Jakie ptaki odlatują na zimę? Rozpoznawanie ptaków z dzieckiem [ZDJĘCIA]

Jakie ptaki odlatują na zimę? Sprawdźcie koniecznie, a dowiecie się, które gatunki decydują się na migracje. Podpowiadamy również, jakie ptaki możecie zobaczyć w Polsce w okresie zimowym.

Ptaki, które zostają na zimę       

Ptaki, które zostają na zimę w Polsce możecie spotkać praktycznie wszędzie: w parkach, przydomowych ogrodach, w pobliżu zbiorników wodnych, a także w lasach. W chłodne dni zadbajcie o to, aby Wasi skrzydlaci przyjaciele nie musieli martwić się o pożywienie. Dokarmiajcie ptaki, a w szczególności gatunki objęte ochroną, aby było im łatwiej poradzić sobie w okresie zimowym, w którym trudno zdobyć naturalne pożywienie. Wybierzcie się na obserwację do pobliskiego parku bądź postawcie na parapecie czy w ogrodzie karmnik dla ptaków. Pamiętajcie, że jeśli już zdecydujecie się dokarmiać ptaki, róbcie to regularnie i prawidłowo. Zapewniajcie ptakom wyłącznie naturalne i świeże pożywienie, a jeśli chcecie, posadźcie w ogrodach krzewy, takie jak: jarząb pospolity, bez koralowy, dzika róża czy głóg, wydające uwielbiane przez ptaki owoce. Skrzydlaci przyjaciele z pewnością odwdzięczą się za nie swoją obecnością, a Wy zyskacie wyjątkową szansę na ich obserwację.

Jesteście prawdziwymi miłośnikami przyrody? Sprawdźcie, jakie ptaki możecie zaobserwować podczas zimowego dokarmiania i poznajcie ich cechy charakterystyczne, które umożliwią Wam identyfikację poszczególnych gatunków.

Wróbel zwyczajny to mały ptaszek, którego liczebność w Polsce niestety maleje. Z tego powodu tym bardziej warto zadbać o dokarmianie tego gatunku w czasie zimy. Ptakiem, którego prawdopodobnie często mylicie z wróblem, jest mazurek. Odróżnicie go po czarnej plamce na białym policzku, która nie występuje u wróbla. U mazurka nie znajdziecie za to szarej czapeczki na wierzchu głowy – posiada ją wyłącznie wróbel. Jeśli chcecie dokarmiać te małe, szaro-bure ptaszki, bądźcie pewni, że nie odmówią poczęstowania się prosem, drobną kaszą, a także łuskanym słonecznikiem.

Ptaki, które zostają na zimę - wróbel. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - wróbel. Zdjęcie ilustracyjne PatP66/shutterstock.com
  • Sikorka bogatka

Sikorka bogatka to uroczy mały ptaszek z charakterystycznym żółtym brzuszkiem. Jeśli chcecie zyskać okazję na obserwację sikorek w czasie zimy, przygotujcie kule bądź zawieszki tłuszczowe z ziarnami, które rozwiesicie w ogrodzie bądź karmniku. Takie smakołyki dla sikorek z łatwością wykonacie samodzielnie w domu. Do ich przygotowania potrzebny Wam będzie smalec (100% czysty, bez dodatku przypraw i soli), a także nasiona dla ptaków. 

Ptaki, które zostają na zimę - sikorka bogatka. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - sikorka bogatka. Zdjęcie ilustracyjne ihelgi/shutterstock.com
  • Gil zwyczajny

Gil zwyczajny to niewielkich rozmiarów ptaszek, którego z łatwością rozpoznacie po pięknie ubarwionym pomarańczowym brzuszku, czarnym łebku i ogonie oraz szaro-czarnych skrzydłach. Gile żywią się głównie owocami jarzębiny, jednak możecie też dokarmiać je ziarnami słonecznika. Jeśli w Waszym ogrodzie rośnie jarząb pospolity lub szwedzki, macie większą szansę, że zawita w nim gil.

