Malowanie jajek - sposoby na dekorowanie wielkanocnych pisanek

Malowanie jajek to nieodłączny element, który wchodzi w skład przygotowań do świąt wielkanocnych. To jedna z ulubionych czynności zarówno małych, jak i dużych. Dowiedz się jak pomalować jajka na Wielkanoc.

Malowanie pisanek - zabawa połączona z nauką

Malowanie pisanek to czynność, której nie może zabraknąć podczas przygotowań do świąt wielkanocnych. Czekają na nią zarówno mali jak i duzi. Barwienie jaj wielkanocnych to nie tylko nawiązanie do tradycji, ale i doskonała forma zabawy. Dzieci uczą się koncentracji i rozwijają swoje zdolności manualne. Poniżej przedstawiamy sposoby na przyozdobienie świątecznych jajek.

Ciekawe ozdoby wielkanocne - stwórz coś kreatywnego z okazji nadchodzących świątCiekawe ozdoby wielkanocne - stwórz coś kreatywnego z okazji świąt

Zobacz też: Stroje wiosenne dla dzieci- króliczek, pani wiosna, lisek, czy biedroneczka?

Malowanie jajek woskiem - metoda naszych babć

Malowanie jajek woskiem zalicza się do jednego z najstarszych sposobów zdobienia pisanek. Był on szczególnie powszechny za czasów naszych babć i dziadków. Jednakże na szczęście moda wraca, a wraz z nią stosowanie tego patentu. Do pomalowania jajek woskiem będziemy potrzebować:

 • jajek
 • wosku - najlepiej pszczelego
 • ołówka
 • szpilki
 • łupinek cebuli
 • garnka
 • starą, metalową puszkę
 • ocet do odtłuszczenia jajek

Kiedy już wszystkie produkty są przygotowane, możemy przystąpić do działania. Oto krótka instrukcja w kilku krokach:

 1. Umyte jajka odtłuszczamy za pomocą octu i wacika. Następnie wycieramy je ręcznikiem.
 2. Następnie namaczamy ołówek w wosku, który wcześniej rozgrzewamy w metalowej puszce na ogniu.
 3. W kolejnym kroku przystępujemy do wykonywania wzorów na jajku. Jeżeli chodzi o szlaczki to mamy tu zupełną dowolność.
 4. Teraz czas na łupiny cebuli. Wkładamy je do garnka i zalewamy zimną wodą, następnie gotujemy.
 5. Dalej odcedzamy i dodajemy około 3 łyżek soli oraz octu. Następnie dodajemy około 1 litra wody i wkładamy jajka. Powinniśmy gotować je około 15-20 minut. Dla jeszcze lepszego efektu możemy natrzeć je masłem - będą wówczas ładnie błyszczeć.
Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Zobacz też: Lany poniedziałek 2021: kiedy wypada i jak go obchodzimy?

Jak pomalować jajko w inny sposób?

Jak pomalować jajko, aby pięknie się prezentowało w wielkanocnym koszyczku? Jest na to co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest barwienie jajek poprzez użycie specjalnych farbek kolorystycznych. Technika ta jest bardzo wygodna i polega na ugotowaniu jajek bezpośrednio w barwiącym proszku. Jednak to nie jedyny sposób. Poniżej kilka metod, które warto wypróbować:

 • malowanie farbami plakatowymi - ta metoda jest przeznaczona głównie dla osób, które lubią zabawy artystyczne, jest ona skierowana zwłaszcza do dzieci
 • używanie gotowych naklejek - w tym przypadku mamy zupełną dowolność. Na rynku możemy znaleźć specjalne naklejki, które naklejamy bezpośrednio na pisankę. Naklejki tego typu możemy zrobić też samodzielnie za pomocą papieru samoprzylepnego.
 • "koronkowe jajka" - pisanki tego typu możemy ozdobić za pomocą materiałowej koronki.
 • pisanki-mazanki - metoda tego typu zdobienia jest powszechna zwłaszcza wśród małych dzieci. Do jej użycia wystarczą flamastry i odrobina wyobraźni.
 • jajka zdobione bibułą - jajka tego typu są dekorowane przy pomocy bibuły.

Kartki wielkanocne DIY. Zdjęcie ilustracyjneKartki wielkanocne DIY - przygotuj wspólnie z dzieckiem piękną kartkę na święta, którą podarujecie najbliższym

Naturalne pisanki? Dlaczego nie!

W ostatnim czasie widzimy wyraźny trend powrotu do naturalnych i ekologicznych rozwiązań. To niejako powrót do metod naszych przodków. Malowali oni jajka za pomocą naturalnych składników. Między innymi, takich jak:

 • burak
 • kwiaty np. bzu albo hibiskusa
 • zboże
 • cebula
 • dynia

Metoda ta nie tylko daje nam wspaniałe efekty, ale przede wszystkim jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Takie rozwiązanie barwienia pisanek jest odpowiednie w sytuacji kiedy zamierzamy spożywać później jajka. Wówczas nie istnieje ryzyko, że sztuczny barwnik dostanie się do wnętrza jajka, a tym samym do naszego organizmu.

Malowanie jajek niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Uczymy dzieci tradycji, pomagamy im w koncentracji oraz rozwijamy w nich zdolności manualne. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o tym, że to doskonała frajda i metoda na spędzenie wspólnego czasu w gronie rodzinnym.

Zobacz też: Ozdoby wielkanocne: przedszkole pełne kolorów na zbliżające się święta

Więcej o: