Książka dla dzieci. Na jaką literaturę warto się zdecydować?

Książki dla dzieci to nieprzebrane morze różnego rodzaju opowiadań, bajek, baśni, wierszy i innych utworów literackich, wśród których dziecko w każdym wieku znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Książeczki dla dzieci: na jaką się zdecydować?

Wybierając książeczki dla dzieci, przede wszystkim musimy zdecydować się na to, jakiego typu literatury poszukujemy. Jeśli książeczka ma być prezentem dla dziecka w przedziale wiekowym 2-5 lat to prawdopodobnie będzie to książeczka o charakterze edukacyjnym, która będzie stanowić dla dziecka nie tylko źródło wiedzy, ale także doskonalenia różnych umiejętności. W przypadku dzieci starszych 6-12 lat, mamy zdecydowanie większe pole do popisu, gdyż poza książkami edukacyjnymi mamy tu szeroki wybór literatury przygodowej, traktującej o emocjach i wielu innych kwestiach ważnych dla dzieci znajdujących się w tej kategorii wiekowej. Tylko od nas zależy, do jakiej lektury będziemy chcieli zachęcić młodych czytelników. 

Książki o emocjach dla dzieci: ciekawe propozycje

Coraz więcej mówi się o potrzebie wspierania dzieci w kwestiach rozwoju emocjonalnego. To trudne i wielu rodziców nie potrafi rozmawiać z dziećmi o uczuciach i emocjach. Z pomocą przychodzi im literatura i książki o emocjach dla dzieci w różnym wieku. Dzięki zawartym w nich historiach dużo łatwiej wyjaśnić dziecku istotę odczuwanych uczuć i to jak sobie z nimi radzić. Opowiadania niejednokrotnie mogą stanowić inspirację do głębszej dyskusji, która pomoże wskazać dziecku, jak powinno zachowywać się w różnych sytuacjach, by jego emocje nie przytłoczyły go. Oto kilka polecanych książek o emocjach dla dzieci:

  • "Uczucia Gucia" A. Chien Chow Chine
  • "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości" U. Stark Ch. Ramel
  • "Montessori. Obrazkowa księga emocji"
  • "Uczuciometr Inspektora Krokodyla" S. Isern
Zobacz wideo Czy wiecie, że alpakom rosną zęby przez całe życie? [PRACOWNIA BRONKA]

Książeczki z okienkami: dla najmłodszych czytelników

Książeczki z okienkami są rodzajem wydawnictwa, które przeznaczone jest dla najmłodszych czytelników - poniżej 5. roku życia. Tego rodzaju książki mają przede wszystkim zachęcić malucha do obcowania z książką i odkrywania jej tajemnic we wspomnianych okienkach. Książki takie rozwijają u dzieci wiele umiejętności, nie tylko manualnych. Uczą je spostrzegawczości, wynajdywania różnic, budzą ciekawość i chęć znajdowania odpowiedzi na pytania. 

Zobacz też: Książeczka sensoryczna. Dlaczego warto zapoznać z nią najmłodszych?

Ciekawe książki dla dzieci: klasyka wciąż w cenie

Jeśli szukasz ciekawych książek dla dzieci, warto posiłkować się własnymi doświadczeniami. Książki, które 20-30 lat temu były w modzie wbrew pozorom wciąż są na topie, a dzieci w dalszym ciągu chętnie po nie sięgają. Wystarczy tu wspomnieć serię Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz, która od lat niezmiennie cieszy się uznaniem wśród młodych czytelników. Podobnie jest z serią o małym czarodzieju Harrym Potterze, którą znają dzieci na całym świecie. Nieco młodszym dzieciom warto zaproponować baśnie Hansa Christiana Andersena, a także braci Grimm, które stanowią kanon literatury dziecięcej. Dzięki tym książkom niejeden z nas zakochał się w czytaniu, być może tak samo stanie się w przypadku naszych pociech. 

Zobacz też: Wartościowe książki dla młodzieży. Lektura, która uwrażliwia

Książki przygodowe dla dzieci: ciekawe nowości

Książki przygodowe dla dzieci zawsze są w cenie. Tak już jest, że w wieku kilku lub kilkunastu lat człowiek żądny jest nowych przygód. Jeśli nie ma ich w swoim życiu, wówczas chętnie oddaje się czytaniu o przygodach innych, często utożsamiając się z bohaterami. Do najciekawszych przykładów książek przygodowych ostatnich lat należą:

  • "Boot. Wielka przygoda małego robota" S. Hegarty
  • "Tajemnica niebieskich drzwi" M. Kamińska
  • "Charlie zmienia się w kurczaka" S. Copeland
  • "Doktor Proktor" Jo Nesbø.

Zobacz też: Książki dla dzieci w wieku 10 lat. Co z chęcią przeczytają dziesięciolatki? [książki edukacyjne, baśnie i fantastyka]

Personalizowane książeczki dla dzieci: na czym to polega?

Ostatnio bardzo modnym prezentem z okazji urodzin lub chrztu stały się personalizowane książeczki dla dzieci. Są to starannie wydane mini opowiadania, które można wzbogacić imieniem, nazwiskiem i innymi szczegółami z życia konkretnego dziecka, tworząc w ten sposób jedną w swoim rodzaju opowieść, która może być jednocześnie pamiątką dla malucha. Co więcej, taka książeczka może być wewnątrz opatrzona zdjęciami malucha, stając się tym samym po części albumem. Tego rodzaju książeczki wykonywane są na zamówienie (składając zamówienie, należy podać wszelkie niezbędne do stworzenia treści informacje, a także przesłać zdjęcia w jak najlepszej jakości).

Więcej o: