Ferie zimowe 2021. Pomorskie: atrakcje dla dzieci, terminy, obostrzenia

Ferie zimowe 2021 są pod wieloma względami wyjątkowe. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zimowy wypoczynek dla większości uczniów w kraju oznaczać będzie kolejne tygodnie spędzone w domu. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać z zimowych atrakcji i jakie obowiązują obostrzenia. Co dla odpoczywających przygotowało województwo pomorskie?

Ferie zimowe 2021: Pomorze - podstawy prawne, terminy i obostrzenia

Ferie zimowe 2021 na Pomorzu, podobnie zresztą jak i w całym kraju trwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Zasady funkcjonowania i prowadzenia zajęć w tym okresie regulują następujące rozporządzania:

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Wyjaśniamy, co wynika z powyższych rozporządzeń:

 • W organizowanych w formie półkolonii zajęciach uczestniczyć mogą wyłącznie uczniowie klas I - IV szkół podstawowych
 • Obozy szkoleniowe mogą być organizowane jedynie dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego

Kto może organizować wypoczynek?

 • Szkoły oraz placówki oświatowe
 • Organy prowadzące szkoły lub placówki
 • Stowarzyszenia oraz organizacje, gdy ich celem statutowym jest działalność wychowawcza

Zobacz też: Ferie zimowe 2021. Rodzice obchodzą przepisy, żeby wysłać dzieci na zimowe wyjazdy. "Może dojść do wielkiej katastrofy"

Wszystkie zajęcia muszą być prowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym w grupach maksymalnie 12 osobowych. Dodatkowo, każdy wypoczynek w ramach półkolonii należy obowiązkowo zgłosić do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie wypoczynek.men.gov.pl. Młodzieży do 16 roku życia nie dotyczy zakaz przemieszczania się bez towarzystwa osoby dorosłej, w godzinach od 8 do 16, który po apelach rodziców i organizacji został zniesiony. 

Ferie zimowe 2021 na Pomorzu - atrakcje dla dzieci

Ferie zimowe 2021 na Pomorzu nie muszą oznaczać wyłącznie nudy, nawet jeśli spędzimy je w domu.  Jeżeli chodzi o uczniów klas I - IV na stronie wypoczynek.men.gov.pl możemy sprawdzić, które placówki i w jakim czasie organizują zajęcia w czasie ferii zimowych na Pomorzu. We właściwe miejsca wpisujemy interesujący nas termin, województwo oraz powiat i klikamy "szukaj". Jeżeli zdecydujemy o pozostawieniu dziecka w domu, lub jest ono w wyższych klasach to z pewnością zainteresuje je bogata oferta zajęć online. Oto niektóre z nich:

 • Ferie z Zaruskim - godziny od 10 do 12. Przeznaczone dla młodzieży w wieku 15-25 lat zainteresowanych tematyką żeglarstwa. Zajęcia odbywają się w dwóch turnusach ( 4-8.01 i 11-15.01.2021 r ). Obowiązują zapisy.
 • Ferie zimowe online z Muzeum Gdańska - dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Termin: 7-15. 01. 2021 r. Na zajęcia zapisujemy dzwoniąc na numer 514-222-205 lub poprzez email: edukacja@muzeumgdansk.pl
 • Ferie z Hevelianum
 • Warsztaty organizowane przez Gdański Archipelag Kultury - między innymi zajęcia taneczno - ruchowe, warsztaty kreatywne, spektakle teatralne online, słuchowiska, tworzenie własnych komiksów, multimedialna gra terenowa, warsztaty fotograficzne online, zajęcia z kaligrafii. Na większość zajęć obowiązują zapisy.
 • Ferie z Centrum Nauki EXPERYMENT - skierowane dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Termin: 4-15.01.2021 r. Obowiązują zapisy, zaś za cykl pięciu spotkań online należy zapłacić 400 zł. W programie między innymi: wytwarzanie domowych kosmetyków, oglądanie filmów z bieguna południowego, zabawa w młodego chemika, lepienie z masy solnej, kręcenie filmu poklatkowego.

Ferie 2021. Co robić w domu?

W zależności od wieku i zainteresowań młodego człowieka, możliwosci mamy wiele. Co sprawdzi się praktycznie w każdej grupie wiekowej?

 • wspólne gotowanie - nie musi sprowadzać się do nudnego obierania ziemniaków na obiad. Spróbujcie razem ugotować coś egzotycznego albo upiec ciasteczka z ulubionymi bohaterami. A może potrawa znana z filmu? To może być naprawdę świetna zabawa;
 • planszówki i nie tylko - w scrabble, warcaby czy jengę zagramy zarówno z nastolatkiem, jak i ośmiolatkiem. Nie zapominajcie też o kalamburach, do których potrzebujecie tylko głowy pełnej pomysłów lub grze w "państwa-miasta", do której wystarczą kartki i długopisy;
 • razem na komputerze, konsoli lub smartfonie - czas spędzony razem przy grach komputerowych czy konsolowych może was zaskoczyć. Sprawdźcie bibliotekę gier, być możne znajdziecie w nich ciekawe gry rodzinne i edukacyjne, które pozwolą poszerzyć wiedzę i świetnie sie bawić. Znajdziecie też wiele darmowych aplikacji i gier na smartfony, które pozwolą wam np. rywalizować w quizach wiedzy. To może być naprawdę ciekawa odmiana wspólnie spędzanego czasu, kiedy muismy zostać w domu. 

Zobacz też: Bajki dla dzieci. Najpiękniejsze bajki, które się nie starzeją

Zobacz wideo A może Pracownika Bronka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.