Książki dla 9-latka: po jakie pozycje warto sięgnąć?

Jakie książki dla 9-latka zasługują na zainteresowanie? Literatura dla dzieci i młodzieży jest niezwykle bogata, można w niej wskazać wiele ciekawych i wartościowych pozycji, które młody człowiek powinien przeczytać. Dobrze, gdy książka dostarcza rozrywki, a jednocześnie uczy: mówi o emocjach, dorastaniu i innych problemach, z którymi dziecku przyjdzie się zetknąć. Sprawdzamy, jakie książki spełniają te warunki.

Książki dla dzieci 9 lat z ważnym przesłaniem

Czym kierować się wybierając książki dla dzieci? 9 lat to wiek, w którym młody czytelnik szczególnie chętnie dowiaduje się o ważnych i nieoczywistych rzeczach z dostosowanej do swojego poziomu percepcji lektury. Dlatego warto podsuwać mu książki z przesłaniem.

"12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy" (praca zbiorowa)

Książka napisana przez dwunastu polskich autorów ma za zadanie pomóc dzieciom zrozumieć emocje poprzez opowieści dla dzieci zrozumiałe, odnoszące się do codziennych spraw i relacji. Każde z opowiadań poświęcone jest w szczególności jednej emocji. I tak na przykład o zadowoleniu mówi historia dziewczynki, której wiecznie się wszystko nie podobało ("Panna Foch i gwiazdka z nieba"), zaś o dumie dowiadujemy się z perypetii Marcina, który w ostatniej chwili rezygnuje z tego, co zaplanował, by pomóc słabszemu i choć nie zdobywa upragnionej nagrody – odczuwa dumę. Jest też radość i tęsknota, wstyd i złość, strach i zazdrość, bezradność i smutek, a także zaskoczenie i współczucie.

Grzegorz Kasdepke "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)"

Uwielbiany przez młodych czytelników Grzegorz Kasdepke w krótkich opowiadaniach przybliża dzieciom trudne pojęcia, głównie z zakresu ekonomii, czyniąc z nich żywe stworzenia i wyjaśniając ich zwyczaje. Obok stosunkowo dobrze znanych pojęć, takich jak cena, zysk, konto, umowa, ustawa czy giełda, pojawiają się tak trudne słowa, jak rating, marża, recesja czy dywidenda. Poszczególne fragmenty zostały też opatrzone komentarzami Ryszarda Petru i jego formalnymi podsumowaniami wybranych pojęć.

Elena Favilli "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet"; Ben Brooks "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat"

Zbiór krótkich historii opowiadających w baśniowej konwencji historię stu niezwykłych kobiet i, odpowiednio, stu niezwykłych mężczyzn. W obu przypadkach mamy do czynienia z fabularyzowanymi biografiami wymieszanymi z ogromną dawką motywacji. Młody człowiek podczas lektury przekonuje się, jak wiele jest w stanie dokonać jednostka, jeśli tylko z odpowiednim uporem będzie stawiać czoła napotykanym przeciwnościom.

Monica Peitx "Maja dorasta", "Kacper dorasta"

Ciepłe, pięknie ilustrowane i nieco zabawne książki o dojrzewaniu dla dziewcząt i chłopców. Tytułowi bohaterowie, Maja i Kacper, mają po 9 lat i odkrywają, że ich ciało zaczyna się zmieniać. Czytelnik wraz z nimi uzyskuje odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących zmian zachodzących w organizmie człowieka w procesie dojrzewania.

Zobacz też: Audiobooki dla dzieci - do zabawy i na dobranoc. Z którymi książkami warto zapoznać dzieci?

Książka dla dzieci 9 lat: kryminał i przygoda to jest to!

Jakie cechy powinna mieć książka dla dzieci? 9 lat to wiek, w którym chętnie sięga się po powieści przygodowe. Ale kto powiedział, że dziewięciolatek nie może czytać kryminałów?

Jo Nesbo – seria Doktor Proktor

Seria stworzona przez znanego twórcę kryminałów, przeznaczona dla młodych czytelników. Opisane z ogromnym poczuciem humoru przygody tytułowego Doktora Proktora z pewnością dostarczą wielu wrażeń. Doktor Proktor jest szalonym wynalazcą, mieszkającym przy ulicy Armatniej i zakochanym na zabój we Francuzce Juliette, dla której jest nawet gotów podróżować w czasie. Przy ulicy Armatniej mieszkają również Lisa i Bulek, którzy wraz z zakochanym wynalazcą stawiają czoła wielu przeciwnościom losu. Ta trójka rozwiąże każdą kryminalną zagadkę!

