Czapka Mikołaja: czy koniecznie musimy zadowolić się czapką kupioną w sklepie?

Czapka Mikołaja to świąteczny atrybut, który każdy chciałby mieć. Oczywiście, można kupić gotowe nakrycie głowy w sklepie, ale zdecydowanie bardziej cieszyć nas będzie czapka zrobiona własnoręcznie. Zwłaszcza że do jej wykonania nie są potrzebne nadzwyczajne zdolności. Sprawdzamy, jak i z czego najlepiej zrobić czapkę Mikołaja.

Jak zrobić czapkę Mikołaja?

A zatem jak zrobić czapkę Mikołaja? Możliwości jest wiele, jednak najpopularniejszym sposobem na wykonanie czapki Mikołaja jest jej uszycie. Można to zrobić ręcznie i wcale nie jest to takie trudne, jeśli potrafi się w podstawowym zakresie operować igłą i nitką. Należy więc przygotować:

  • kawałek czerwonego materiału (najlepiej dość grubego, może być np. filc, grubsza bawełna lub welur),
  • kawałek sztucznego białego futerka lub inny tego typu materiał,
  • biały pomponik,
  • nożyczki,
  • igłę,
  • białą i czerwoną nitkę,
  • metr krawiecki.

Wykonanie czapki należy zacząć od zdjęcia wymiarów. Z pomocą metra krawieckiego trzeba więc zmierzyć obwód głowy osoby, dla której wykonujemy czapkę. U dołu materiału należy odmierzyć i narysować linię poziomą o długości równej obwodowi głowy +2 centymetry (będzie to podstawa trójkąta równoramiennego). Następnie trzeba oznaczyć środek odmierzonej linii i narysować od tego punktu prostą prostopadłą o długości 2/3 podstawy. Kolejnym krokiem będzie narysowanie linii łączących końce podstawy z końcem linii prostopadłej. Powstały trójkąt równoramienny należy starannie wyciąć. Pasek futerka o długości równej długości podstawy trójkąta trzeba przyszyć u dołu trójkąta, a następnie złożyć trójkąt wzdłuż linii prostopadłej na pół, tak by lewa strona materiału znajdowała się na wierzchu, a futerko w środku. Ramiona trójkąta (boczne krawędzie) należy zszyć ze sobą, następnie przewrócić czapkę na prawą stronę i doszyć pomponik.

Osoby, które dysponują maszyną do szycia i potrafią się nią posługiwać, mogą uszyć czapkę Mikołaja z pomocą maszyny. Podobnie, jak w przypadku czapki uszytej ręcznie, potrzebne będą: czerwony materiał, białe futerko, pompon, metr krawiecki i nożyczki, przyda się także papier do przygotowania wykroju na czapkę. Po zdjęciu wymiaru z głowy otrzymaną wartość należy podzielić na pół i dodać do wyniku 2 centymetry. Będzie to szerokość wykroju. Jego wysokość zależy od upodobań, powinna być jednak nieco większa niż szerokość. Wykrój powinien mieć kształt trójkąta równoramiennego o zaokrąglonych ramionach. Czerwony materiał należy złożyć na pół prawą stroną do wewnątrz. Odrysować na nim wykrój, wyciąć i spiąć po bokach szpilkami. Boki czapki zszyć ściegiem prostym, a następnie obrębić brzegi, albo od razu zszyć owerlokiem. Później pozostaje wszyć futerko przy brzegu czapki (wkładając je do wewnątrz), przewrócić czapkę na prawą stronę i doszyć pompon.

Z czego zrobić czapkę Mikołaja? Podpowiadamy!

Zastanawiając się, z czego zrobić czapkę Mikołaja, nie zawsze musimy brać pod uwagę różne rodzaje materiału. Czapkę Mikołaja z powodzeniem można stworzyć na przykład z włóczki: szydełkiem czy też na drutach. Warto także pomyśleć o wykonaniu czapki Mikołaja z krepiny. Tu również, podobnie jak podczas przygotowywania czapki z materiału, konieczne będzie wycięcie trójkąta równoramiennego o podstawie ciut dłuższej niż obwód głowy, ale ramiona trójkąta należy w takim wypadku połączyć klejem na gorąco. Jest to opcja polecana osobom, które nie mają zdolności krawieckich.

Czapka Mikołaja DIY: oryginalna ozdoba prezentów świątecznych

Czapka Mikołaja wykonana metodą DIY, czyli ''zrób to sam'' nie zawsze musi być przeznaczona do noszenia na głowie. Może się również okazać świetną ozdobą mikołajkowego lub bożonarodzeniowego prezentu. W tym celu konieczna będzie umiejętność robienia na drutach oraz odpowiednia ilość włóczki. Warto wykorzystać tradycyjne kolory: czerwień i biel, ale równie ciekawie będą się prezentowały inne zestawienia kolorystyczne. Czapkę można wykonać na drutach okrągłych, ale lepiej będzie wykorzystać do tego 5 drutów skarpetkowych. Należy nabrać parzystą liczbę oczek (zwykle od 20 do 40, w zależności od średnicy prezentu). Pierwsze kilka rzędów wykonuje się ściągaczem (1 oczko prawe, 1 oczko lewe), później trzeba przerabiać wszystkie oczka na prawo. Po pewnym czasie co 4 rzędy na początku okrążenia należy przerobić dwa oczka razem na prawo. Gdy pozostanie już tylko kilka oczek, trzeba robótkę zakończyć i doszyć pompon w kontrastowym kolorze.

Zobacz też: Prezent na Mikołaja dla 10-letniego chłopca - super lista dla młodego człowieka

Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci
Więcej o:
Copyright © Agora SA