Pomysły na zabawy z niemowlęciem

Zabawa z niemowlęciem? Oczywiście, że jest możliwa! Wypróbujcie kilka z naszych propozycji właśnie teraz, kiedy większość dnia spędzacie w domu.

Nie oszukujmy się, spacer to nie tylko atrakcja dla dziecka, ale też chwila wytchnienia dla rodziców, którzy maszerując z wózkiem, mogą oderwać się od domowych obowiązków. Co zatem zrobić, gdy nie sposób wyjść z dzieckiem na dwór, bo za oknem deszcz i wiatr? Jak nie poddać się nudzie?

Oto pomysły na zabawy, które dla malucha będą okazją do rozwijania i doskonalenia nowych umiejętności, a wam pozwolą czerpać radość i satysfakcję z aktywnego spędzania czasu z dzieckiem. A to chyba jeden z najlepszych sposobów na wzajemne poznanie i pielęgnowanie bliskości.

W KRAINIE ŁAGODNOŚCI 0-3 miesiące

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca większość dnia spędzają na spaniu i jedzeniu. Około drugiego miesiąca pojawiają się nieco dłuższe pory czuwania. Dziecko otwiera oczy i przytomnie spogląda na świat. Widzi coraz wyraźniej, zaczynają docierać do niego dźwięki. Nadal jest bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce - ostre światło, raptowny ruch, głośny dźwięk mogą je przestraszyć. Dlatego wszystkie formy zabawy powinny być spokojne, ciche i delikatne. Ich zadaniem jest łagodne wprowadzanie dziecka w otaczający świat.

Mizianki

Rozłóż kocyk na łóżku i połóż na nim dziecko. Jeśli w pokoju jest ciepło, możesz rozebrać je do pieluszki. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie odrobinę oliwki. Łagodnymi ruchami masuj dziecku ramiona, dłonie, klatkę piersiową, brzuch, a następnie nogi i stopy. Potem przekręć je na brzuch i pomasuj plecy. Masaż nie powinien trwać zbyt długo, żeby malec nie zmarzł. Warto mieć pod ręką drugi kocyk lub flanelową pieluszkę, aby przykryć dziecko, gdyby zrobiło mu się chłodno. Możesz urozmaicić masaż i dotykać skóry malucha piórkiem, puszkiem od pudru czy jedwabną apaszką.

Kolorowe buźki

Nadmuchaj trzy baloniki: biały, czerwony i zielony (te kolory maluch rozróżnia najwcześniej). Namaluj na nich flamastrem oczy, nos i usta. Przesuwaj je na zmianę w odległości 25-30 cm od buzi dziecka. Obserwuj, jak malec stara się skupić na nich wzrok, a potem wodzi za nimi wzrokiem. Zabawa wymaga ostrożności, by balon nie pękł i nie przestraszył malucha.

To tu, to tam

Wybierz dwie grzechotki wydające przyjemne, ale różne odgłosy. Połóż się na łóżku obok dziecka i potrząsaj grzechotką raz z jednej, a raz z drugiej strony główki malucha. Po chwili zmień zabawkę. Zwróć uwagę, czy inny dźwięk zainteresuje niemowlę. Zapewne będzie próbowało zwrócić główkę w stronę, z której dobiega odgłos. Możesz wodzić grzechotką przed oczami malca. Zataczać nią kręgi, zbliżać i oddalać. Pamiętaj, aby twoje ruchy były wolne i spokojne.

Czułe słówka

Najlepiej wyśpiewane. Śpiewanie kołysanek, nucenie ulubionych melodii działa kojąco nie tylko na dziecko, ale też, co ważne, na wykonawcę. Jeśli nie lubisz śpiewać, przemawiaj do malucha cichym, spokojnym głosem - opowiadaj mu, co robicie, co dzieje się dookoła. Nawet jeśli dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, twój głos działa na nie jak balsam - wycisza je, uspokaja, daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Tańce przytulańce

Nastaw płytę, weź dziecko na ręce i kołysz się w rytm melodii. Zmieniaj pozycję ułożenia malucha - trzymaj go raz na jednym, raz na drugim ramieniu, a potem na leżąco - opartego na twoim przedramieniu z buzią zwróconą w stronę podłogi. Możesz też tańczyć z dzieckiem w chuście. W zależności od rodzaju muzyki ta zabawa może być okazją do mini-gimnastyki na dzień dobry lub do wyciszenia przed snem.

Główka pracuje

Połóż dziecko na brzuszku na dość wysokiej poduszce, tak by główka była poza jej krawędzią (maluch powinien opierać się na poduszce całym ciałem do wysokości przedramion). Ułóż kilka kolorowych, a najlepiej wydających także dźwięki przedmiotów w zasięgu wzroku niemowlęcia. Pokazuj mu po kolei przedmioty, unosząc je nieco do góry. Zachęcisz w ten sposób malca do unoszenia głowy. To dobre ćwiczenie dla mięśni karku i pleców. Nie przeciągaj jednak zabawy zbyt długo, bo dziecko w tej pozycji szybko się męczy.

ZMYSŁY NA START 3-6 miesięcy

Niemowlę jest jeszcze wprawdzie malutkie, ale już nie tak kruche i delikatne. Zdążyło się oswoić z domowymi odgłosami, coraz wyraźniej widzi i coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Poznaje świat wszystkimi pięcioma zmysłami. Dlatego tak ważne, aby w zabawach stymulować każdy z nich. Niemowlę opanowuje sztukę przekręcania się, chwytania i trzymania. Pora te umiejętności wykorzystać w zabawie.

Łapu-capu

Pokaż dziecku lekką, łatwą do chwycenia zabawkę i trzymaj ją w zasięgu jego ręki. Po chwili obserwacji malec spróbuje ją złapać. Uda mu się to tylko na chwilę, ale i tak mu się to spodoba.

Miłe turlanie

Połóż dziecko na brzuszku na dużej piłce. Podtrzymuj je pod pachami i delikatnie przetaczaj piłkę w przód, w tył i na boki. Nie puszczaj malca ani na chwilę. Ruchy piłki działają rozluźniająco i ćwiczą zmysł równowagi.

Pompony

Przyszyj do skarpetek dziecka kolorowe pompony. Załóż mu je. Przyciąganie stóp w poszukiwaniu pomponów to dobra zabawa i gimnastyka.

Spacer po domu

Spacerujcie po domu tropem ciekawych dźwięków i zapachów. Zajrzyjcie do kuchni - włóżcie nos do puszki z kawą, słoiczka z ziołami. W pokoju zapalcie i zgaście lampę, zaszeleśćcie firankami, w łazience odkręćcie kran. Opowiadaj maluchowi, co robicie.

Spadająca piłka

Połóż malca na podłodze i upuść mu na brzuszek małą miękką piłkę. Dziecko nie złapie jej, ale na pewno się nią zainteresuje. Poszukiwanie piłki skłoni je do przeturlania się na bok i na brzuch.

Mina za miną

Usiądź naprzeciwko dziecka. Wysuń język, zwiń go w trąbkę, spróbuj dotknąć nim nosa, unieś brwi, zamrugaj oczami, zmarszcz nos. Obserwuj, jak każda nowa mina wprawia malca w zachwyt i jak próbuje ją powtórzyć.

CIAŁO W RUCH 6-9 miesięcy

W drugim półroczu niemowlę zaczyna siadać i samodzielnie się przemieszczać, dzięki czemu jest coraz aktywniejsze w zabawach. Odkrywa nie tylko swoje ciało, ale też tożsamość. Potrafi już dać do zrozumienia, co mu odpowiada, a co nie. Interesuje się wprawdzie zabawkami, ale nadal najbardziej lubi bawić się z mamą i z tatą. Jest już krzepką istotką, więc dynamiczne i głośne zabawy nie powinny go przestraszyć.

Mapa ciała

Przygotuj kilka kolorowych naklejek. Posadź dziecko na swoich kolanach przodem do siebie. Przyklej naklejkę na swoim nosie. Zaintrygowany malec będzie próbował ją zdjąć i dosięgnąć twojego nosa. Pomóż mu i powiedz: "Tu jest nos". Potem dotknij nosa dziecka: "A twój nos" (jeszcze lepiej użyj imienia dziecka). Powtarzaj to z innymi częściami ciała. Dzięki tej zabawie dziecko rozwija samoświadomość.

Mały sportowiec

Jedzie rowerek na spacerek, klaskanie, turlanie, czołganie, odpychanie stóp od ściany to codzienny trening niemowlaka. Każda z zabaw wzmacnia mięśnie i koordynację ruchową malca.

Pełne pudła

Wystarczą dwa kartonowe pudełka i kilka ciekawych przedmiotów o różnych kolorach, kształtach i fakturach (kawałki materiału, duże klocki, piłki), aby zająć dziecko na dłuższą chwilę. Pokazuj malcowi po kolei przedmioty, opowiadaj mu o nich, daj mu je do ręki. Potem odłóżcie je do pudełka. Zaintrygowany malec będzie z zapałem wkładał i wyjmował je z pudełek.

Kto tam kuka

Usiądź z maluchem przed lustrem. Uśmiechaj się, rób miny, wkładaj zabawne nakrycia głowy sobie i dziecku. Wkrótce zauważysz, że malec próbuje zaprzyjaźnić się ze swoim odbiciem - macha mu, próbuje dać buziaka.

Miseczki z niespodzianką

Posadź malucha w foteliku do karmienia. Rozłóż przed nim plastikowe miseczki z mąką, suchym makaronem, kostkami banana. Obserwuj, jak z zapałem w nich gmera. Zabezpiecz ubranie dziecka i podłogę, bo prędzej czy później któraś z miseczek znajdzie się poza blatem. Nawet na moment nie zostawiaj dziecka przy zabawie samego (mogłoby włożyć sobie "spożywczą zabawkę" do nosa lub do ucha albo spróbować ją zjeść i zakrztusić się).

Wędrujące światełko

Zgaś światło i połóż się obok dziecka na łóżku lub podłodze. Latarką "puszczaj zajączki" na ścianie i suficie. Zataczaj małe i duże kółka, raz wolno, a raz szybko. Opowiadaj o wędrującym po łące zajączku. To wyciszająca zabawa doskonała na zakończenie dnia.

ŻYWE SREBRO 9-12 miesięcy

Niemowlę w tym okresie to wulkan energii. Wszędzie go pełno. Raczkuje, wspina się przy meblach, lada moment zacznie chodzić, a potem biegać. Ma coraz sprawniejsze rączki i paluszki. Potrzebuje mnóstwa ruchu i wielu nowych wrażeń, aby rozwijać te umiejętności. W parze z rozwojem ruchowym idzie rozwój mowy i koncentracji uwagi, co również warto teraz wykorzystać w zabawie.

Niech gra orkiestra

Wyjmij z szafki garnki, pokrywki i drewniane łyżki. Uderzaj łyżką o garnek, pokrywką o pokrywkę. Rób to raz mocno i głośno, raz cicho i delikatnie. Potem przekaż "instrumenty" dziecku. Ta prosta zabawa jest w stanie zachwycić każde niemowlę.

Kolorowe mazaki

Rozłóż na podłodze kilka kartek papieru. Weź do ręki grubą kredkę, drugą daj dziecku. Postaw parę kresek, narysuj kilka kółek. Już po chwili niemowlę, naśladując twoje ruchy, zrobi swój pierwszy rysunek. Powieście go w widocznym miejscu. Niedługo pojawią się nowe do kolekcji.

Znikająca piłeczka

Pokaż dziecku kolorową piłeczkę. Schowaj ją na jego oczach pod tekturowe pudełko. Zapytaj: "Gdzie jest piłka?". Dziecko po chwili ją znajdzie. Zabawę można utrudnić, szukając piłeczek w różnych kolorach, dzięki czemu niemowlę uczy się rozróżniania i nazywania barw.

Rajd na kocu

Połóż dziecko na środku dużego koca. Chwyć dwa rogi i przeciągnij koc z pasażerem po pokoju. Zrób kilka zawijasów, dziecku sprawi to ogromną frajdę. Uważaj jednak, aby w ferworze zabawy dziecko nie zsunęło się na podłogę.

Tor przeszkód

Wybuduj w pokoju minitor przeszkód dla wprawnie raczkującego niemowlęcia. Zapora z poduszek, krzesło, pod którym można się przeczołgać, plastikowe kręgle, które można rozrzucać, i piłka z dzwonkiem, którą można gonić, to doskonała zachęta do przemierzania coraz dłuższych dystansów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.