Plusk! Zabawy z wodą

Dzieci uwielbiają zabawy z wodą. Latem mogą tę pasje rozwijać całymi dniami.

Z wodą i w wodzie można się bawić nawet w domu. Nie trzeba w tym celu jechać nad morze czy jezioro. Wystarczy podwórko lub duży balkon czy taras...Uwaga, zabawy z wodą mają być przede wszystkim przyjemnością, zabezpieczmy mieszkanie w taki sposób by nie strofować dziecka bez przerwy: uważaj, bo wszystko pozalewasz...".

Jeśli dziecko bawi się na dworze nie zapominajmy go smarować kremem z filtrem ochronnym. Co najmniej kilka razy dziennie.

Tonie, nie tonie?

Napełnij miskę wodą i poproś dziecko, by wrzuciło do niej pustą plastikową butelkę, korek, gąbkę, kawałek kory. Spójrzcie, co się dzieje. Przedmioty unoszą się na powierzchni. A teraz łyżeczka, kamyk, kulka z plasteliny. Poszły na dno? A gdyby tak włożyć je do plastikowego pudełeczka po margarynie?

Uwaga! Pilnuj, by maluch nie brał małych przedmiotów do buzi.

Hop, co za skok!

Poproś malca, by przytrzymał pod wodą piłeczkę pingpongową. Niełatwe, prawda? Piłeczka zachowuje się, jakby za wszelką cenę chciała się wymknąć i wyskoczyć w wody. Ale tak naprawdę to nie piłka chce wyskoczyć, to woda ją wypycha. Jeśli dziecku spodoba się ta zabawa, możecie poeksperymentować z większymi piłkami albo balonikiem.

Pora deszczowa

Weź do ręki łyżkę cedzakową i wręcz maluchowi plastikowy kubek z wodą. Oho! Zanosi się na deszcz! Poproś dziecko, by polało łyżkę. Pada! Jeśli zamiast łyżki użyjecie durszlaka, zrobi się z tego prawdziwa ulewa. Do robienia deszczu można oczywiście użyć też konewki albo podziurkowanego igłą pudełka po margarynie.

Ale ciurka!

Weź dwa plastikowe kubeczki po jogurcie i na dnie każdego zrób otwór (zwróć uwagę, żeby nie miał ostrych brzegów). Jedna dziurka powinna być większa, a druga mniejsza. Teraz napełnij kubeczki wodą i przytrzymaj tak, by maluch zobaczył, który opróżnia się szybciej.

Woda w górę

Gdy przed wieczorną kąpielą napełnisz wannę, razem z dzieckiem zaznaczcie dokąd sięga woda. Możecie w tym miejscu przykleić pasek folii samoprzylepnej lub przyłożyć specjalnego puzzla do zabawy w wodzie. A teraz poproś malucha, by wskoczył do wanny. Poziom wody podniósł się, prawda? A gdybyś ty też weszła do wanny? O ile wtedy podniesie się poziom wody?

Pędzlem malowane

W pogodny, słoneczny dzień daj maluchowi duży, malarski pędzel i wiaderko czystej wody. Niech namaluje coś na chodniku przed domem albo na płocie. Spójrzcie, jak znika malowidło, gdy słońce zaczyna mocniej świecić.

Wielkie mycie

Małym dzieciom wielką frajdę sprawia zwykle mycie zabawek. Postaw w ogródku albo na balkonie małą miskę i nalej do niej wody. Wręcz dziecku mydełko (uprzedź tylko, że namydlonymi rączkami nie wolno dotykać oczu) i niech szoruje. Grabki, łopatki, wiaderka, autka, piłki, wszystko co mu wpadnie w rękę.

Picie dla roślin

Pozwól dziecku podlewać domowe roślinki i spryskiwać ich liście wodą. To prawda, zawsze jest potem nachlapane, ale dla malucha to prawdziwa przyjemność, a także nauka odpowiedzialności. W końcu pojenie roślinek to poważne zadanie.

Domowa tęcza

Podlewajcie razem ogródek, najlepiej zanim słońce całkowicie skryje się za horyzontem. Gdy odpowiednio skierujecie rozproszony strumień wody, może uda wam się zobaczyć tęczę.

Zabawny prysznic

W upalny dzień pozwól dziecku zmoczyć się do suchej nitki pod strumieniem wody tryskającym ze zraszacza trawy. Taka zabawa to świetny sposób na oswojenie malucha z wodą na twarzy (i nie tylko). Z pewnością zaprocentuje w czasie mycia głowy, a w przyszłości w czasie nauki pływania.

Copyright © Agora SA