Świąteczne zabawy ruchowe, czyli co robić w święta z dzieckiem?

Świąteczne zabawy ruchowe to doskonały sposób spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. Tegoroczne święta będą nieco inne, aniżeli te jakie mieliśmy w ubiegłych latach. Nie oznacza to wcale, że będą one gorsze. Oto kilka propozycji zabaw, które warto wypróbować w święta.

Zabawy ruchowe z dzieckiem - sposobem na umocnienie więzi i świąteczny fun!

Zabawy ruchowe z dzieckiem to idealny pomysł na wykorzystanie świątecznych dni. Święta to czas odpoczynku, relaksu i rodzinnych spotkań. Kiedy już zasiądziemy do stołu i skosztujemy niezwykłych potraw, przyda nam się odrobina ruchu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci! Maluchy to istny wulkan energii, który musi znaleźć swoje ujście. Kiedy najmłodsi odpakują już choinkowe prezenty i wykażą się muzyczno-recytatorskimi talentami przed rodziną, czas na zabawę. Co robić w święta z dzieckiem? Oto kilka naszych propozycji na świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci.

Pomysły na zabawy ruchowe z dzieckiem podczas świąt Bożego Narodzenie

Pomysłów na zabawy ruchowe z dzieckiem podczas świątecznych dni jest całe mnóstwo. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od naszej kreatywności, temperamentu dzieci, czy też ilości miejsca, jakie mamy do dyspozycji. Ruchowe zabawy sprawią, że nasze dziecko spożytkuje nadmiar energii i będzie o wiele zdrowsze. Poniżej przedstawiamy pomysły na zabawy z dzieckiem podczas świąt.

 • "Znajdź Mikołaja"

"Znajdź Mikołaja" to zabawa, która wymaga od nas wcześniejszego przygotowania. Przygotuj z dziećmi buzie świętego Mikołaja. Dzieci mogą wyciąć go z gotowych szablonów albo wykonać samodzielnie. Następnie prowadzący zabawę, dorosły, umieszcza wykonane szablony w różnych miejscach w domu. (ważne jest, aby dzieci nie widziały tej czynności). Następnie wołamy dzieci i prosimy je, aby znalazły wszystkie obrazki z Mikołajem.

 • "Worek prezentów"

Zabawa ta polega na tym, że umieszczamy w specjalnym worku "prezenty". Mogą to być przedmioty, które posiadamy w swoim domu. Na przykład:

 • wałek do ciasta
 • pluszak
 • łyżka itd. (akcesoria te, muszą być z innej kategorii).

Następnie wykonujemy tabliczki z papieru, na których narysowane są przedmioty, które włożyliśmy do worka. Gotowe tabliczki umieszczamy na przykład w misce. Prosimy dzieci, aby ustawiły się w kolejce i wylosowały swoją tabliczkę. Następnie zasłaniamy oczy pierwszej osobie z kolejki i prosimy, aby sięgnęła do worka i znalazła swój prezent z tabliczki za pomocą dotyku.

 • "Uratujmy renifera świętego Mikołaja"

Ta propozycja zajęć musi mieć rozbudowaną fabułę. Dzieciaki uwielbiają wątki przygodowe. Wymyślamy opowieść o zaginionym reniferze świętego Mikołaja, który zgubił drogę do domu, przez to prezenty nie dotrą na czas, aby tego uniknąć, dzieci muszą pomóc reniferowi. Zabawa ta wymaga od nas wcześniejszego przygotowania. Wymyślamy dzieciom różne zadania do wykonania i zapisujemy je na karteczkach. Na przykład:

 • skacz na jednej nodze 5 razy
 • udawaj żabę
 • zaśpiewaj piosenkę

Następnie umieszczamy karteczki w domu w taki sposób, aby wyznaczały one trasę przygody. Koncepcja ta jest zbliżona do podchodów, tylko w świątecznej wersji. Na samym końcu trasy schowaj maskotkę albo obrazek renifera. Dzieci będą musiały go znaleźć poprzez pokonywanie trasy z zadaniami.

 • "Taniec śnieżynek"

"Taniec śnieżynek" to nic innego jak rodzinny taniec w rytm świątecznej muzyki. Dzieci udają, że są śnieżynkami. Zabawę możemy urozmaicić poprzez migoczący projektor z gwiazdkami albo dodatkowe polecenia. Na przykład kiedy muzyka gaśnie, dzieci stoją w bezruchu.

 • "Wyścigi reniferów"

Wyścigi reniferów to tor z przeszkodami w świątecznej wersji. W pierwszej kolejności musimy wykonać tor z przeszkodami. Możemy zrobić to na wiele sposobów. Jeżeli mamy do dyspozycji akcesoria gimnastyczne, takie jak: pachołki, piłki, gumy itd. - możemy ich użyć. Jeżeli nie, wystarczy to co mamy w domu. Dalej wycinamy rogi reniferów, które możemy zrobić z rolek po papierze toaletowym i brystolu. Potrzeba ich tyle ile dzieci. Następnie dzielimy dzieci na dwie grupy i prosimy, aby ustawiły się jeden za drugim, w dwóch kolumnach. Potem możemy zacząć wyścigi po wyznaczonej trasie. Drużyna, która szybciej pokona przeszkody - wygrywa.

Zobacz wideo Świąteczne słodkości dla łasuchów - pierniki i ciasteczka cynamonowe
Więcej o:
Copyright © Agora SA