Zdrowie w ciąży - III trymestr

Pod koniec ciąży pojawia się zmęczenie. Nic dziwnego. Trzeba codziennie nosić ze sobą wszędzie dodatkowe 10 kilogramów...

Czy obrzęki nóg mogą być groźne?

Niewielkie obrzęki są skutkiem zatrzymania płynów w tkankach i ucisku macicy na naczynia krwionośne. Pojawiają się, zwłaszcza gdy kobieta musi dużo stać lub ma mało ruchu. Warto często odpoczywać z nogami uniesionymi wyżej. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie ustępują (a także wtedy, gdy nie ograniczają się do nóg), trzeba o nich wspomnieć lekarzowi, bo mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.

Co można poradzić na ból krzyża?

Ból bierze się zazwyczaj ze zwiększonego obciążenia kręgosłupa i z reguły ustępuje po porodzie. Doraźną ulgę przyniesie zmiana pozycji i masaż obolałych miejsc. W ciągu dnia trzeba się oszczędzać i polegiwać. Jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, można w porozumieniu z lekarzem wziąć łagodny środek przeciwbólowy. Ból promieniujący w kierunku pęcherza bywa oznaką zakażenia dróg moczowych. Lekarz może więc zlecić badanie ogólne moczu i ewentualnie posiew. Jeśli to badanie nie wykaże infekcji, trzeba wziąć pod uwagę kamicę moczową. Ciężarna macica uciska moczowody, zwłaszcza prawy. Zalegający tam piasek może się teraz dawać we znaki (tak samo jak złogi mineralne w nerkach). W ciąży mogą się więc ujawnić nieprawidłowości, które wcześniej pozostawały w ukryciu. Dlatego silne bóle jedno- lub dwustronne zlokalizowane w okolicy nerek są wskazaniem do badania USG.

Jak się układać do snu?

Najlepiej na lewym boku. Nie poleca się spania na wznak, bo w tej pozycji macica uciska duże naczynia biegnące po prawej stronie kręgosłupa, co utrudnia krążenie krwi i prowadzi do spadku ciśnienia (objawia się to uczuciem duszności w pozycji na wznak).

Jak się uchronić przed hemoroidami?

Hemoroidy to poszerzone sploty żylne w odbytnicy i wokół odbytu. Mogą sprawiać ból i krwawić, ale nie muszą stwarzać niebezpieczeństwa dla zdrowia. Żylaki są oznaką uszkodzenia zastawek żylnych. Można je operować, co jednak robi się tylko w wypadku bardzo poważnych dolegliwości i wyjątkowo rzadko u kobiet w ciąży. W razie obrzęku i bólu lekarz przepisuje maści i czopki, które przynoszą ulgę. Warto również skontaktować się z proktologiem, czyli chirurgiem zajmującym się chorobami odbytu. Hemoroidy pojawiają się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży. Bardziej narażone są na nie ciężarne pracujące w pozycji siedzącej, zwłaszcza gdy nie zażywają ruchu. W zapobieganiu tej przykrej dolegliwości dużą rolę odgrywa dieta bogata w błonnik, regulująca wypróżnienia. Niestety, skłonność do hemoroidów może się pogłębiać w kolejnych ciążach

Czy silne pocenie się jest normalne?

Zazwyczaj tak. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Podczas ciąży następuje przyspieszenie przemiany materii. Większy jest też wysiłek całego ciała przy codziennych czynnościach. Czasem jednak wynika z zaburzeń tarczycy. Towarzyszą mu wtedy inne objawy, takie jak drżenie rąk, bezsenność, drażliwość. Kłopoty z tarczycą rzadko pojawiają się u kobiet, które nie miały ich przed zajściem w ciążę.

Czy piersi trzeba przygotować do karmienia?

Nie, nie trzeba. Natura przygotowuje je do tego sama.

Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu?

Macica coraz mocniej uciska na pęcherz, a mięśniówka dróg moczowych wiotczeje pod wpływem hormonów. Dolegliwość minie po porodzie. Jeżeli popuszczanie jest bardzo nasilone, trzeba sprawdzić, czy nie ma infekcji w układzie moczowym. Warto też zacząć ćwiczenia mięśni otaczających pochwę i cewkę moczową, polegające na zatrzymywaniu i puszczaniu strumienia moczu.

Czy z dużą wadą wzroku można rodzić naturalnie?

Jeżeli wada jest powyżej 2-3 dioptrii, okulista powinien obejrzeć siatkówkę i dno oka. Konsultację taką najlepiej przeprowadzić dwukrotnie: około 12. tygodnia ciąży i na krótko przed porodem, bo w ciąży wada może się pogłębić. Zdania okulistów są tu podzielone. Jedni uważają, że nie ma takiej wady wzroku, która byłaby przeciwwskazaniem do porodu drogami natury, inni twierdzą, że przy poważnej wadzie istnieje niebezpieczeństwo odklejenia się siatkówki. Czasem zaleca się skrócenie drugiego okresu porodu, by ograniczyć wysiłek związany z parciem, obecnie częściej jednak cesarskie cięcie.

Czy drobna miednica przeszkodzi w porodzie naturalnym?

Oceniając, czy kobieta jest zdolna urodzić drogami natury, lekarz bierze pod uwagę wzrost i budowę matki. I nie chodzi tu tylko o szerokość bioder, widoczną gołym okiem, ale o wymiary miednicy, które sprawdza się za pomocą specjalnego cyrkla położniczego. Druga sprawa to wielkość dziecka, oceniana na podstawie badania lekarskiego i USG. Jeśli porówna się jedne parametry z drugimi, to można ocenić, czy są szanse na poród drogami natury. Dodajmy, że USG pozwala oszacować wagę dziecka tylko w przybliżeniu (błąd sięga czasem 0,5 kg).

Skąd się bierze ucisk na wysokości spojenia łonowego?

To dlatego, że główka dziecka, schodząca w kierunku dna miednicy, powoduje ucisk na spojenie łonowe i pęcherz. Pod wpływem relaksyny, która powoduje rozluźnienie więzadeł, umożliwiając powiększanie się macicy, a później poród, kości spojenia łonowego czasem się trochę rozchodzą. Pod koniec ciąży, kiedy macica jest już duża, może to sprawiać dotkliwy, wyraźnie umiejscowiony ból. Trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który przy badaniu wy-czuje, czy kości rzeczywiście oddaliły się od siebie (można to również ocenić za pomocą USG). Jeśli tak, to nic strasznego - po porodzie najczęściej wszystko wraca do normy, macica się obkurcza i kości zbliżają się do siebie. Niekiedy trzeba jednak przez pewien czas nosić pas ściągający.

Jak przygotować się do porodu?

O tym, jak ma wyglądać twój poród, trzeba zacząć myśleć wcześniej. Dużo wcześniej.

Poszukaj położnej. Spróbuj znaleźć taką, która myśli o porodzie podobnie jak ty. Jeśli nie chcesz rutynowych ingerencji medycznych - poszukaj osoby, która ma dużą wiedzę na temat naturalnych metod wspomagania akcji porodowej, łagodzenia bólu porodowego, ochrony krocza przed pęknięciem. Pamiętaj, że nie obowiązuje cię rejonizacja i możesz rodzić nawet w szpitalu oddalonym o 100 km od domu.

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Ciało kobiety wie, jak rodzić. Jeśli ciąża przebiegała bez powikłań, czujesz się zdrowa i masz przy sobie bliską osobę, poradzisz sobie z tym zadaniem bez niepotrzebnych interwencji. Porozmawiaj z kobietami, które mają za sobą dobre, satysfakcjonujące porody.

Urealnij swoje oczekiwania. Nastaw się na to, że poród to długa i męcząca wędrówka pod górę. Pamiętaj jednak, że na szczycie spotka cię wyjątkowa i z niczym nieporównywalna nagroda - spotkanie z twoim dzieckiem.

Nie spiesz się . Nie musisz jechać do szpitala przy pierwszych sygnałach porodu (chyba że odeszły zielonkawe wody płodowe albo przerwy między skurczami są krótsze niż pięć minut, a skurcze są bardzo silne).

Postaraj się dobrze wykorzystać chwile przed wysiłkiem , który cię czeka. Weź prysznic, zjedz lekki posiłek, spróbuj trochę pospać albo iść na spacer. Zastanów się, na co masz ochotę, i to właśnie zrób! Nie bój się, że dziecko pojawi się nieoczekiwanie - gwałtowne porody zdarzają się w filmach. Jeśli jednak pewniej czułabyś się na sali porodowej albo minęło kilka godzin od odejścia czystych wód płodowych, a innych oznak porodu wciąż brak, to nadszedł czas, żeby jechać do szpitala.

Przedwczesny poród

Bywa wywołany ciężką pracą fizyczną. Inna przyczyna to zakażenia - zdarzają się infekcje pochwy, przechodzące w infekcje szyjki macicy, które mogą indukować poród. Badanie ginekologiczne i bakteriologiczne w drugiej połowie ciąży pozwala je wykryć i wyleczyć.

Nadciśnienie indukowane ciążą

Jest to choroba zwana kiedyś gestozą lub zatruciem ciążowym. Pojawia się w drugiej połowie ciąży. Polega na podwyższeniu ciśnienia tętniczego do wartości 140/90 mmHg i wyżej, do czego mogą dołączyć się masywne obrzęki, obecność białka w moczu i inne zaburzenia w badaniach laboratoryjnych. Jeśli lekarz stwierdzi tylko niewielkiego stopnia podwyższenie ciśnienia krwi, przyszła mama dostaje jedynie leki na obniżenie ciśnienia do przyjmowania w domu. Leki te trzeba przyjmować stale, nawet gdy ciśnienie się już normuje, bo znowu może wzrosnąć. Zalecany jest odpoczynek, a zwłaszcza leżenie na lewym boku (by poprawić krążenie krwi). Nie wolno się denerwować. Trzeba też mierzyć sobie kilka razy dziennie ciśnienie i zapisywać wyniki, by móc pokazać je lekarzowi.

W razie wzrostu ciśnienia powyżej 140/90, złego samopoczucia, bólów głowy, nagłych zaburzeń widzenia lub narastających obrzęków trzeba jechać do szpitala. Tam podaje się silniejsze leki obniżające ciśnienie. Najlepszym jednak lekarstwem na nadciśnienie indukowane ciążą jest... jej zakończenie. Gdy tylko dziecko będzie dość dojrzałe, lekarze mogą zaproponować wywoływanie porodu. Jeśli nie udaje się obniżyć ciśnienia lub pogarszają się wyniki badań, może być konieczne zakończenie ciąży cesarskim cięciem niezależnie od stopnia dojrzałości dziecka. Nadciśnienie ustępuje zwykle w ciągu kilku tygodni po porodzie. Istnieje pewne ryzyko, że powtórzy się w kolejnej ciąży.

Mamy piszą

Poproszę o zwrot siebie

Nad niczym w moim organizmie nie mam już kontroli. Jakiś hormon zwiotczył mi tę zapadkę, co utrzymuje treść żołądka na miejscu; boli podbrzusze; mam niekontrolowany wyciek z piersi... obiecałam sobie, że jeśli to wszystko przetrwam i zachowam pełnię władz umysłowych, to gdy tylko będę mogła, odciągnę mleko na 2 dni i porządnie się urżnę, świętując odzyskanie władzy nad swoim ciałem. www.nie-jestem-matka-polka.blogspot.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA