Książki dla 3-latki - czym zainteresować młodą czytelniczkę?

Wybierając książki dla 3-latki nie musimy sięgać po historie o księżniczkach. Młoda czytelniczka zdecydowanie chętniej utożsami się z bohaterką - równolatką, pozna perypetie bohaterów w swoim wieku, wkroczy do świata zwierząt czy np. zgłębi tajniki pojazdów. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, ale - niezależnie od płci - cechuje je ciekawość świata. Polecamy interesujące pozycje książkowe dla trzylatków.

Książki dla 3-latki. Ciekawe interaktywne książeczki

Interaktywne książki dla 3-latki są odpowiedzią na naturalną potrzebę poznawania przez dziecko otaczającej je rzeczywistości. Książki, które oczekują od czytelnika interakcji, stawiają przed nim zadania do wykonania i sprawiają, że dziecko podczas czytania świetnie się bawi, są dla maluchów szczególnie atrakcyjne.

Eugenia Wasylczenko ''Abecadło pod lupą''

Interaktywna książka, dzięki której dziecko nauczy się rozróżniać litery. Każda z liter wypełniona jest obrazkami, zaczynającymi się na tę literę, widocznymi tylko za sprawą dołączonej do książki lupy. Młoda czytelniczka (lub młody czytelnik) będzie miała za zadanie wyszukać aligatora z alergią, linijkę z lubczykiem, lwa z lornetką, warana z warkoczem, a nawet wieloryba w wazonie. Połączenie nauki i zabawy? Czemu nie!

Barry Timms ''Gdzie mieszka szczęście''

Interaktywna książka z licznymi okienkami i pięknymi ilustracjami opowiada historię trzech myszy, mieszkających w trzech różnych domach. Pan Szara Mysz mieszka w niewielkim domku, który wypełnia śmiech jego dzieci. W związku z tym uważa się za szczęściarza – aż do momentu, gdy podczas spaceru w lesie trafia do pięknego, dużego domu, który zamieszkuje Biała Mysz. Okazuje się jednak, że lokator tego domu przestał być szczęśliwy, odkąd dostrzegł w oddali niezwykły pałac – teraz zwyczajnie zżera go zazdrość. Obie myszy udają się do bogatej rezydencji, po której z chęcią oprowadza je Brązowa Mysz. Okazuje się jednak, że choć nocami obserwuje ona przez teleskop gwiazdy na niebie, to za dnia podgląda mieszkańców małego domku, ukrytego w lesie (tego samego, który należy do Szarej Myszy), zazdroszcząc domownikom miłości i radości.

Książki dla 3-latki zachęcające do aktywnego czytania

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, ale książki dla 3-latki, które zachęcają do aktywnego czytania, to zawsze strzał w dziesiątkę. Takie książki sprawiają, że czytanie nie jest nudne! A jeśli jeszcze przy okazji rozwija małą motorykę, zdolności manualne czy wpływa na ćwiczenie artykulacji głosek – to mamy interesującą książkę o walorach edukacyjnych. Czego chcieć więcej?

Anna Jankowska ''Jestem Kreską! Pobaw się ze mną!''

Książka do aktywnego czytania, której bohaterką jest kreska. Zwyczajna kreska zaprasza młodego czytelnika do wspólnej zabawy i wykonywania rozmaitych poleceń. Gdy do akcji wkroczy kropka – wówczas konieczne stanie się uruchomienie wyobraźni.

Marta Galewska-Kustra – seria ''Pucio''

Seria logopedyczna stworzona została z myślą o dzieciach w różnym wieku. Te, które ukończyły trzeci rok życia powinny w szczególności sięgnąć po dwa tytuły: ''Pucio i ćwiczenia z mówienia'' oraz ''Pucio na wakacjach''. Sympatyczny rówieśnik czytelniczki (bądź czytelnika) spędza najpierw wakacje zimowe, a później letnie, kolejno: w górach i na Kaszubach. Przygody Pucia są przyczynkiem do ćwiczeń logopedycznych, które w dużej mierze poprawią umiejętność mówienia u wykonującej je trzylatki.

Anna Sójka ''Kicek i Kicka. Zabawa w chowanego''

Kicek i Kicka to dwa króliki, które zapraszają swoich przyjaciół do zabawy w chowanego. Młody czytelnik najpierw zagląda do króliczej norki, a później udaje się z królikami na łąkę, gdzie poznaje ich przyjaciół: żabę, kreta, jeża, sowę, myszkę i wiewiórkę. Poszczególne strony książki przynoszą nowe polecenia do wykonania, pozwalają też ćwiczyć spostrzegawczość, liczenie oraz nazywanie rozmaitych przedmiotów. Niewielka ilość tekstu podzielonego kolorami na sylaby doskonale nadaje się z kolei do nauki czytania sylabami.

Książki dla 3-latki, które pomagają oswoić codzienność

Są i takie książki dla 3-latki, które mają ogromną wartość dla rozwoju dziecka, nie będąc książkami stricte edukacyjnymi. Historie przedstawione w takich książkach pomagają bowiem młodej czytelniczce (i czytelnikowi) oswoić codzienność. Bardzo łatwo jest się dziecku utożsamić z bohaterem takiej opowieści, gdy – tak jak ono – chodzi do przedszkola, próbuje radzić sobie z własnymi emocjami, lękami czy frustracjami.

Clara Mas Bassas ''Zasypiamy bez mamy''

Matylda to dziewczynka, która chodzi do przedszkola. Jest podekscytowana faktem, że tej nocy ma pierwszy raz spać sama, we własnym łóżku. Nowe łóżko, nowa, wybrana przez nią pościel – to wszystko wydaje się bardzo atrakcyjne. Jednak Matylda obawia się sennych koszmarów. Wie już, jak wygląda jej pokój z perspektywy jej łóżka za dnia, boi się jednak tego, co będzie w nocy. Po wieczornych rytuałach przychodzi czas na pójście do łóżka. Mama podpowiada niezawodny sposób na zaśnięcie i zapewnia, że gdy tylko dziewczynka będzie czegoś potrzebowała – wystarczy by zawołała. Matylda zasypia bez problemu, jednak w nocy budzi ją zły sen. Przychodzi więc tata, który pociesza dziewczynkę, uczy ją przepędzać koszmary i przypomina sposób na zaśnięcie. Rano Matylda jest dumna, że spała całą noc sama.

Laura Ellen Anderson ''Nie chcę mieć kręconych włosów''

Bohaterka książki ma kręcone włosy i jest z tego powodu bardzo niezadowolona. Próbuje rozmaitych sposobów na wyprostowanie swych włosów: nakłada na głowę stos książek, przykleja włosy taśmą klejącą czy wylewa na nie wiadro wody. Gdy żaden ze sposobów nie działa, a zrozpaczona dziewczynka wisi na drzewie do góry nogami, dostrzega smutną rówieśniczkę, która ma idealnie proste włosy. Okazuje się, że bardzo chciałaby mieć loki, jednak nie jest w stanie tego w żaden sposób osiągnąć. Obie dziewczynki dochodzą do wniosku, że ich narzekania były bez sensu. Dla obu z nich jest to wspaniała lekcja samoakceptacji.

Steve Smallman ''Przyjaciele myszki Marudy''

Na skraju lasu mieszka myszka, która jest wiecznie z wszystkiego niezadowolona, dlatego wszyscy nazywają ją Marudą. Pewnego dnia obok swojego domku spotyka zapłakanego małego borsuka. Postanawia pomóc mu odnaleźć mamę. Do wyprawy szybko dołącza wiewiórka oraz zaprzyjaźniona z nią sowa. Ostatecznie zwierzęta odnajdą panią borsukową, a mysz odkryje, jak wiele znaczy przyjaźń i jak wspaniale jest przebywać w miłym towarzystwie.

Andrea Beaty ''Rózia Rewelka, inżynierka''

Rózia to niepozorna dziewczynka, która stara się niczym nie wyróżniać w grupie rówieśniczej. Jednak w swoim domu ma kryjówkę, w której zamienia się w inżynierkę. Buduje rozmaite urządzenia, wymyśla i tworzy niesamowite przedmioty. I dba, by nikt się o tym nie dowiedział, odkąd została wyśmiana przez jednego z wujków. Na szczęście, otuchy i wiatru w skrzydła dodaje jej praciotka, której wielkim marzeniem jest wzbić się w powietrze i polecieć. Rózia postanawia stworzyć dla krewnej latającą maszynę.

Zobacz też: Cytaty o książkach, które przeniosą dzieci w świat wyobraźni

Zobacz wideo Są słodkie i przyjazne, a do tego mają wielki mózg! Poznajemy sekrety delfinów [Pracownia Bronka]
Więcej o:
Copyright © Agora SA