Ptaki, które zostają na zimę - gil zwyczajny
Ptaki, które zostają na zimę - gil zwyczajny Olga Lipatova/shutterstock.com
  • Dzięcioł duży

Dzięcioł duży jest średniej wielkości ptakiem, zimującym w Polsce. Ptak wyróżnia się czarnym zabarwieniem grzbietu, wierzchu głowy oraz kupra. Czarne skrzydła zdobią natomiast białe paski. Cechą charakterystyczną dzięciołów dużych jest jaskrawoczerwona część brzucha pod ogonem, wyraźnie oddzielona od białego spodu. Samczyki rozpoznacie po czerwonej plamie umieszczonej z tyłu głowy. Decydując się na dokarmianie dzięcioła dużego, pamiętajcie, aby serwować mu tłuszcz zwierzęcy (bez soli i przypraw!), a także orzechy i nasiona oleiste.

Ptaki, które zostają na zimę - dzięcioł duży. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - dzięcioł duży. Zdjęcie ilustracyjne DJE Photography/shutterstock.com
  • Jemiołuszka

W czasie zimy w swoich ogrodach możecie również zaobserwować jemiołuszkę, przylatującą do Polski z Rosji oraz lasów Skandynawii. Jemiołuszka wyróżnia się eleganckim wyglądem, a cechą charakterystyczną dla przedstawicieli tego gatunku jest zaostrzony czub na głowie. Ptaki te uwielbiają zjadać jarzębinę, dziką różę i głóg. Nie pogardzą również owocami jemioły.

Ptaki, które zostają na zimę - jemiołuszka. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - jemiołuszka. Zdjęcie ilustracyjne Simonas Minkevicius/shutterstock.com
  • Szczygieł

Niewielkich rozmiarów szczygieł (ptak ten jest mniejszy od wróbla) ma niezwykle barwne upierzenie. Przedstawicieli tego gatunku rozpoznacie po kontrastowym rysunku na głowie – w kolorach czerni i bieli. Grzbiet szczygła jest beżowy, a na jego skrzydłach widnieje szeroki żółty pasek. Ptaki te posiadają czarne ogony i białe kuperki. Dorosłe osobniki łatwo rozpoznacie po czerwonych licach. Charakterystyczny dla szczygła jest także jego szczebiotliwy śpiew. Te małe ptaki chętnie jedzą nasiona (w szczególności nasiona łopianu czy ostu) oraz owady. By zwabić szczygły do karmnika, najlepiej pozostawić w nim nasiona olejarki abisyńskiej.

Ptaki, które zostają na zimę - szczygieł. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - szczygieł. Zdjęcie ilustracyjne Anton MirMar/shutterstock.com
  • Kos

Kolejnym ptakiem, którego możecie spotkać w swoim ogrodzie w czasie zimy, jest kos. Rozpoznacie go po czarnym upierzeniu i żółtym bądź pomarańczowym dziobie. Kosy są objęte w Polsce ścisłą ochroną, dlatego decydując się na ich dokarmianie trzeba uważać, aby przypadkiem im nie zaszkodzić. Możecie podawać im pokrojone kawałki jabłek bądź moreli. Pamiętajcie, aby nie karmić kosów suszonymi owocami, które mogą im bardzo zaszkodzić.

Ptaki, które zostają na zimę - kos. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - kos. Zdjęcie ilustracyjne Ondrej Prosicky/shutterstock.com
  • Sierpówki i gołębie

Z przydomowych karmników dla ptaków mogą zechcieć również skorzystać sierpówki (synogarlice) i gołębie. Ptaki te na pierwszy rzut oka wydają się do siebie podobne. Sierpówki rozpoznacie po zlokalizowanych na szyjach czarnych plamach w kształcie sierpa, otoczonych białym obramowaniem. Sierpówki i gołębie chętnie jedzą nasiona zbóż, takie jak owies, pszenica czy proso.  

Ptaki, które zostają na zimę - sierpówki. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - sierpówki. Zdjęcie ilustracyjne Anneke Kooiker/shutterstock.com
  • Gawrony i Kawki

Gawrony to ptaki średniego rozmiaru. Mają masywne szare dzioby i czarne upierzenie. Pospolity w Polsce gatunek występuje liczniej w okresie jesienno-zimowym. Kawki są podobne do gawronów, jednak nieco drobniejsze, wyróżniają się szarymi głowami i czarnymi ''czapeczkami''. Napotkane gawrony oraz kawki możecie dokarmiać większymi nasionami.

Ptaki, które zostają na zimę - gawron. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - gawron. Zdjęcie ilustracyjne godi photo/shutterstock.com
  • Ptaki wodne: Łabędzie i kaczki

Łabędzie to piękne ptaki wodne sporej wielkości - bez problemu rozpoznacie je po smukłych długich szyjach i pomarańczowych dziobach. Przy okolicznych zbiornikach wodnych możecie również spotkać kaczki. Jeśli zdecydujecie się je dokarmiać, pamiętajcie, aby robić to jedynie w czasie największych mrozów, bo to właśnie wtedy ptaki wodne nie mają dostępu do naturalnego pożywienia. Łabędzie oraz kaczki dokarmiajcie zbożem lub drobno pokrojonymi gotowanymi warzywami (marchewką, ziemniakami, kapustą). Pokarm podawajcie ptakom jedynie na brzegu, zapamiętajcie, by nigdy nie wrzucać go do wody.

Ptaki, które zostają na zimę - łabędzie i kaczki. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które zostają na zimę - łabędzie i kaczki. Zdjęcie ilustracyjne NajnaN/shutterstock.com

Ptaki, które odlatują na zimę

Ptaki, które odlatują na zimę do ciepłych krajów, cieszą nas swym towarzystwem od wiosny do jesieni (choć niektóre gatunki, takie jak jerzyk, migrują z Polski do Afryki już na początku sierpnia). Dlaczego jednak ptaki decydują się wyruszać w niebezpieczne i męczące podróże? Ptasie wędrówki związane są z cyklicznością pór roku. Niektóre gatunki migrują, bo w okresie zimowym stają się narażone na chłód, a także brak pokarmu. 

Zobacz wideo Wiele rodzimych gatunków ptaków nie spędza zimy w Polsce

Które ptaki odlatują z Polski do ciepłych krajów?           

  • Bocian biały

Bociany to charakterystyczne sporej wielkości białe ptaki z długimi czerwonymi nogami i dziobami. Skrzydła tych pięknych ptaków są natomiast biało-czarne. Bociany zaczynają odlatywać z Polski w cieplejsze zakątki świata już w sierpniu, aż do końca września, by móc rozpocząć swój okres lęgowy.

Bociany odlatują z Polski przed zimą jako jedne z pierwszych ptaków
Bociany odlatują z Polski przed zimą jako jedne z pierwszych ptaków Pascal Halder/shutterstock.com


 

  • Jaskółka

Jaskółka jest małym ptakiem o szlachetnym wyglądzie. Gatunek wyróżnia ciemne upierzenie wierzchu i biały spód. Jaskółki posiadają wcięte w widełki ogony i zaostrzone długie skrzydła. Ptaki odlatują z Polski we wrześniu, choć zdarza się je jeszcze spotkać w październiku.

Ptaki, które odlatują na zimę - jaskółka. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - jaskółka. Zdjęcie ilustracyjne Werner Baumgarten/shutterstock.com
  • Jerzyk

Jerzyki to pożyteczne ptaki, posilające się znienawidzonymi przez wszystkich komarami i innymi owadami. Ptaki te pojawiają się w Polsce wraz z nadejściem maja, choć pierwsze osobniki można zaobserwować już pod koniec kwietnia. Jerzyki opuszczają nasz kraj wraz z nadejściem sierpnia (najpóźniej w połowie miesiąca).

Ptaki, które odlatują na zimę - jerzyk. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - jerzyk. Zdjęcie ilustracyjne Miroslav Hlavko/shutterstock.com
  • Słowik

Słowik to mały rozśpiewany ptaszek, który odlatuje z Polski w okresie od sierpnia do września. Zimę spędza w lasach deszczowych, zlokalizowanych w środkowej Afryce.

