesuje. I trzeba go nieustannie pilnować.

No cóż, te Święta z pewnością będą niezapomniane. Żeby jednak zostały po nich tylko miłe wspomnienia, musicie zadbać nie tylko o świąteczny nastrój, ale także o bezpieczeństwo malucha. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drzewko na uwięzi

Jeśli macie dużą choinkę, najlepiej umieśćcie ją w kącie i przymocujcie do ścian dwoma mocnymi sznurkami (wcześniej wbijcie oczywiście w ściany dwa solidne haczyki). Dzięki temu maluch na pewno nie zrzuci jej na siebie.

Poza zasięgiem

Jeżeli wasza choinka jest malutka, możecie postawić ją na stabilnym stoliku, tak, by dziecko nie mogło do niej sięgnąć.

Plastik górą

Zrezygnujcie ze szklanych bombek na rzecz plastikowych. Nie stłuką się i nie pokaleczą dziecka. Jeśli nie macie dość plastikowych ozdób, powieście je przynajmniej na dolnych gałęziach, do których sięga maluch.

Kable w ukryciu

Jeśli umieszczacie na drzewku lampki choinkowe, zadbajcie, by przewody elektryczne były dobrze ukryte przed ciekawskim malcem.

Precz z łańcuchami

Darujcie sobie oplątywanie choinki błyszczącymi łańcuchami. Działają na dziecko wyjątkowo prowokująco.

Łakocie na nitce

Jeżeli w waszym domu jest zwyczaj zawieszania na drzewku łakoci, teraz lepiej z niego zrezygnujcie. Jeśli koniecznie chcecie powiesić jakieś słodkości, zróbcie to w sposób bezpieczny dla dziecka i choinki. Przywiążcie do pierniczka tylko jeden koniec nitki. Drugi dość długi, owińcie po prostu dwa razy wokół gałązki. Gdy maluch pociągnie za piernik, ten gładko ześlizgnie się nie pociągając za sobą całego drzewka.

Uwaga na igły

Jeśli macie naturalne drzewko, zwracajcie uwagę na spadające igliwie. Regularnie sprzątajcie podłogę wokół choinki. To ważne, bo maluch mógłby zadławić się igłą lub włożyć ją sobie do noska albo ucha.

Bezpieczny papier

Pakując prezenty unikajcie dużych torebek foliowych. W wigilijnym zamieszaniu maluch mógłby włożyć w nie głowę, a to grozi uduszeniem. Papierowe opakowania są znacznie bezpieczniejsze, nie tylko dla środowiska, ale także dla małych dzieci.

Stół bez kantów

Nałóżcie na rogi świątecznego stołu plastikowe nakładki. Ewentualne zderzenie z nimi nie będzie dla dziecka tak bolesne.

Nie przy świecach

Jeżeli maluch ma zasiąść z wami przy stole, lepiej zrezygnujcie z palących się świec w stroiku. Wprawdzie wyglądają efektownie, ale malec mógłby je niechcący (lub wprost przeciwnie) pchnąć i poparzyć się.

Obrus mini

Nie kładźcie na świąteczny stół bardzo dużego obrusa, który zwisa niemal do ziemi. Pociągając za niego malec mógłby ściągnąć na siebie całą zastawę. Znacznie bezpieczniejsze będzie dla dziecka krótki obrusik lub małe serwetki pod talerze.

Gorący środek

Nie stawiajcie gorących dań na brzegu stołu. Dopóki nie zasiądziecie do wieczerzy, bezpieczniejsze będą na środku, poza zasięgiem małych rączek.

Ryba bez ości

Jeśli chcecie, by malec skosztował odrobinę wigilijnej ryby, dokładnie sprawdźcie, czy w potrawie nie ma ości. Nie martwcie się jednak odmową. Smażony karp, podobnie jak inne świąteczne dania nie jest zbyt zdrowy.

Sznurki pod kontrolą

Po rozpakowanu prezentów, starannie schowajcie wszystkie sznurki. Malucha na pewno zainteresowałyby, ale zabawa nimi mogłaby być dla niego niebezpieczna.

Zabawne opakowania

Jeśli maluch chce bawić się papierowymi opakowaniami prezentów, pozwólcie mu na to (gniecenie i darcie papieru jest dla dziecka fascynujące), ale nie spuszczajcie go z oka. Na pewno będzie chciał spróbować jak smakuje ta kolorowa, szeleszcząca zabawka.

To warto wiedzieć

Kupując zabawki pod choinkę zwróćcie uwagę, czy nadają się one dla tak małego dziecka. Odpowiednie oznaczenie powinno być widoczne na opakowaniu. Jeśli nie tylko wy chcecie obdarować malucha, podpowiedzcie babciom, dziadkom, ciociom i innym krewnym, co będzie odpowiednim prezentem dla dziecka. I najlepiej dokładnie obejrzyjcie wszystkie podarki zanim zapakujecie je i umieścicie pod choinką lub w worku Mikołaja. Pamiętajcie, że zabawki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia nie mogą zawierać drobnych elementów, które malec mógłby połknąć lub włożyć sobie do nosa czy ucha.

Copyright © Agora SA