Stuart Gibbs – seria Szkoła Szpiegów

Niewiarygodne przygody nastolatka, Benjamina Ripleya, który całkiem niespodziewanie otrzymał powołanie do elitarnej, prowadzonej przez CIA szkoły szpiegów. W szkole tej uczą się najzdolniejsi uczniowie z całego kraju. Benjamin szybko przekonuje się, że bycie kandydatem na agenta wywiadu nie jest tak proste, jak się tego spodziewał, a na każdym kroku czyha na niego niebezpieczeństwo.

Zobacz wideo Elektryzowanie, czyli eksperyment na balonie i na włosach [Pracownia Bronka]

Zuzanna Orlińska "Detektywi z klasztornego wzgórza"

Akcja rozgrywa się w Czerwińsku i Warszawie w 1930 roku. Jerzyk jest synem czerwińskich restauratorów, zaś Bronka córką konserwatora zabytków, która do Czerwińska przyjeżdża na wakacje. Dzieci wspólnie podejmują śledztwo mające zapobiec zamachowi na prezydenta. Choć wydarzenia opisane w książce są w większości fikcyjne, to autorka wplotła w nie wiele postaci historycznych i doskonale oddała realia międzywojennej Polski.

Katarzyna Majgier "Duch z Niewiadomic"

Wiktor mieszka w leśniczówce nieopodal pałacu w Niewiadomicach. Magda jest córką nowych właścicieli posiadłości. Co wydarzy się, gdy dzieci znajdą pewien list? I czy duch z Niewiadomic istnieje naprawdę? O tym młody czytelnik przekona się podczas wciągającej lektury. Lektury z przesłaniem, bowiem powieść pokazuje, że w osiągnięciu sukcesu pomocna jest wiedza, uczciwa praca oraz ciekawość świata.

Fajne książki dla 9-latka

Wśród klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej można znaleźć liczne fajne książki dla 9-latka. Niesłabnącą popularnością cieszą się takie powieści, jak "Awantura o Basię" Kornela Makuszyńskiego, "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy M. Montgomery, "Doktor Dolittle" Hugh Loftinga, "Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinneya czy "Felix, Net i Nika" Rafała Kosika. Jednak jest wiele innych książek, o których również można powiedzieć, że są fajne i z pełnym przekonaniem podsunąć je 9-latkom.

Erich Kästner "Mania czy Ania"

Pewnego dnia na koloniach w Zdrojowej Górze spotykają się dwie dziewczynki podobne do siebie jak dwie krople wody. Szybko łączy je przyjaźń, a z biegiem czasu odkrywają, że również data i miejsce urodzenia. Postanawiają więc zamienić się miejscami: Mania, jako Ania, uda się do Wiednia do taty, zaś Ania, jako Mania, pojedzie do mamy do Monachium. Co sprawi, że cała sprawa wyjdzie na jaw?

Katarzyna Wasilkowska "Świat Mundka"

Mundek ma 13 lat i chciałby zostać twórcą komiksów. Niestety, utalentowany chłopiec nie może w tej kwestii liczyć na wsparcie dorosłych. Inga chodzi do tej samej klasy co Mundek, musi zajmować się młodszym rodzeństwem i szukać sposobów na zarobienie paru złotych. Prócz tej dwójki autorka portretuje też innych uczniów szkoły podstawowej w Kopytkach. W ten sposób wyłania się opowieść o młodych ludziach, którym trudno porozumieć się z własnymi rodzicami. Czyli, tak naprawdę, o większości nastolatków.

Marcin Wicha "Wielka księga Klary"

Sekretny dziennik dziewięcioletniej Klary, która mieszka z rodzicami i młodszym bratem (ale bez psa) będzie okazją do licznych wybuchów śmiechu u czytającego. Czy taką książkę trzeba jeszcze dodatkowo reklamować?

Zofia Stanecka "Basia i lato pod psem"

Basia wraz z rodzicami, braćmi Jankiem i Frankiem oraz kuzynką Lulą wyjeżdża na wakacje pod namiot. Na miejscu zamiast pola kempingowego zastają pensjonat, a w nocy upał zamienia się w niekończącą się ulewę. Czy pies dozorcy kempingu, Azor, wniesie jakąś iskierkę radości do tego wakacyjnego wyjazdu? Warto przekonać się podczas lektury!

Zobacz też: Książki dla 10-latki: najciekawsze propozycje dla dziewczynek w wieku dziesięciu lat

Więcej o:
Copyright © Agora SA