Ptaki, które odlatują na zimę - słowik. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - słowik. Zdjęcie ilustracyjne Yuriy Balagula/shutterstock.com
  • Kukułka

Ptakiem, który odlatuje do ciepłych krajów na zimę, jest także kukułka, słynące z tego, że podrzuca swoje jaja innym ptakom. Ten średniej wielkości gatunek jest rozmiarowo zbliżony do gołębia. Kukułkę wyróżnia smukła sylwetka i szare upierzenie z ciemniejszym ogonem ze sterówkami zakończonymi na biało. Kukułka odlatuje z Polski zwykle pod koniec sierpnia bądź we wrześniu.

Ptaki, które odlatują na zimę - kukułka. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - kukułka. Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzeslak/shutterstock.com
  • Skowronek

Skowronek to niewielki ptak z charakterystycznym czubem na głowie. W Polsce słynie przede wszystkim jako zwiastun wiosny i budzącej się do życia przyrody. Skowronki na miejsce zimowania wybierają Europę Zachodnią bądź basen Morza Śródziemnego.

Ptaki, które odlatują na zimę - skowronek. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - skowronek. Zdjęcie ilustracyjne Rob Christiaans/shutterstock.com
  • Wilga

Wilga jest średniej wielkości ptakiem wędrownym. Samce tego gatunku mają intensywnie żółte upierzenie, czarne skrzydła z żółtą plamą oraz czarne ogony z żółtymi rogami. Samiczki różnią się upierzeniem, które zwykle ma ubarwienie szarozielone przechodzące w żółć. Ich skrzydła i ogony są ciemniejsze od reszty. Wilgi odlatują z naszego kraju na przełomie sierpnia i września, obierając na kurs wschodnią i południową Afrykę.

Ptaki, które odlatują na zimę - wilga. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - wilga. Zdjęcie ilustracyjne aaltair/shutterstock.com
  • Czapla

Czapla jest sporej wielkości ptakiem wędrownym o szarawym upierzeniu, posiada smukłą szyję i długie nogi. Czaple odlatują z Polski w listopadzie, choć część z tych ptaków decyduje się nie opuszczać naszego kraju na czas zimy.

ptaki, które odlatują na zimę - czapla. Zdjęcie ilustracyjne
ptaki, które odlatują na zimę - czapla. Zdjęcie ilustracyjne Stu Porter/shutterstock.com
  • Żuraw

Piękne żurawie to ptaki, które nie decydują się na zimowanie w Polsce. Ptaki zbierają się w duże grupy, aby opuścić nasz kraj po zakończeniu okresu lęgowego. Żurawie odlatują od nas na przełomie sierpnia i września.

Ptaki, które odlatują na zimę - żuraw. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - żuraw. Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzeslak/shutterstock.com
  • Gołąb grzywacz

Gołąb grzywacz to największy gatunek gołębia, jaki możemy spotkać w Polsce. Ptaki te nie zimują jednak w naszym kraju. Odlatują w okresie od września do października.

Ptaki, które odlatują na zimę - gołąb grzywacz. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - gołąb grzywacz. Zdjęcie ilustracyjne Ondrej Chvatal/shutterstock.com
  • Czajka

Czajka zwyczajna to kolejny gatunek, który nie zimuje w Polsce. Ptaki przylatują do naszego kraju od końca lutego do marca, a odlatują w sierpniu. Cechą charakterystyczną czajki są pióra na głowie, układające się w czubek (u samic jest on nieco krótszy niż u samców).  

Ptaki, które odlatują na zimę - czajka. Zdjęcie ilustracyjne
Ptaki, które odlatują na zimę - czajka. Zdjęcie ilustracyjne Allexxandar/shutterstock.com
  • Dudek

Dudek to pięknie ubarwiony ptak z gliniasto pomarańczowym upierzeniem, czarno-białymi skrzydłami i czarno-białym ogonem. Cechą, po której z łatwością możecie odróżnić dudka od innych ptaków jest też czubek na głowie, rozkładający się w chwilach zagrożenia w zachwycający wachlarz. Ptaki te posiadają dość długie cienkie dzioby. We wrześniu dudki opuszczają Polskę i udają się do Afryki.

Dudek
Dudek Piotr Krzeslak/shutterstock.com
Więcej o: