Farbowanie jajek, czyli jak udekorować jajka wielkanocne

Farbowanie jajek to ważna tradycja w polskiej kulturze. Jajko jest symbolem nowego życia, dlatego też od lat dekorujemy pisanki przy okazji świąt wielkanocnych.

Barwienie jajek, czyli z tradycją za pan brat

Barwienie jajek to wielopokoleniowa tradycja, nie ma chyba rodziny, która nie znałaby tego wielkanocnego zwyczaju. Jajko jest symbolem nowego początku oraz życia, zatem doskonale wkomponowuje się w okres Wielkiej Nocy. Chcąc podkreślić to znaczenie, ludzie chętnie dekorują jajka. Następnie umieszczają je w wielkanocnych koszyczkach i święcą w Wielką Sobotę.

Jajko farbowane na jeden kolor czy na wiele?

Jajko farbowane na jeden kolor to jedna z najprostszych metod malowania jajek. Jednak to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Jest ona także niezwykle szybka. Możemy wykonać ją naturalnymi metodami albo za pomocą gotowych farbek. Tu doskonale sprawdzą się gotowe barwniki do jajek. W przypadku pierwszej opcji możemy zdecydować się na łupiny z cebuli. Dzięki nim uzyskamy jajka w odcieniach brązu. Metoda ta bardzo często była stosowana przez naszych dziadków. Jak zatem pomalować jajka w ten sposób? Jest to niezwykle proste. Wystarczy zagotować jajka z łupinami cebuli, a następnie - zaraz po ugotowaniu wyjąć je z wody. Przeciętny czas gotowania mieści się w granicach około 6-7 minut.

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Zobacz też: Lany poniedziałek 2021: kiedy wypada i jak go obchodzimy?

Naturalne barwienie jajek - jak malowali jajka nasi dziadkowie?

Naturalne barwienie jajek było wykorzystywane głównie przez naszych dziadków. Gotowe farbki nie były wtedy popularne. Tak więc na przykład używali naturalnych składników, takich jak: kwiaty, cebula, zboże, czy też buraki. Poniżej poszczególne metody malowania jajek:

  • różowe jajka można uzyskać poprzez ugotowanie jajek z burakiem
  • zielone - przy użyciu młodych zbóż
  • jajko w odcieniu fioletu uzyskamy poprzez użycie kwiatu czarnej malwy albo owoców bzu
  • brązowe - poprzez użycie skórki cebuli lub wywaru z kawy
  • granatowe - poprzez użycie hibiskusowej herbatki ziołowej
  • jajka w kolorze pomarańczowym uzyskamy poprzez zagotowanie ich z odrobiną dyni

Zobacz też: Kartki wielkanocne DIY - przygotuj wspólnie z dzieckiem piękną kartkę na święta, którą podarujecie najbliższym

Jak zafarbować jajka? Użyj farb, brokatowych flamastrów i kolorowych "oklejanek" lub "zdrapywanek"

Jak zafarbować jajka, aby pięknie prezentowały się podczas świąt Wielkiej Nocy? Metod jest mnóstwo. Oto i one:

  • metoda "zdrapki" - ten rodzaj dekoracji był bardzo popularny w czasach naszych przodków, w tym celu barwiono jajka poprzez użycie łupinek cebuli, a następnie za pomocą igły, wydrapywano odpowiedni wzór
  • jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na gotowanie jajek w barwnikach, możemy posłużyć się zwykłymi farbami. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, nie grozi poparzeniem, dzięki temu możemy wykonywać je z dziećmi
  • flamastry brokatowe - to kolejna z metod, którą uwielbiają dzieci
  • kolorowe ''oklejanki" - wykonamy za pomocą kawałków samoprzylepnego papieru. Wystarczy powycinać wzorki i nakleić je na jajka. Ciekawym patentem są także gotowe naklejki.

Zobacz też: Stroje wiosenne dla dzieci- króliczek, pani wiosna, lisek, czy biedroneczka?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.