Audiobooki dla dzieci - do zabawy i na dobranoc. Z którymi książkami warto zapoznać dzieci?

Audiobooki dla dzieci to całkiem pokaźny wybór bajek, lektur szkolnych i innych interesujących wydań w sam raz do słuchania w drodze do przedszkola lub szkoły albo na dobranoc. Jakie książki w formie audio warto wybrać?

Audiobooki dla dzieci to prężnie rozwijająca się gałąź wydawnicza, która oferuje coraz szerszy asortyment. Choć daleko im do detronizacji tradycyjnych książek, to i tak zdążyły już zyskać sobie spore grono fanów.

Audiobook dla dzieci: czy warto inwestować w audiobooki?

Zawdzięczają to przede wszystkim temu, że słuchać książek można niemalże w każdej chwili - podczas jazdy samochodem, sprzątania czy innej czynności. Ale czy audiobook dla dzieci to dobre rozwiązanie? Dzieci, jak wiadomo w przeważającej mierze, lubią kiedy im się czyta, więc jest duża szansa, że taka forma przypadnie im do gustu. Audiobook dla dzieci szkolnych może być też ciekawym wsparciem w kwestii znajomości lektur. Nie zmienia to faktu, że warto nakłaniać dzieci do czytania, gdyż poszerza to zasób słownictwa, ułatwia naukę gramatyki i ortografii, a także pobudza kreatywność i wyobraźnię. 

Zobacz wideo Filmowe ciekawostki o Godzilli i jej twórcach [PRACOWNIA BRONKA]

Audiobook dla dziewczynki: ciekawe nowości

Dzieci i młodzież coraz chętniej sięgają po audiobooki, które mogą słuchać podczas drogi do i ze szkoły czy podczas przerw. Słuchanie odpręża i sprawia, że choć na chwilę mogą oderwać się od swoich codziennych obowiązków i problemów. Oto ciekawe propozycje audiobooka dla dziewczynki w różnym wieku:

 • "Opowiadania dla przedszkolaków" - R. Piątkowska

Opis wydawcy: "Zbiór opowiadań dla dzieci, w których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których słuchanie sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym". Książka cieszy się tak dużym zainteresowaniem małych czytelników. Na ich życzenie autorka napisała ciąg dalszy przygód Tomka: "Opowiadania z piaskownicy" z października 2006 roku oraz "Piegowate opowiadania" z 2010 roku.

 • "Kapelusz Pani Wrony" - D. Parlak

Opis wydawcy: "Dowcipne i mądre opowiadania, których akcja dzieje się w lesie, ogrodzie i na łące. Posłuchamy o tym, w jaki sposób odnalazł się zaginiony kapelusz pani Wrony, jakiego bohaterskiego czynu dokonał bojaźliwy Wystraszek, poznamy historię niezwykłego małżeństwa bociana Mikołaja z piękna żabką i zobaczymy ogród, w którym zamieszkało nic." Czyta Julia Kamińska.

Bajki - audiobooki na dobranoc

Czytanie przed snem to część rytuału usypiania, który praktykowany jest w wielu domach. Czytanie przez rodziców nie tylko wycisza dzieci i przygotowuje je do snu, ale także pomaga nawiązać silną relację i więź. Od czasu do czasu można je jednak zastąpić wspólnym słuchaniem bajki z audiobooka, których wybór jest coraz większy. Oto kilka ciekawych propozycji bajek na dobranoc w formie audiobooka:

 • "Posłuchajki. 365 bajek na każdy dzień" - Polscy autorzy, czyta: K. Stoparczyk;
 • "Wielka księga prawdziwych tropicieli" - A. Wajrak, czyta: R. Siemianowski;
 • "Pięciopsiaczki" - W. Chotomska, czyta: autorka;
 • "Podróże Pana Kleksa" - J. Brzechwa, czyta: J. Zadura.

Audiobooki - bajki nie tylko dla dzieci

Słuchanie audiobooków może wciągnąć nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Dzięki nim możemy w ciągu kilku chwil powrócić do lat dziecinnych i przypomnieć sobie ulubione lektury. Doskonałym przykładem tego są audiobooki zawierające powieści Astrid Lindgren, znanej szwedzkiej autorki powieści skierowanych do najmłodszych czytelników. Jej twórczość w interpretacji Edyty Jungowskiej można znaleźć w serii audiobooków, na którą składają się m.in.:

 • "Pippi Pończoszanka"
 • "Dzieci z Bullerbyn"
 • "Lotta z ulicy Awanturników"
 • "Przygody Emila ze Smalandii".

Śmieszne audiobooki dla dzieci: ciekawe propozycje do słuchania

Najlepszym widokiem, jaki może ujrzeć rodzic, jest roześmiane dziecko. W osiągnięciu takiego stanu mogą być pomocne śmieszne audiobooki dla dzieci, które przedstawiają wesołe historyjki o różnej tematyce. Ważna w ich wypadku jest też właściwa interpretacja tekstu przez lektora, którym często są osoby znane z telewizji. A oto nasze propozycje ciekawych, a zarazem humorystycznych audiobooków dla dzieci:

 • "Rozśmieszanki usypianki" - D. Wawiłow

Opis wydawcy: "BUKA to przedsięwzięcie dwóch młodych kobiet z wykształceniem muzycznym. 'Rozśmieszanki' są ich trzecią płytą - podobnie jak dwie poprzednie ('Mały Książę', 'Karampuk') przygotowaną perfekcyjnie. Nawet oprawa graficzna płyty klasą przewyższa inne, dostępne na rynku. Audiobook zawiera 33 wiersze mistrzyni poezji dla dzieci Danuty Wawiłow bogato oprawione muzycznie". Czytają: Jerzy i Maciej Stuhr, Edyta Jungowska

 • "Opowiadania do chichotania" - R. Piątkowska

Opis wydawcy: "Długo oczekiwana kolejna część przygód Tomka. Jak zwykle zabawne i pełne wdzięku opowiadania o codziennych sprawach, które widziane oczyma przedszkolaka nabierają nieoczekiwanych kolorów. Zakładanie butów, wyprawa na basen czy gra w piłkę bywają niezwykle emocjonujące, a rozważania o tym, co śni się psu, a co tacie i jak ukryć słodycze przed kolegą łakomczuchem albo plamę na obrusie przed wzrokiem babci, prowadzą do wielu zabawnych sytuacji. Dla dzieci w wieku 3-7 lat". Czyta Artur Barciś.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.