Babymoon: podróż we dwoje z trzecim pasażerem na gapę

Ślub był wspaniały, wesele jak marzenie. Podróż poślubna jak z bajki .i co dalej? Czy teraz czeka nas już tylko proza życia? Nie ma mowy. Teraz czas na... babymoon.

Babymoon, czyli ostatnia przed narodzinami dziecka podróż tylko we dwoje. Trzeci pasażer pojedzie na gapę w brzuchu mamy. Już istnieje, a jednak jeszcze sprawia niewiele kłopotu. Nie płacze, chętnie pośpi kołysany szumem morza. Na pewno spodoba mu się kąpiel w ciepłym morzu, poczuje ciepło słońca przez brzuch mamy. Może posmakują mu daktyle albo mleko kokosowe? A wypoczęta mama zapewni dziecku to co najważniejsze – spokojnie bijące serce, radość oczekiwania i wolność od stresu.

Warto zadbać, by było nie tylko pięknie, ale także bezpiecznie. Podróż w ciąży to nic niezwykłego ani groźnego, ale wymaga staranniejszych przygotowań niż zwykle.

Przemyśl, gdzie chcesz jechać

Warto starannie rozważyć cel podróży. Wycieczka do egzotycznych krajów zazwyczaj wymaga szczepień ochronnych, czego w ciąży należy unikać. Również lokalna infrastruktura szpitalna i dostęp do odpowiedniej jakości usług medycznych to kwestie, które podczas ciąży stają się szczególnie istotne. Przed podjęciem decyzji  poproś biuro podróży o informację na temat jakości i dostępu do usług medycznych w wybranych krajach.

Weź pod uwagę miejscową wodę i jedzenie

Woda w ciążyWoda w ciąży Getty Images/OJO Images

Wybierając się w daleką podróż do egzotycznego raju trzeba się liczyć także z ryzykiem problemów żołądkowych związanych z odmienną florą bakteryjną w miejscowej wodzie i jedzeniu. W normalnych okolicznościach rozwolnienie trwające kilka dni nie jest wielkim problemem. W ciąży natomiast może stać się groźne, tym bardziej że wybór leków możliwych do zastosowania będzie znacznie ograniczony. W ciąży lepiej odkrywać uroki miejsc które są nam bliższe pod względem klimatu i kuchni.

Postaw na krótki i komfortowy lot

Podróżowanie w ciążyPodróżowanie w ciąży fot: shutterstock

Ekscytującą podróż na drugą półkulę odłóż na inną okazję. W ciąży ważne jest, by lot był możliwie krótki i komfortowy. Siedzenie nieruchomo przez wiele godzin z podkurczonymi nogami może powodować problemy z krążeniem, zwiększa się także ryzyko omdleń i zasłabnięć, rośnie możliwość wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, groźnego stanu który może doprowadzić do śmierci. Nawet zwykła choroba lokomocyjna jest bardziej kłopotliwa w ciąży ze względu na ograniczenia dotyczące możliwości stosowania leków.

Starannie wybierz dobry moment na podróż

Ginekolodzy twierdzą, że najlepszy moment na podróżowanie w ciąży to 18-24 tydz. Większość linii lotniczych nie wymaga zaświadczenia medycznego o braku przeciwwskazań jeśli podróżujemy do 32 tygodnia ciąży. Istnieją jednak ograniczenia i specjalne wymagania w kolejnych miesiącach ciąży.

Wypełnij formularz MEDIF

Po 32 tygodniu ciąży większość linii lotniczych wymaga okazania formularza MEDIF wypełnionego przez lekarza prowadzącego ciążę. MEDIF, czyli Arkusz Informacyjny dla Pasażerów Wymagających Autoryzacji Medycznej może być konieczny żeby wsiąść na pokład samolotu. Jego brak może uniemożliwić lot nawet jeśli posiadasz ważny bilet. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia medycznego już od 24 tygodnia ciąży, ważna jest także data jego wystawienia (nawet 24 godziny przed lotem). A czasem zdarza się, że nikt nie wymaga zaświadczenia nawet od mamy w zaawansowanej ciąży. Lepiej nie ryzykuj i zawczasu sprawdź, jakie zasady obowiązują u  przewoźnika.

Podróż w ciążyPodróż w ciąży fot. Shutterstock.com

Upewnij się, czy na pewno możesz podróżować

Większość linii lotniczych zezwala na lot do 37 tygodnia ciąży. Jeśli jednak jesteś w ciąży bliźniaczej, może się okazać że możesz latać tylko do 32 tygodnia lub wcale. Ciąża bliźniacza może bowiem być traktowana jak ciąża zagrożona. Najbezpieczniej będzie sprawdzić u źródła, czyli w biurze podróży lub bezpośrednio u przewoźnika. Również podróżując promem trzeba się liczyć z pewnymi zasadami bezpieczeństwa, które mogą ograniczać możliwości podróżowania kobiet w ciąży.

Powiedz lekarzowi o swoich planach

Ginekolog prowadzący ciążę wie najlepiej, czy twój stan zdrowia pozwala na podróżowanie, doradzi najlepszy termin wyjazdu, pomoże skompletować apteczkę złożoną z leków bezpiecznych do stosowania w ciąży.

Podróżujesz na specjalnych prawach

Wprawdzie przechodzenie przez bramki magnetyczne przy kontroli bezpieczeństwa jest uważane za bezpieczne, jednak kobieta w ciąży ma prawo poprosić o przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa bez użycia skanera. Kontrola taka polega na ręcznym sprawdzeniu bezpieczeństwa przez strażniczkę.

Skorzystaj z prawa pierwszeństwa

Podróż w ciążyPodróż w ciąży (Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl)

Nie musisz czekać w kolejkach do odprawy, kontroli bezpieczeństwa i wejścia do samolotu. Korzystaj z tego przywileju bez obaw i zażenowania. Twój stan w pełni usprawiedliwia specjalne traktowanie.

Poczuj się bezpiecznie

Jeśli mimo wszystko nie możesz pozbyć się lęku przed lataniem w ciąży, zapytaj stewardessę o procedury i możliwości udzielenia pomocy w razie problemów na pokładzie. Dowiesz się, że na pokładzie znajduje się specjalistyczny sprzęt medyczny wraz z zaawansowanym zestawem do użycia przez ratownika medycznego. A stewardessy są przeszkolone w zakresie pomocy kobietom w ciąży, nawet jeśli trzeba odebrać niespodziewany poród.

Sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje komplikacje ciąży i porodu

Większość standardowych polis turystycznych obejmuje jedynie koszty zwykłej, pojedynczej wizyty lekarskiej związanej z przebiegiem ciąży, a ochrona trwa do 32 tygodnia ciąży. Niektóre firmy oferują rozszerzenie ochrony na wypadek wczesnego porodu lub zabiegu usunięcia ciąży dla ratowania życia matki lub dziecka. Ponadto, wybierając się w podróż poza teren krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii należy pamiętać, że nie są objęte zasadami EKUZ , czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Planując podróż należy upewnić się, czy ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży obejmuje ochronę kobiet w ciąży i jaki jest jego zakres, ewentualnie postarać się o odpowiednią polisę we własnym zakresie.

Zadbaj o piękne wspomnienia

Podróż w ciążyPodróż w ciąży fot. Michał Pawłowicz

Czy da się odpocząć na zapas? Próbować zawsze można, zwłaszcza, że to takie przyjemne. Pierwsze tygodnie i miesiące z małym człowiekiem będą dla każdego sporym wyzwaniem. Trzeba będzie poradzić sobie z wielką zmianą, sprostać nowym obowiązkom, polubić bezsenne noce.

Warto przedtem naładować baterie, uzupełnić wewnętrzne magazyny. Zgromadzić zapasy słońca, wody i powietrza. Poczuć wiatr we włosach i docenić słodkie lenistwo, które niedługo się skończy. To także dobra okazja dla pary, by popracować nad wspomnieniami na przyszłość. Stworzyć czas, miejsce i niezapomnianą atmosferę oczekiwania na cud. Poczuć tę wyjątkową bliskość która łączy przyszłych rodziców i zachować w pamięci i w sercu. To ciepłe wspomnienie przyda się kiedyś, gdy przyjdą trudniejsze czasy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA