Jak zrobić wiatromierz? Kilka sposobów na wykonanie prostego urządzenia do pomiaru kierunku i siły wiatru

Rodzice przedszkolaków bądź uczniów szkół podstawowych często poszukują wiadomości na temat tego, jak zrobić wiatromierz. Samodzielnie zrobione urządzenie tego typu jest bowiem potrzebne dzieciom do prowadzenia obserwacji meteorologicznych. Sprawdzamy, czym jest wiatromierz i jak go wykonać.

Wiatromierz – co to jest?

Niejeden rodzic może być zdziwiony, gdy przyjdzie mu z dzieckiem wykonać w domu wiatromierz. Co to jest takiego? Wiatromierz, fachowo nazywany anemometrem, to przyrząd, który służy do pomiaru prędkości ruchu gazów i cieczy, a w szczególności prędkości wiatru. Niektóre takie urządzenia wskazują również kierunek ruchu wiatru. Pierwsze przyrządy do mierzenia siły i prędkości wiatru konstruowano już w starożytności. Początkowo wiatromierz pozwalał jedynie na określenie aktualnej prędkości wiatru, z czasem jednak urządzenia te wzbogacono o możliwość analizy temperatury i wilgotności powietrza. Nowoczesne anemometry mogą ponadto wykrywać niektóre, szkodliwe dla człowieka, gazy. Obecnie wiatromierze wykorzystywane są nie tylko w stacjach meteorologicznych, ale także do sprawdzania drożności przewodów wentylacyjnych, konserwacji klimatyzacji czy np. podczas przeglądów technicznych układów chłodzących w serwerowniach.

Najpopularniejszym typem wiatromierza jest wiatromierz rotacyjny, czyli obrotowy - wiatrakowy bądź czaszowy. Posiada on ruchomy element (wiatrak lub krzyżak, na którego ramionach znajdują się półkoliste czasze), wprawiany przez wiatr w ruch. Szybkość obrotu tego elementu jest proporcjonalna do prędkości wiatru. Inny popularny anemometr to wiatromierz wychyłowy, w którym specjalna płytka pod wpływem wiatru odchyla się od pionu. Pomiar dokonywany jest na podstawie wielkości odchylenia oraz jego częstotliwości. Istnieją też wiatromierze ciśnieniowe (tzw. rurka Pitota), elektryczne i dopplerowskie (ultrasonograficzne).

Jak zrobić wiatromierz z papieru i bibuły?

Chcąc wykonać z dzieckiem w domu wiatromierz, warto wiedzieć jak zrobić wiatromierz z papieru i bibuły. Będzie to wiatromierz wychyłowy, a jego wykonanie nie powinno nastręczać trudności. Potrzebne będą:

  • trzy kolorowe kartki w jesiennych kolorach (czerwona, pomarańczowa i żółta),
  • bibuła w czterech kolorach jesieni,
  • rolka po ręczniku papierowym,
  • brązowa farba (tempera),
  • pisak z cienką końcówką,
  • nożyczki,
  • klej,
  • pędzelek,
  • ołówek.

Rolkę po ręczniku papierowym należy pomalować temperą na brązowo. Podczas wysychania farby, na każdym arkuszu kolorowego papieru narysować po dwa liście klonu zwyczajnego i dwa liście dębu. Wyciąć. Ponadto z czerwonego arkusza wyciąć pasek o szerokości 2 centymetrów – posłuży on jako uchwyt do zawieszenia. Z bibuły wyciąć kilka pasków tej samej długości. Na każdym z liści namalować pisakiem nerw główny i nerwy boczne. Gotowe listki przykleić do brązowej rolki, zamocować również u jej szczytu uchwyt. Do przeciwległej, dolnej części rolki przykleić paski bibuły. Wiatromierz jest gotowy, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce do jego zamontowania.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Zobacz też: Zabawy dla dziesięciolatków. Jak zorganizować czas dzieciom w domu?

Jak zrobić wiatromierz z plastikowej butelki?

Chętni na wykonanie wiatromierza rotacyjnego powinni dowiedzieć się natomiast, jak zrobić wiatromierz z plastikowej butelki. To również nie jest zbyt trudne zadanie, a zarówno wykonanie takiego wiatromierza, jak i późniejsze obserwowanie jego działania może być świetną zabawą. Potrzebne będą:

  • plastikowa butelka z zakrętką,
  • piasek do obciążenia urządzenia,
  • korek (np. od wina),
  • 4 styropianowe kubeczki,
  • patyczki do szaszłyków,
  • klej na gorąco.

Nakrętkę butelki przebić patyczkiem (warto ją wcześniej ogrzać zapalniczką, by zmiękła). Do butelki wsypać piasek i zakręcić nakrętkę. Kubeczki przykleić klejem na gorąco do patyczków. Drugie końce patyczków wbić w korek na jego dłuższym boku symetrycznie z czterech stron. Spód korka nabić na patyczek znajdujący się w nakrętce. Urządzenie jest gotowe, wystarczy postawić je na otwartej przestrzeni, gdzie wiatr wprawi je w ruch.

Wiatromierz do szkoły: jak zrobić i jak z niego korzystać?

Ucząc się prowadzić obserwacje meteorologiczne uczniowie często muszą zrobić samodzielnie wiatromierz do szkoły. Zwykle otrzymują oni instrukcję wykonania i użytkowania takiego urządzenia. Może to być np. wiatromierz wychyłowy wykonany z prostego, metrowego kija oraz wstążki w jaskrawym kolorze bądź paska folii. Warto też zaopatrzyć się w planszę z zaznaczonymi kierunkami świata, najlepiej zalaminowaną lub zabezpieczoną przezroczystą folią. Wstążkę lub pasek folii należy przymocować do jednego z końców patyka. Drugi koniec wbija się mocno w podłoże (nie może się przewracać ani chwiać). Po wyznaczeniu (najlepiej z pomocą kompasu) kierunków świata można umieścić w pobliżu wiatromierza przygotowaną różę kierunków. Wiejący wiatr będzie unosił wstążkę, której koniec wskaże kierunek, w którym wieje wiatr. Dużo ważniejszą informację ujawni jednak drugi, przymocowany do kija koniec wstążki, pokazując skąd wieje wiatr, bowiem mówiąc np. o wietrze wschodnim mamy na myśli wiatr wiejący ze wschodu.

Zobacz też: Śnieżynki z papieru - jak zrobić je samodzielnie w domu?

Więcej o:
Copyright © Agora SA