Książki dla 2-latka, które wypełnione są niemal wyłącznie obrazkami, to bardzo dobry pomysł. Dziecko może je czytać samodzielnie, może opowiadać rodzicowi bądź opiekunowi o tym, co widzi na obrazkach, może też odnajdywać rozmaite elementy na ilustracjach czy też odpowiadać na zadawane mu pytania. Za każdym razem obcowanie z książką obrazkową to świetna zabawa oraz okazja do nauki – poznawania i nazywania otaczającego nas świata.
Tom Schamp ''Otto jeździ tam i z powrotem'', ''Otto w mieście''
Czytanki – odwracanki o przygodach kota imieniem Otto. Otto wraz ze swoim tatą zabiera młodego czytelnika w podróż konkretnymi ulicami, prowadzącymi poprzez kolejne strony książki. Gdy dotrą do końca, okazuje się, że przygoda bynajmniej się nie skończyła – wystarczy odwrócić książkę ''do góry nogami'', by zawrócić i udać się w podróż powrotną. Tekst ograniczony jest do minimum, główną rolę odgrywają ilustracje. Z obydwiema książkami maluch przeżyje niejedną fascynującą przygodę.
Emilia Dziubak ''Rok w lesie''
Na dwunastu rozkładówkach rozrysowany jest ten sam fragment lasu, ukazany o różnej porze dnia i nocy oraz w innych warunkach pogodowych, charakterystycznych dla dwunastu miesięcy roku. Na dwóch dodatkowych rozkładówkach przedstawieni są bohaterowie książki oraz propozycja interaktywnej zabawy. Ilustracje zawierają odpowiedzi na wiele pytań, a szukanie ich będzie czystą przyjemnością. ''Rok w lesie'' to część większej serii, w skład której wchodzą m.in. takie tytuły, jak ''Rok w mieście'', ''Rok na wsi'', ''Rok w przedszkolu'' czy ''Rok na zamku''.
Rotraut Susanne Berner – seria o ulicy Czereśniowej
Książki ''Rok na ulicy Czereśniowej'', ''Wiosna na ulicy Czereśniowej'', ''Lato na ulicy Czereśniowej'', ''Jesień na ulicy Czereśniowej'', ''Zima na ulicy Czereśniowej'' czy ''Noc na ulicy Czereśniowej'' to kultowe pozycje z dziedziny książek obrazkowych. Na ulicy Czereśniowej nigdy nie jest nudno, a choć nie pada tu ani jedno słowo, to ilustracje opowiadają wciągające historie mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju ulicy. Książki zachęcają malucha do samodzielnego opowiadania, ćwiczą jego spostrzegawczość i rozwijają wyobraźnię.
Catarina Kruusval – seria o Eli
Serię tworzą: ''Wszystkie psy Eli'', ''Ela na plaży'', ''Kwiaty od Eli'', ''Jabłonka Eli'', ''Piłka Eli'', ''Ubranka Eli'' oraz cykl ''Ela i Olek''. W książkach przeważają obrazki, krótkie informacje tekstowe stanowią jedynie komentarz do tego, co dzieje się na przepięknych ilustracjach.
Niezłą rozrywką dla malucha mogą okazać się interaktywne książki dla dwulatka. Aktywizują one młodego czytelnika, zachęcają do podejmowania określonych zachowań, wykorzystują w szczególności zmysł dotyku. Oto przykłady ciekawych książek interaktywnych.
Jörg Mühle – seria o Króliczku
W skład serii wchodzą tytuły ''Śpij, króliczku'', ''Do kąpieli, króliczku'', ''Nie płacz, króliczku''. W każdej z tych książek młody czytelnik pomaga króliczkowi uporać się z rozmaitymi problemami. Niemal każda strona przynosi nowe zadanie do wykonania, takie jak zgaszenie światła czy przykrycie króliczka kołderką.
Hervé Tullet – seria Turlututu
Serię tworzą: ''Turlututu. A kuku, to ja!'', ''Turlututu na wakacjach'', ''Turlututu, gdzie jesteś?'', ''Turlututu. Magiczne przygody'', ''Turlututu. Abrakadabra!'', ''Turlututu w krainie ogra'' oraz ''Turlututu i przepraszam za pardą''. Jest to klasyka książek aktywizujących – stworek Turlututu zachęca młodego czytelnika do podejmowania aktywności popychających akcję do przodu: potrząsania książką, naciskania przycisków, wskazywania drogi w labiryncie czy obserwowania czytającego na głos książkę.
Hector Dexet ''Nasze ciało''
Interaktywna książeczka o ludzkim ciele, z której młody czytelnik dowie się, do czego służą palce u rąk i nóg, dlaczego czasem trzeba nosić okulary i z jakiego powodu brzuszek mamy się powiększa.
Izabela Mikrut i Monika Filipina ''Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami''
Staś i jego siostra zapraszają na wycieczkę. Otwierając okienka młody czytelnik policzy pasażerów w przyczepach, a ponadto będzie szukał żab na każdej ilustracji.
Robert Trojanowski ''Pobaw się z Fafikiem''
Fafik to psiak, który zaprasza dziecko do zabawy. Chętnie pobawi się z maluchem, o ile ten nauczy się rozpoznawać kierunki prawo-lewo. Fafika (wraz z książką) trzeba będzie pobujać, przytulić, pogłaskać, a nawet ułożyć do snu.
Książeczki edukacyjne dla 2-latka spełniają różne role, przede wszystkim jednak uczą nazywać otaczający dziecko świat. Szczególną uwagę twórcy takich książeczek poświęcają emocjom, jakie dziecko odczuwa, a z którymi często nie potrafi sobie samo poradzić. Gdy bohaterem książeczki edukacyjnej jest maluch, z którym młody czytelnik może się identyfikować, oswajanie sytuacji trudnych z miejsca staje się łatwiejsze.
Zofia Stanecka – seria ''Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka''
Tuli Tuli to opiekuńczy duszek, który wędruje po zakątkach Ziemi i opowiada o jej mieszkańcach. To prawdopodobnie pierwsze książki, z których maluch dowie się wielu ważnych rzeczy na temat przyrody i dbania o środowisko.
Barbara Supeł – seria ''Jadzia Pętelka''
Jadzia jest zwykłą, małą dziewczynką, ma swoje codzienne problemy, a jej przygody z chęcią poznają dzieci tak małe, jak Jadzia. Tematy zaczerpnięte z życia malucha sprawiają, że młody czytelnik uczy się wraz z Jadzią radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach.
Sam McBratney – seria ''Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham''
Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając opowiadają o uczuciach, cieple i zrozumieniu. I o tym, że miłość jest trudno zmierzyć.
Aurelie Chien Chow Chine – seria ''Uczucia Gucia''
Jednorożec Gucio pomaga maluchom poznawać, nazywać oraz oswajać emocje. Gucio uczy, jak poradzić sobie z uczuciem zazdrości, irytuje się, gdy nie może się skupić, pokazuje, jak poradzić sobie z poczuciem winy, zaradzić nudzie czy odzyskać dobry humor.
seria ''Opowiem Ci, mamo''
Cykl pokazuje młodemu czytelnikowi otaczający go świat. Pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości oraz opowiadania o tym, co dziecko widzi na obrazkach. Młody czytelnik podczas lektury opowiada więc, co robią auta, pociągi czy samoloty, ale także dinozaury i dorośli.
Książki edukacyjne dla 2-latka mogą mu także pomóc w doskonaleniu aparatu mowy. Duża ilość wyrazów dźwiękonaśladowczych w tego typu pozycjach zachęca do aktywnego uczestnictwa w lekturze i powtarzania sylab i wyrazów na głos. Jak większość książek edukacyjnych, tak i te polecane przez logopedów zarówno bawią, jak i uczą.
Wiola Wołoszyn – seria ''Jano i Wito''
Bohaterami serii logopedycznych książeczek dla maluchów są dwaj bracia, Jano i Wito. Przeżywają przygody w różnych miejscach, identyfikując i naśladując otaczające ich dźwięki.
Marta Galewska-Kustra – seria ''Pucio''
Pucio to cieszący się ogromną popularnością bohater książek logopedki, Marty Galewskiej-Kustry. Wraz ze swoją sympatyczną rodziną zaprasza maluchy do swego świata, w którym odnajdą one wiele sytuacji z własnej codzienności. Pucio rośnie wraz z czytelnikiem, zatem dla dwulatków idealne będą pierwsze jego przygody: ''Pucio uczy się mówić'' i ''Pucio mówi pierwsze słowa'', a także ''Pucio mówi dzień dobry'', ''Pucio zabawy gestem i dźwiękiem'' oraz ''Co robi Pucio?''.
Joanna Bartosik ''Raz, dwa, trzy – patrzymy'', ''Raz, dwa, trzy – słyszymy'', ''Raz, dwa, trzy – mówimy''
Książeczki rozwijają wzrok, słuch i mowę, seria rośnie razem z dzieckiem. Pierwsza z książeczek, przeznaczona dla najmłodszych, jest książeczką kontrastową, przykuwającą wzrok maluchów. Druga adresowana jest do dzieci zaczynających żywo reagować na rozmaite dźwięki. Trzecia natomiast skupia się na rozwoju mowy.
Zobacz też: Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki, które pokocha każde dziecko [LISTA]