Jak zrobić deszczomierz: sposób na wykonanie urządzenia, które pozwoli określić wielkość dobowych opadów

Nie każdy wie, jak zrobić deszczomierz. Tymczasem uczniowie w szkołach niejednokrotnie zobligowani są do prowadzenia dzienniczka pogody i w tym celu muszą dokonywać pomiarów przy pomocy samodzielnie wykonanych prostych przyrządów meteorologicznych. Sprawdzamy, jak zrobić deszczomierz i dokonać pomiaru opadów.

Deszczomierz – co to jest?

Posyłając dziecko do szkoły być może po raz pierwszy zetkniemy się z terminem deszczomierz. Co to jest takiego? Deszczomierz to urządzenie, które służy do określenia ilości opadów atmosferycznych, a konkretniej ilości deszczu, jaki spadł w danym miejscu (na danej powierzchni) w określonej przestrzeni czasu. Nie służy ono prognozowaniu opadów, ale określa ich faktyczny stan w danym okresie czasu. Deszczomierz nazywany bywa też ombrometrem lub pluwiometrem. Przypuszczalnie jest to najstarszy przyrząd pomiarowy stosowany w meteorologii, kroniki chińskie podają, że ilość opadów mierzona była już w starożytności.

Deszczomierz, pozwalając uzyskać wiedzę na temat ilości opadów, służy głównie rolnikom, ogrodnikom i sadownikom, którzy wiedzę tę wykorzystują podczas podejmowania decyzji o kolejnych zabiegach agrotechnicznych. Jednakże z deszczomierzy korzystają również uczniowie szkół, gdyż dokonywanie pomiarów opadów deszczu oraz siły wiatru jest elementem ich edukacji. Uczniowie muszą się więc m.in. nauczyć, jak wykonać prosty deszczomierz. Najprostsze gotowe urządzenie tego typu można zakupić w granicach minimum 15 złotych. Deszczomierz wyposażony w suwak i dodatkową skalę to już wydatek rzędu 30 złotych. Dużo bardziej dokładne są urządzenia elektroniczne: impulsowe lub masowe. Koszt zakupu deszczomierza impulsowego to minimum 200 złotych. Ceny profesjonalnych urządzeń tego typu kształtują się od 600 zł wzwyż. Istnieją też deszczomierze wagowe – są to urządzenia znacznie droższe, ich koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wykorzystuje się je głównie w profesjonalnych stacjach pomiarowych.

Jak zrobić deszczomierz z butelki plastikowej?

Aby wejść w posiadanie prostej aparatury do pomiaru opadów, warto dowiedzieć się, jak zrobić deszczomierz z butelki plastikowej. Do wykonania tego nieskomplikowanego urządzenia potrzebne będą:

  • butelka plastikowa z płaskim dnem,
  • ciężarek (może to być np. kamień),
  • nożyczki,
  • marker,
  • strzykawka z miarką.

Górną część butelki należy odciąć, obrócić wlotem do dołu i włożyć do pozostałej części butelki tak, by odcięta część utworzyła lejek. Przed umieszczeniem w butelce lejka, warto ułożyć w niej na dole kamień, który obciąży butelkę i ochroni ją przed przewróceniem przez wiatr. Tak przygotowane urządzenie jest już gotowe do zbierania wody, aby jednak spełniało swoją funkcję i pozwalało na określenie ilości deszczu jaki spadł, konieczne jest oznaczenie na jego ściance odpowiedniej podziałki. Najprościej jest zrobić to za pomocą strzykawki z miarką i markera. Do butelki ze znajdującym się w jej środku kamieniem należy wlewać wodę w jednakowych ilościach – np. porcje po 100 ml. Po dolaniu każdej porcji wody trzeba oznaczyć jej poziom markerem na ściance butelki. W ten sposób na ścianie butelki powstanie podziałka, której jednostką będzie 100 ml. Umożliwi ona precyzyjne określenie ilości zebranego deszczu. Aby jednak obliczyć wielkość opadu w litrach na metr kwadratowy, konieczne będzie również ustalenie wielkości powierzchni, na jakiej dokonywany był pomiar (czyli powierzchni wlotu lejka) i zastosowanie odpowiedniego przelicznika – ponieważ powierzchnia lejka będzie z pewnością zdecydowanie mniejsza niż metr kwadratowy, a wielkość opadów podaje się najczęściej w litrach na metr kwadratowy.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Deszczomierz do szkoły: jak wygląda i do czego służy?

Deszczomierz do szkoły najlepiej wykonać zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez nauczyciela. Zazwyczaj używane przez uczniów deszczomierze wykonane są z dużych, plastikowych butelek o płaskim dnie i prostych ściankach. Skala na ściance butelki rysowana bywa markerem, bądź też przytwierdza się do butelki gotową podziałkę w postaci dwudziestocentymetrowej linijki w taki sposób, by 0 oznaczone na linijce znalazło się na linii spodu zbiornika. Ponieważ taki deszczomierz będzie trzeba umieścić w odsłoniętym miejscu, warto go obciążyć, by nie przewrócił go silniejszy podmuch wiatru. Można też przymocować go do patyka, który trzeba wówczas wbić dość głęboko w ziemię. Regularne odczytywanie wskazań deszczomierza konieczne będzie do systematycznego prowadzenia dzienniczka pogody.

Jak mierzyć opady deszczu?

Mając już samodzielnie wykonany deszczomierz warto wiedzieć, jak mierzyć opady deszczu. Urządzenie należy umieścić w odsłoniętym miejscu, tak by deszczówka mogła swobodnie do niego wpadać. Pomiaru dokonuje się zwykle raz na dobę – a zatem codziennie o tej samej porze należy odczytać ilość zebranej w urządzeniu wody, a następnie przeliczyć proporcjonalnie, jaka ilość deszczu spadła w tym czasie na metr kwadratowy. Określa się w ten sposób sumę opadu dobowego.

Zobacz też: Jak zrobić slime, czyli domowe sposoby na zrobienie slime bez aktywatora

Więcej o: