W niejednym domu na świątecznych stołach, na półkach, parapetach czy nad kominkiem pojawiają się skrzaty. Jak zrobić te sympatyczne ludziki samodzielnie? Nie trzeba odznaczać się wyjątkowymi zdolnościami manualnymi, by wykonać figurkę brodatego skrzata lub pani skrzatowej z dwoma grubymi warkoczami. Owszem, można kupić gotowe ozdoby, ale o ileż większą przyjemność sprawi nam własnoręcznie wykonany krasnal, który przycupnął na parapecie czy półce z książkami! Zrobienie go wcale nie jest takie trudne, ja mogłoby się wydawać. Na początek warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów, podpowiadających krok po kroku, jak wykonać skrzata. Wystarczy stara skarpetka, ryż, nieco sznurka, futerko lub włóczka, kawałek cielistego materiału, wata i odrobina cierpliwości, by wyczarować świątecznego skrzata do ozdoby naszego domu. A gdy już dojdziemy do wprawy, warto uruchomić swoją kreatywność i rozpocząć produkcję skrzatów według własnego pomysłu. Bo możliwości są nieograniczone.
Jak zrobić skrzata? To wcale nie jest trudne. Zdjęcie ilustracyjne istock / Neydtstock
Jak zrobić skrzata świątecznego, jeśli zabieramy się za to po raz pierwszy, a nie mamy zbyt wielkiej wprawy w robótkach ręcznych? Warto skorzystać ze sprawdzonego przepisu, na przykład takiego jak ten, który prezentujemy poniżej.
Skrzaty świąteczne. Zdjęcie ilustracyjne istock / Liudmila Chernetska
Do wykonania skrzata świątecznego potrzebne będą:
Na początek skarpetkę należy przeciąć w poprzek, na dwie części, mniej więcej pośrodku pięty. Do woreczka foliowego wsypać ryż, a następnie dokładnie i ciasno go zawiązać, po czym włożyć do jednej z części skarpetki (tej z palcami). Uformować kulę, a skarpetkę u góry związać gumką recepturką lub sznurkiem. Kawałek cielistego materiału (np. połowę skarpetki typu balerina) wypełnić watą i związać na końcu mocno nitką, tak by stworzyć małą kulkę – nos skrzata. Gotowy nos przywiązać do tułowia skrzata w miejscu wiązania skarpety. Z kawałka futerka wyciąć trójkąt, przez dwa wierzchołki przeciągnąć nitkę i związać tuż pod sznurkiem mocującym nos (albo przykleić z pomocą kleju na gorąco). Zamiast futerka można wykorzystać włóczkę – należy ją pociąć na kilkanaście równych kawałków i złączyć wszystkie pod nosem skrzata, a następnie rozgarnąć równomiernie, by pokrywały brzuch. Jeśli są za długie – można je śmiało przyciąć do odpowiedniej wysokości. A jeśli wolimy panią skrzatową, wystarczy zawiązaną pod nosem włóczkę rozdzielić na dwie części i każdą zapleść w warkocz sięgający podstawy.
Ostatni etap pracy to czapka skrzata. Pozostałą część przeciętej skarpety należy przewrócić na lewą stronę i przeszyć nitką po skosie, około centymetra od miejsca przecięcia. Odwrócić na prawą stronę i założyć na górę skrzata tak, by ukryć wszystkie wiązania. Dla pewności przyszyć lub przykleić klejem na gorąco.
Jak zrobić skrzata z nogami? Jeśli chcemy, by nasz skrzat siedział na półce z książkami, albo nad kominkiem, warto zaopatrzyć go w długie, zwisające nóżki. Nie jest to zbyt trudne. Przy wykonywaniu takiego skrzata postępujemy dokładnie tak, jak poprzednio, a dodatkowo musimy przygotować dwa długie prostokąty wycięte z miękkiego materiału oraz coś, co może stanowić buty krasnala. Mogą to być gotowe buciki dla lalek, ale z powodzeniem możemy je zastąpić kieszonkami z materiału, wypełnionymi watą – wszystko zależy od naszej pomysłowości. Każdy z fragmentów materiału zwinąć w rulon i zszyć z jednej strony. Można wypełnić watą, miękką rurką, lub też pozostawić bez wypełnienia – nogi mają być cienkie i swobodnie się poruszać. Gotowe nogi przymocować do korpusu skrzata, a na ich końcach przytwierdzić przygotowane wcześniej buty. Skrzata posadzić w wybranym miejscu i gotowe.
Jak zrobić skrzata z nogami? Zdjęcie ilustracyjne istock / Jurgute
Jest też inny prosty przepis na to, jak zrobić świątecznego skrzata. Potrzebne będą:
Z filcu wyciąć prostokąt oraz koło o obwodzie zbliżonym do długości boku prostokąta, a następnie trójkąt o szerokiej, półokrągłej podstawie. Warto najpierw przygotować szablony z papieru. Prostokątny fragment filcu zwinąć w rulon i zszyć po boku lub złączyć zszywaczem. Okrągłą podstawę z filcu przymocować do korpusu skrzata (przyszyć lub przykleić z pomocą kleju na gorąco). Tułów wypełnić watą, ryżem, kaszą lub piaskiem, wierzch najlepiej zszyć, by wypełnienie się nie wysypywało. Trójkątny kawałek filcu zwinąć na kształt stożka i skleić ze sobą boki – w ten sposób otrzymamy czapkę skrzata. Do wewnętrznej strony czapki przymocować kawałek futerka imitujący brodę, a następnie całość połączyć z korpusem. Dodać nos z koralika w cielistym kolorze.
Zobacz też: Prezent dla taty na święta - co przełamie monotonię pomysłów? Nasze propozycje poradzą sobie doskonale