In vitro z komórkami jajowymi od dawczyni - jak przebiega leczenie?
Jajeczka słabej jakości oraz ich brak
Aby doszło do powstania dobrze rokującego zarodka, w procesie zapłodnienia musi uczestniczyć prawidłowo zbudowany plemnik oraz dojrzała, pozbawiona defektów komórka jajowa. Jeśli nie udaje się doprowadzić do utworzenia embrionów wysokiej jakości, a badanie nasienia partnera ma wynik prawidłowy, przyczyną nieskutecznych prób zajścia w ciążę może być liczba i jakość komórek jajowych . "Pragnę podkreślić, że nie można mówić w tym przypadku o jej winie, tak samo jak w sytuacji analogicznej nie sposób obarczać nią partnera ", mówi dr Tomasz Rokicki z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. "Bardzo często niepłodność u kobiet rozwija się niezależnie od ich trybu życia lub ma związek z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników, obciążeniami genetycznymi lub przebytym leczeniem (np. onkologicznym). Są to okoliczności, których na ogół nie sposób przewidzieć ani im zaradzić", dodaje lekarz.
Gdy jajniki nie produkują komórek jajowych, szanse na ciążę wynoszą zero. Jeśli gamety są niskiej jakości, może wprawdzie dojść do ich zapłodnienia, ale uzyskane zarodki już po zagnieżdżeniu w macicy w pewnym momencie zwykle przestają się rozwijać i dochodzi do utraty ciąży. W obu przypadkach jedyna realna szansa na ciążę i dziecko to in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni.
Przebieg in vitro z gametami dawczyni
Proces leczenia zaczyna się od kwalifikacji pacjentki i jej partnera do Programu adopcji komórek jajowych, poprzedzonej wykonaniem serii badań lekarskich i laboratoryjnych. Następnie dochodzi do wyboru dawczyni. "Biorczyni może podać swoje preferencje dotyczące dawczyni, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę cechy fenotypowe obu kobiet", wyjaśnia dr Tomasz Rokicki. "Z oczywistych względów muszą one mieć dużo wspólnych cech fenotypowych, aby dziecko urodzone dzięki in vitro wyglądem nie różniło się znacząco od swoich rodziców. Najważniejszą jest jednak zbieżność grupy krwi dawczyni i pacjentki"
Wszystkie dawczynie komórek jajowych to młode i zdrowe kobiety, które przeszły szereg badań przed zakwalifikowaniem ich do procedury oddania komórek jajowych. W Klinikach InviMed dodatkowym wymogiem stawianym potencjalnym dawczyniom jest fakt urodzenia co najmniej jednego dziecka (każde z dzieci dawczyń musi być w pełni zdrowe!).
Komórki jajowe dawczyni zostają zapłodnione w warunkach laboratoryjnych nasieniem partnera lub dawcy. Uzyskane zarodki dojrzewają w inkubatorze, gdzie są monitorowane całodobowo, po czym najlepszy z nich umieszcza się w jamie macicy pacjentki z pomocą cienkiego cewnika. Przed transferem embrionu lekarz prowadzący leczenie może zalecić kobiecie łagodną stymulację hormonalną.
Po wprowadzeniu embrionu do macicy pacjentka powinna ograniczyć aktywność ruchową i w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych. Po upływie około dwunastu dni kobieta powinna zrobić badanie krwi w kierunku określenia stężenia hormonów ciążowych. Jeśli badanie potwierdzi ciążę, w czwartym-piątym jej tygodniu należy wykonać badanie USG.
Czasem zdarza się, że w wyniku in vitro powstaje większa liczba prawidłowych zarodków - można je wówczas zamrozić i wykorzystać w przyszłości w staraniach o kolejne dziecko.
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Kiedy szkoły zostaną otwarte? Minister Czarnek mówi o terminach: Być może w systemie hybrydowym
-
Nauczyciel WF: Moi uczniowie mieli lepsze wyniki niż Kusociński czy Bolt
-
Kiedy 8 klasy wracają do szkoły? Niedzielski: Trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
- Lecznicze właściwości pajęczyny to nie mit. Ta i więcej ciekawostek o pająkach
- Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania? Technika jest ważna, by uzyskać wiarygodny wynik
- Podgrzewacz do butelek - przydatny sprzęt dla wszystkich rodziców noworodków i niemowląt
- Legenda o Panu Twardowskim - co trzeba wiedzieć o tej postaci?
- Tata zaprojektował kostiumy kąpielowe dla transpłciowych dzieci. Marce nadał imię po córce