Jak zachować poczucie kontroli nad rzeczywistością, a jednocześnie nie stanąć w miejscu? Oto 7 prostych zasad, które ci w tym pomogą.
Wielu rodziców uważa, że zakupy z dziećmi to wręcz sport wyczynowy i to tylko dla odważnych. Jednak zakupy z naszymi pociechami nie muszą tak wyglądać. Wystarczy kierować się pewnymi prostymi zasadami, które warto ustalić z dzieckiem jeszcze zanim wejdziecie do sklepu.
Wychowywanie dzieci to spory wydatek. By je utrzymać do pełnoletniości, musimy - zdaniem ekspertów - przeznaczyć nawet kilkaset tysięcy złotych. Jak dzielą się tymi wydatkami rodzice i co zrobić, żeby lepiej zarządzać domowym budżetem?
To wręcz nieprawdopodobne, ale większość polskich gospodarstw nie posiada żadnych oszczędności. Połowa z nas ma za to do spłacenia przynajmniej jeden kredyt. A co dziesiąty Polak zalega z comiesięcznymi opłatami. Pieniądze rozchodzą się błyskawicznie. Podpowiadamy proste zasady, którymi warto się kierować w finansach, żeby osiągać swoje cele i zapanować nad domowym budżetem.
Wtajemniczajmy dzieci w rodzinne wydatki, niech wiedzą, co i ile kosztuje. Radzimy jak najwcześniej, ale w sposób i na tematy dostosowane do ich wieku. Z małymi dziećmi rozmowa o stanie konta mija się z celem. Ale wytłumaczenie im, że chodzimy do pracy, za której wykonywanie otrzymujemy pieniądze, za które kupujemy różne rzeczy, ma już olbrzymi sens.
Podpowiadamy proste i racjonalne rozwiązania, którymi warto się kierować, by swobodniej i efektywniej zarządzać własnym czasem i budżetem - trzy proste zasady, które pomogą uniknąć wielu zaskoczeń
Rozpoczął się sezon na kolonie, a wraz z nimi dylematy rodziców związane z tym, ile pieniędzy dawać dzieciom jako kieszonkowe na wyjazd. Zdania są podzielone, a kwoty pod względem wysokości zupełnie różne.
Dawać kieszonkowe, czy nie dawać? Jeśli dawać, to ile i kiedy zacząć wypłacać dzieciom pieniądze? Czy powinna to być nagroda za dobre wyniki w nauce i wypełnianie domowych obowiązków, czy raczej kieszonkowe nie powinno być łączone z tymi aspektami życia dziecka? Przekonajmy się.
Oszczędzanie to gra zespołowa. Świetnie, że chcesz żyć oszczędniej i nauczyć się efektywnie zarządzać domowym budżetem, ale sam nic nie osiągniesz. Jak więc nauczyć rodzinę oszczędzania? Wprowadźcie do swojego życia kilka ważnych, ale prostych zasad.
Jak nauczyć dziecko oszczędzania? To pozornie proste zadanie większości z nas przychodzi. z trudem. Głównie dlatego, że sami nie potrafimy tego robić dobrze. Da się to jednak zmienić.