Kateter rektalny WINDI - sposób na kolkę

Przyczyny powstawania kolki jelitowej u niemowląt nie są do końca znane i w związku z tym może się ona ujawniać w różnych momentach i różnie przebiegać.

Twoje dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe bez konkretnej przyczyny? Jego stan ogólny jest dobry, ale jest marudne? Być może ma kolkę. Występuje ona u 10 - 40% niemowląt. Kolka może dotknąć zarówno niemowlęta karmione mlekiem matki, jak i sztucznie. Czym się charakteryzuje?

- pierwsze objawy pojawiają się w okresie noworodkowym (między 3 dniem a 3 tygodniem);

- pojawia się najczęściej wieczorem;

- trwają 3 godziny lub dłużej;

- występują częściej niż 3 dni w tygodniu, przez co najmniej tydzień.

Do pozostałych objawów sugerujących kolkę niemowlęcą należą: płacz po karmieniu, grymasy i zaczerwienienie twarzy, wzdęcia brzucha, zwiększona ilość gazów w jelitach (związek z aerofagią), podkurczenie kończyn dolnych; nie są one wykładnikami bólu czy choroby.

Liczne badania potwierdzają związek występowania kolki jelitowej z alergią na białka mleka krowiego. Do pozostałych przyczyn należą: zaburzenia sekrecji hormonów w przewodzie pokarmowym i jego niedojrzałość, nietolerancja laktozy, refluks żołądkowo - przełykowy, a także niewłaściwa pielęgnacja przez rodziców.

Za tłem alergicznym może przemawiać duża skuteczność leczenia kolek poprzez wprowadzenie diety bezmlecznej (zarówno u niemowląt, jak i matek karmiących piersią) w porównaniu, np. z dietą ubogo laktozową czy leczeniem antyrefluksowym. Nie ma dowodów na to, że nieukojony płacz w kolkach niemowlęcych jest spowodowany bólem brzucha lub jakiejkolwiek innej części ciała. Pomimo tego, rodzice często dopatrują się związku kolki z zaburzeniami przewodu pokarmowego i często zasięgają porad gastroenterologa (...).

Próby walki z kolką takie jak: masaż brzucha, noszenie na rękach, zredukowanie liczby bodźców oraz zastosowanie diety eliminacyjnej (mieszanki znacznym/częściowym stopniu hydrolizy), w większości przypadków przynoszą oczekiwaną poprawę. Istnieją również dowody na korzystne działanie oligosacharydów. Stosowanie roztworów sacharozy oraz herbatek ziołowych (na bazie rumianku, werbeny, lukrecji, kopru oraz mięty) przez wielu badaczy uznawane jest za skuteczne w walce z kolką, jednak wymagają one dalszych badań. Nie zaleca się natomiast stosowania mleka sojowego. Jak dotąd, brak również dowodów na korzyści płynące ze stosowania simetikonu. Najnowsze doniesienia wskazują na skuteczność stosowania probiotyków zawierających szczep Lactobacillus reuteri DSM17 938, jednak dane te, ze względu na niewielką grupę badanych, wymagają potwierdzenia.

Kolki pojawiają się nagle i równie spontanicznie wyciszają się,  w 3-4 miesiącu życia (średnio w 12 tygodniu).

Źródło: Lekarz nr 7/2011 - Wydawnictwo Elamed

Przyczyny powstawania:

Przyczyny powstawania kolki jelitowej u niemowląt nie są do końca znane i, w związku z tym, może się ona ujawniać w różnych momentach i różnie przebiegać. Pojawia się często po jedzeniu, zazwyczaj po południu i wieczorem, uniemożliwiając zaśnięcie. Kolka, wzdęcia oraz inne podobne zaburzenia układu trawienia, mogą występować u dzieci do 4 miesiąca życia. Towarzyszy im zazwyczaj problem z przesuwaniem gazów w jelitach, co powoduje dyskomfort, a nawet uczucie bólu. Objawy są jednak charakterystyczne - niemowlę zaczyna przeraźliwie i długotrwale płakać, gwałtownie zginając rączki i nóżki. Nie można go uspokoić ani pocieszyć. A nawet, jeżeli na chwilę przestaje płakać, nadal jest bardzo roztrzęsione i wkrótce znów zaczyna krzyczeć. Jego brzuszek jest twardy, napięty. Nie zawsze można usunąć przyczynę kolki, ale zawsze można próbować łagodzić jej objawy.

Pomocne bywa podawanie dziecku preparatów dostępnych w aptekach oraz jednoczesne stosowanie masażu brzuszka. Kateter rektalny WINDI? stanowi nieocenioną pomoc w pozbyciu się zalegających w jelitach gazów w sposób bezpieczny i natychmiastowy. Kateter można, jako jeden z nielicznych produktów na naszym rynku, stosować już od 1 dnia życia.

WINDI? - jak działa?

Silny niepokój towarzyszący kolce powoduje wzrost napięcia mięśni u dziecka, również mięśni zwieraczy odbytu, utrudniając tym samym wydostanie się zbędnych gazów na zewnątrz. Stymulacja tej grupy mięśni prowadzi do ich rozluźnienia i w konsekwencji umożliwia usunięcie gazów z układu wydalniczego. Kateter rektalny WINDI? jest bezpiecznym wyrobem medycznym przeznaczonym specjalnie do tego celu. Jego działanie opiera się na powszechnie znanej i stosowanej w warunkach domowych metodzie, polegającej na umieszczeniu w odbycie dziecka końcówki termometru do mierzenia temperatury ciała. Dzięki łagodnie wyprofilowanej końcówce, WINDI? stosowany zgodnie z instrukcją, nie podrażnia błony śluzowej odbytu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.