Egzotyczne wakacje z małym dzieckiem. Które kierunki warto polecić?

Planujecie ciepłe wakacje z małym dzieckiem podczas gdy w sklepach sezon na zimowe ubrania i sprzęt do białego szaleństwa? Czemu nie. Gdzie jechać z dziećmi po sezonie?

Ani rozgrzewające herbatki, ani nabierające powoli pary przygotowania do Świąt nie podładują naszych akumulatorów tak, jak promienie słońca na upalnej plaży.

Kuszą najlepsze okazje cenowe, mniejszy tłum turystów niż w letnie miesiące, możliwość wyjazdu w te rejony świata, w których sezon właśnie się rozpoczyna. Rodzice małych dzieci szybko dopisują do listy argumentów za pośpiesznym spakowaniem strojów kąpielowych, że jeszcze nie muszą planować wakacji akurat w okresie szkolnej przerwy, że maluch jeszcze nie poszaleje na nartach, że nie ma co odkładać planów na później, bo koszt przelotu dziecka będzie rósł wraz z nim, i że nic tak nie cieszy malucha, jak ciepła plaża, a w żłobkach i przedszkolach szaleją epidemie grypy, anginy, rota wirusa itp.

Gdy decyzja o egzotycznych wakacjach dla całej rodziny wydaje się entuzjastycznie podjęta, pojawiają się obawy i wątpliwości, czy w trosce o dziecko nie lepiej będzie jednak przezimować w cieple domowego ogniska.

Jak zaplanować egzotyczną podróż z małym dzieckiem, aby zminimalizować ewentualne ryzyko, zapewnić malcowi jak największy komfort i samemu móc bez niepotrzebnych stresów cieszyć się wspólnymi chwilami?

Na pewno nie wchodzi w rachubę spontaniczny, szybki wypad w inną strefę klimatyczną - przygotowania do egzotycznej przygody trzeba rozpocząć kilka tygodni wcześniej.

1. Zastanów się, dokąd chcesz się wybrać

Osoby, które dużo podróżowały (i to nie koniecznie ograniczając się do miejsc oddalonych o kilka godzin lotu i do aktywnego wypoczynku w Polsce), ale które po raz pierwszy chcą zabrać ze sobą dziecko, mogą bazować na swoich doświadczeniach i wybrać się ponownie w sprawdzone na własnej skórze rejony. Dzięki temu dużo łatwiej jest zorganizować udane wakacje, przewidzieć niektóre trudności. Przy pierwszej rodzinnej egzotycznej wyprawie dobrze jest skoncentrować się nie na odkrywaniu świata, ale  na oswajaniu malucha z nową dla niego sytuacją, poznaniu jego możliwości i upodobań podróżniczych. Warto stawiać na regiony, które zostawiły nam dobre wspomnienia. 

Jeśli chcemy koniecznie pojechać w wymarzone, ale zupełnie nieznane nam miejsce, postarajmy się przed wyjazdem zgromadzić jak najwięcej praktycznych informacji, popytać wśród znajomych, poszukać w internecie kontaktu z ludźmi, którzy podróżowali tam z dzieckiem w zbliżonym wieku i w podobnym czasie - ich doświadczenia będzie bezcenne. Na pewno łatwiej odnajdziemy się w kraju, w którym będziemy mogli porozumieć się w znanym nam języku.

Doświadczeni globtroterzy zapewniają, że podróżowanie  z dziećmi jest pod wieloma względami nawet łatwiejsze - spotkamy się z większą sympatią, życzliwością, chęcią pomocy i zaciekawieniem ze strony lokalnych mieszkańców. Pamiętajmy też, że tam dokąd się wybieramy ludzie też mają dzieci, troszczą się o nie i zaopatrują się w najpotrzebniejsze produkty jak mleko i pieluchy.

Wakacje z dziećmiWakacje z dziećmi fot. Istock/SHIRONOSOV

2.  Skonsultuj się z lekarzem

Najważniejszym doradcą będzie pediatra dziecka. W przypadku małego podróżnika najpierw będzie spotkanie z lwkarzem, który zna stan zdrowia dziecka i będzie mógł ocenić, czy są jakieś przeciwwskazania do jego dalszego wyjazdu. Konieczna jest też wizyta w poradni medycyny podróży lub medycyny tropikalnej. Tam można uzyskać najściślejsze informacje o ryzykach zdrowotnych występujących w miejscach, do których chcesz zabrać dziecko i zalecenia jak ustrzec się nieprzyjemności. Ważne jest, aby podać lekarzowi nie tylko, jaki region czy kraj chcemy odwiedzić, ale jak najdokładniejszą lokalizację i czas wakacji.

3. Porozmawiaj o szczepieniach

Lekarz zaleci ewentualne szczepienia. Nawet jeśli w wybranym kraju szczepienia nie będą obowiązkowe, ale zalecane, warto wspólnie przeanalizować korzyści z uodpornienia - szczepienia mogą  być przydatne także w Polsce jak np. przeciwko żółtaczce pokarmowej czy meningokokom.

Niestety nie ma szczepienia przeciwko malarii. Ta przenoszona przez komary niebezpieczna choroba występuje w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Wybierając się do Afryki, do miejsc położonych dalej na południe od Sahary i do krajów zachodniej Oceanii, trzeba liczyć się z ryzykiem. Podróżującym lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. W przypadku małych dzieci nie zawsze jest to możliwe i wskazane. Lekarz na pewno wytłumaczy jak bezwzględnie unikać ukąszeń komarów, osłaniając się ubraniem, moskitierami i stosując repelenty.

4. Przestrzegaj reguł

Bardzo wiele lekarskich rad dla rodziców dotyczy sfery pokarmowej. W ciepłym klimacie o ciężkie zatrucie jest niestety bardzo łatwo. Dzieciom wolno podawać do picia tylko butelkowaną wodę i napoje (nigdy z lodem, gdyż to także woda, niewiadomego pochodzenia). Do mycia zębów i buzi używa się wody przegotowanej. Nie podajemy surowych warzyw i owoców, chyba że sparzonych i obranych. Unikamy potraw z ulicznych straganów. Pamiętamy o ryzyku odwodnienia i ochronie przed słońcem.

5. Skompletuj apteczkę

Lekarz doradzi także, jakie leki zabrać do podróżnej apteczki i jak postępować na miejscu, w przypadku pojawiania się jakichś niepokojących symptomów.

Każdy mały podróżnik będzie przez lekarza traktowany indywidualnie. Nie ma uniwersalnych zaleceń, które można łatwo zgeneralizować na całe grupy wiekowe dzieci.  Wiele decyzji dotyczących zagrożeń, profilaktyki, szczepień i ewentualnych skutków ubocznych będzie należało do rodziców.

Wakacje z dziećmiWakacje z dziećmi fot. Istock/NADEZHDA1906

6. Unikaj ryzykownych miejsc

Zdecydowanie niewskazane jest zabieranie dzieci do miejsc bardzo wysoko położonych (powyżej 4000 m npm), gdzie niższe stężenie tlenu w powietrzu może być dla nich niebezpieczne. Lekarze rekomendują też, by zabierać na egzotyczne wyprawy nieco starsze maluchy, które zakończyły serię obowiązkowych u nas szczepień przewidzianych w drugim roku życia.

Jaki wybrać kierunek?

Ciepło w środku zimy, w zasięgu nie bardzo długiego lotu oferuje np. Bliski Wschód. Zjednoczone Emiraty Arabskie kuszą niespotykanym w śródziemnomorskich kurortach luksusem i atrakcjami docenianymi przez najmłodszych.

Serca podróżujących rodzin podbiła także Tajlandia. Egzotyczne piękno tego kraju i serdeczne nastawienie jego mieszkańców do dzieci skutecznie wynagradzają turystom trudy długiego przelotu.

Jakie przyjąć kryteria wyboru miejsca, do którego możemy zabrać malucha na egzotyczne, ale jednocześnie bezpieczne wakacje?

- jak najmniejsze zagrożenie malaryczne

- jak najmniej wymaganych szczepień przed wyjazdem

- wyższy poziom życia, higieny  i jakości bazy turystycznej

- łatwy dostęp do dobrej opieki medycznej

Chociaż przeglądając zdjęcia rajskich plaż łatwo jest o tym zapomnieć, że nawet w baśniowych sceneriach mogą rozgrywać się dramaty. Nie podróżować do miejsc objętych wewnętrznymi konfliktami, zagrożonych działaniami wojennymi, czy terroryzmem. Sytuacja na świecie zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego przed dalszymi wyjazdami trzeba być na bieżąco z ostrzeżeniami dla podróżujących publikowanymi na stronach MSZ.

Przebywając w kurortach turystycznych, pod opieką biura podróży można czuć się bezpieczniej - w razie jakichkolwiek kłopotów można liczyć na pomoc organizacyjną, czy choćby wsparcie tłumacza.

Szczególnie ważne przy podróżowaniu z maluchem jest też dobre ubezpieczenie na wypadek choroby. Ceny usług medycznych nie wszędzie będą zbliżone do polskich - warto być na to przygotowanym. 

Copyright © Agora SA