Książki dla 8-latka i 8-latki do samodzielnego czytania. Sprawdź najlepsze propozycje

Książki dla 8-latka lub 8-latki to tytuły z wysoką zawieszoną poprzeczką. Dzieci w tym wieku przeważnie potrafią już czytać i od lektury oczekują nie tyle wsparcia w składaniu liter, ile dobrej rozrywki. Kilka ciekawych pozycji prezentujemy poniżej.

Książki dla dzieci 8 lat - co wybrać?

Duża czcionka, podział na sylaby, kolorowe obrazki - w wieku 8 lat to już nie wystarczy. Rodzice, którzy marzą o tym, aby książka wygrała z ekranem telefonu lub tabletu muszą zaproponować dzieciom dobrze opowiedzianą historię. Dzieciaki w tym wieku nadal kupują oczami i zwracają uwagę na ładnie wydane książki dla dzieci w wieku 8 lat, ale fabuła także zaczyna mieć dla nich znaczenie. Jak wybrać idealny tytuł? Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Książki dla dzieci cytaty Cytaty o książkach, które przeniosą dzieci w świat wyobraźni

Książka dla dzieci 8 lat - jak zachęcić dziecko do czytania? 

  • Wspólna wyprawa do księgarni lub do biblioteki będzie bardzo dobrym początkiem. Dzieci uwielbiają takie dedykowane spacery ''po książkę". Na miejscu pozwólmy dziecku na mały rekonesans, szybko okaże się, że zwyczajne regały to tak naprawdę skarbnica ciekawych historii. 
  • Wolny wybór - warto stosować tę zasadę przy wyborze lektury, dorośli nie powinni decydować, co finalnie znajdzie się w koszyku. Można podsunąć kilka propozycji, ale ostateczną decyzję wyboru książki dla 8-latków, zostawmy jednak dzieciom. 
  • Focus na zainteresowania. Na poziomie drugiej klasy szkoły podstawowej dzieci wiedzą już doskonale, co ich interesuje i zdecydowanie warto podążać tą ścieżką.  

Wiemy już czym się kierować przy wyborze książki dla 8-latki lub 8-latka i jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, czas na konkrety. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tytułów dla dzieci w drugiej klasie podstawówki.  

Książki dla dzieci 8 lat - aktualne, uniwersalne hity 

Nie zawsze mamy pomysł na tytuł, dlatego warto sprawdzić, które książki aktualnie królują w rankingach. Poniżej zestawienie aktualnych bestsellerów. 

  • ''Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek'' (czterech prawych i sześciu lewych) Autor: Justyna Bednarek. Życiowa i fascynująca opowieść. Niektóre skarpetki robią karierę w Hollywood, inne odnajdują się w roli mamy małych myszek. Ta książka zdecydowanie pobudzi dziecięcą wyobraźnię i zagwarantuje świetną rozrywkę. 
  • ''Muminki''. Autor: Tove Jansson. Tytuł, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jak widać tajemnicza dolina pełna przyjaznych stworów, budzi sympatię kolejnych pokoleń. 
  • ''Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi''. Autor: Agata Romaniuk. Książka detektywistyczna dla dzieci, z kotami w roli głównej, ta historia porusza serca i umysły. 
Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Książki dla dziewczynki 8 lat - moja bohaterka 

Sztywne podziały ubranek, książek czy zabawek ze względu na płeć przestaje mieć znaczenie, ale dzieci przy wyborze książki często kierują się postacią głównego bohatera lub bohaterki, która jest podobna do nich samych. Poniżej kilka propozycji książek dla dziewczynki w wieku 8 lat:

  • ''Lilka i spółka''. Autor: Magdalena Witkiewicz. Lilka i spółka to książka dla dziewczynek, które znają moc przyjaźni i marzą o wspaniałych przygodach. 
  • ''Maja dorasta''. Autor: Monica Peitx. Maja prowadzi czytelniczki przez kolejne etapy zmian w ciele i psychice dorastającej dziewczynki. 

Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki, które pokocha każde dziecko [LISTA] Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki [LISTA]

Książki dla 8-latków - mój bohater 

Dokładnie tak jak dziewczynki chłopcy lubią mieć wzór do naśladowania. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pozycji w kategorii książki dla 8-latków. 

  • ''Banda z burej. Tajemnica lasu''. Autor: Magdalena Witkiewicz. Kryminalny cykl bandy Tymona. 
  • ''Mikołajek. Wakacje Mikołajka''. Autorstwa: Rene Goscinny Jean Jacques Sempe. Kolejny hit na miarę Muminków, który łączy pokolenia. 

Zobacz też: Audiobooki dla dzieci - do zabawy i na dobranoc. Z którymi książkami warto zapoznać dzieci?

Więcej o: