Książeczki dla 3-latka - jak wybrać ciekawą pozycję dla malucha?

Chcąc znaleźć ciekawe książeczki dla 3-latka warto kierować się jego indywidualnymi preferencjami - jedne maluchy chętniej sięgają po książki obrazkowe lub interaktywne, inne lubią słuchać historii czytanych przez rodzica. Rynek czytelniczy pełen jest interesujących propozycji, co chwilę pojawiają się nowości, czasem jednak dobrze jest sięgnąć po sprawdzone tytuły. Podpowiadamy, jak wybrać książeczki dla 3-latka.

Książki dla 3-latka: o tym, jak okiełznać emocje

Książki dla 3-latka mogą poruszać nieskończenie wiele tematów. Dobrze jednak, gdy maluch może się utożsamiać z ich bohaterami. Niejednokrotnie dzięki perypetiom przeżywanym przez książkowych rówieśników młody czytelnik uczy się, jak radzić sobie ze swoimi uczuciami, przezwyciężać kompleksy czy stawiać granice.

Monika Filipina ''Wielka złość małego zajączka''

Zajączek Zachary ma co prawda grono sprawdzonych przyjaciół, ma jednakże również kłopotliwe dla nich humory. Ciągle coś go złości, ciągle coś mu nie pasuje. Przyjaciele próbują mu pomóc i obdarowują go rowerem. I choć Zachary nie jest zadowolony, okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Dodatkowo opowieść o tym, jak ważne w życiu każdego z nas są emocje napisana jest po polsku i po angielsku.

Laura Ellen Anderson ''Nie chcę być mały''

Bohater książki jest niewielkiego wzrostu, co jest źródłem jego kompleksów. Nie może korzystać z niektórych karuzel, dosięgnąć rzeczy znajdujących się wyżej i często nazywany jest krasnalem. Gdy w rozpaczy rzuca swoim misiem, maskotka zaplątuje się zbyt wysoko, by mógł po nią sięgnąć. Wówczas z pomocą przychodzi mu wysoka dziewczynka oraz jego wrodzony spryt. Chłopiec przekonuje się, że mimo niskiego wzrostu może mieć wspaniałych przyjaciół i ekscytujące pomysły.

Barbara Rose ''Buziak? Nie!''

Bohaterem książki jest Leon, który bardzo nie lubi być obcałowywany przez bliższych i dalszych członków rodziny. Na urodzinach taty znajduje sposób na to, by oduczyć dorosłych tego, co narusza jego strefę komfortu. Opowieść o umiejętnym stawianiu granic i komunikowaniu braku swojej aprobaty dla nieposzanowania naszej cielesności.

Książki dla dzieci pobudzają wyobraźnię. Zdjęcie ilustracyjneKsiążki dla dzieci - najciekawsze propozycje

Książki edukacyjne dla 3-latka: rozwój mowy jest ważny!

Książki edukacyjne dla 3-latka mają za zadanie stymulować jego rozwój. Szczególnie ważne wydają się książki logopedyczne, dzięki którym maluch będzie doskonalił aparat mowy i poprawną artykulację.

Marta Galewska-Kustra ''Pucio i ćwiczenia z mówienia'', ''Pucio na wakacjach''

Bohaterem całej serii książek logopedycznych jest Pucio, który w każdej kolejnej części jest coraz starszy. Gdy wyjeżdża wraz z rodzicami w góry – poznaje tam wiele nowych słów i zdań podczas śnieżnych zabaw. Gdy z kolei udaje się na letnie wakacje na Kaszuby, spędzając aktywnie czas na łonie natury, w dalszym ciągu poszerza słownictwo i doskonali prawidłową wymowę słów i zdań.

Wiola Wołoszyn ''Jano i Wito w trawie'', ''Jano i Wito w domu'', ''Jano i Wito w lesie'', ''Jano i Wito w mieście''

Bohaterowie całej serii, dwaj bracia o imionach Jano i Wito, w poszczególnych opowieściach szukają konkretnych rzeczy, kolejno: kamienia, klucza, grzybów i biletów. Towarzyszą im różne odgłosy: natury, domowych hałasów czy wielkomiejskiego zgiełku. Powtarzanie głosek i wyrazów dźwiękonaśladowczych wraz z bohaterami jest doskonałym ćwiczeniem logopedycznym.

Zobacz wideo Jak grać w szachy? Oto podstawowe zasady [Pracownia Bronka]

Książeczki edukacyjne dla 3-latka: czy nauczy się z nimi liczyć?

Książeczki edukacyjne dla 3-latka mogą także kształcić inne jego kompetencje. Maluch, dzięki takim książeczkom może na przykład nauczyć się liczyć do 10. Może także sam zadecydować o tym, jak potoczy się czytana przez niego historia.

Marcin Brykczyński ''Liczydełko''

Dziesięć wierszyków zachęca młodego czytelnika do doskonalenia umiejętności liczenia. Mamy tu kurę, która zniosła jajko, trzy świnki, które wciąż gubią drogę do domu, a także krasnoludki kładące się spać. Każda z rymowanek zakończona jest zagadką matematyczną.

Dominika Gałka ''O Chruptaku, który szukał szczęścia''

Chruptak ma bardzo pechowy dzień. Gdy chce przygotować na śniadanie swoją ulubioną kanapkę z masełkiem z żołędzi, okazuje się, że masełko się skończyło. Na dodatek, podczas mycia zębów ulubiony kubek Chruptaka tłucze się w drobny mak. Chruptak dochodzi do wniosku, że gdy znajdzie żołędzie na masełko, odnajdzie swoje szczęście. Zadaniem czytelnika będzie mu w tym pomóc – wybierając jedną z kontynuacji losów Chruptaka, oznaczoną odpowiednim kolorowym kółkiem z numerem.

Zobacz też: Książeczki z okienkami. Wspaniałe propozycje, które bawią i uczą najmłodszych

Książka dla 3-latka: jak oswoić codzienne sytuacje?

Książka dla 3-latka to nie tylko okazja do doskonalenia umiejętności mówienia czy liczenia. Dzięki bohaterom, z którymi maluch może się utożsamić, oswaja on codzienne sytuacje, z jakimi przychodzi mu się zmierzyć.

Katarzyna Kozłowska ''Feluś i Gucio idą do przedszkola''

Feluś wybiera się do przedszkola, nie ukrywa jednak, że rozstanie z mamą jest dla niego trudne – na szczęście będzie tylko tymczasowe. Wraz z Felusiem poznajemy inne dzieci, jemy posiłki i bawimy się w przedszkolu. Felusiowi towarzyszy jego przytulanka, Gucio, co sprawia, że jest mu raźniej. Książka o uczuciach, zachęcająca do rozmowy rodzica z dzieckiem.

Astrid Desbordes – seria ''Edzio i przyjaciele''

Edzio jest nieśmiałą wiewiórką, która niezbyt chętnie mierzy się z nowymi wyzwaniami. Na szczęście ma przy sobie przyjaciół, na których może liczyć i którzy wesprą Edzia, gdy tylko będzie tego potrzebował.

Książki interaktywne dla 3-latka

Interesującą propozycją mogą być książki interaktywne dla 3-latka. Książki, w których otwiera się okienka, zagląda przez dziury, czy łączy ze sobą różne elementy, mogą dostarczyć wiele rozrywki, pomagając jednocześnie doskonalić sprawność manualną malucha.

Emma Yarlett ''Gryzak. Książkopotworek''

Opowieść o potworku, który wgryzł się do biblioteczki i przegryza się z bajki do bajki. Czytelnik, chcąc nie chcąc, podąża za nim i obserwuje nie tylko drogę, jaką porusza się Gryzak, ale także zamieszanie, jakie wywołuje w bajkach, do których udało mu się wgryźć.

Maria Dek ''Przeplatalińscy''

Książka przekładanka, w której każda z kart podzielona została na trzy elementy: głowę, korpus z rękami oraz nogi, z których czytelnik układa samodzielne kompozycje. Każda z dziewięciu postaci może mieć nowy wygląd i wykonywać inne czynności. Zabawa z tą książką ćwiczy zarówno zdolności manualne, jak i kreatywność oraz wyobraźnię.

Książki dla dzieci cytatyCytaty o książkach, które przeniosą dzieci w świat wyobraźni

Książki do przedszkola dla 3-latków

Prócz podręczników, po jakie sięgają maluchy podczas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, warto zaopatrzyć dziecko w inne książki do przedszkola dla 3-latków, które będą stanowiły uzupełnienie wiedzy zdobywanej i utrwalanej podczas zajęć w przedszkolu.

''Montessori: sam odkrywaj świat. Moja pierwsza książka o kolorach''

Książka zawiera ćwiczenia i zabawy, które mają pobudzać zdolności poznawcze małego dziecka. Maluch odkrywa świat kolorów, a z pomocą innych książek z serii również świat liczb czy kształtów.

''Uwaga, zebra! Kodeks drogowy przedszkolaka''

Dwa zeszyty aktywizujące (z naklejkami), które pomogą młodszym przedszkolakom poznać zasady ruchu drogowego, podczas aranżowania i omawiania różnych sytuacji na drodze.

Zobacz też: Audiobooki dla dzieci - do zabawy i na dobranoc. Z którymi książkami warto zapoznać dzieci?

Więcej o: