Bałwanek ze skarpetki - jak zrobić świąteczną dekorację do pokoju dziecka?

Bałwanek ze skarpetki to ładna i łatwa do przygotowania dekoracja na Boże Narodzenie. Bez problemu wykona ją każdy przedszkolak. Czego potrzeba do zrobienia takiej ozdoby?
Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam.

Bałwanek ze skarpety to prosta dekoracja, którą można przygotować wspólnie z dziećmi i rodzinnie spędzić czas na tworzeniu domowych ozdób bożonarodzeniowych. Do przygotowania bałwanka potrzebne są skarpetki, których już nie używamy bo na przykład, jedna z nich zagubiła się w praniu. Przydadzą się także kolorowe skarpetki, które mogą posłużyć za czapkę lub szalik dla naszej ozdoby.

Bałwanek ze skarpetki - lista potrzebnych rzeczy

 • Białe skarpetki,
 • Kolorowe skarpetki,
 • Kolorowe guziki,
 • Biała nitka lub gumki recepturki,
 • Wstążka,
 • Szpilki z łebkiem,
 • Klej i nożyczki.

Jak zrobić bałwanka ze skarpetki?

 1. Na początku odcinamy od skarpetki dolną cześć, bez pięty. To będzie tułów bałwanka. Pozostałą, górną część skarpetki ze ściągaczem, można wykorzystać do zrobienia czapki.
 2. Dolną część skarpetki odwracamy na drugą stronę i mocno zawiązujemy lub zszywamy koniec. Odwracamy skarpetkę z powrotem i sypiemy do środka nieugotowany ryż.
 3. Zawiąż skarpetę w górnej części, tak, by ryż nie mógł się wysypać. Można też użyć tu gumki recepturki. Następnie należy przewiązać sznurkiem skarpetę w miejscu tak, by uformować głowę i brzuch bałwanka. Na szyi można zawiązać szalik z fragmentu kolorowej skarpetki lub wstążki.
 4. Przyklej guziki, szpilki umieść w formie oczu i nosa. Dla większego bezpieczeństwa można też narysować oczy i nos markerem.
 5. Z pozostałej części białej lub kolorowej skarpety można uszyć czapkę i nałożyć ją na głowę bałwanka.
 6. Guziki lub frędzle można doszyć też do czapki czy szalika, by bardziej ozdobić bałwanka.

W ten sam sposób, poza bałwankiem, można wykonać także aniołki, renifery czy mikołaje ze skarpetek. Jeśli chcemy, by nasze dekoracje ozdobiły okno, girlandę lub choinkę, to zamiast cięższego ryżu, należy użyć waty kosmetycznej. Wtedy figurki będą lżejsze i bez problemu będzie można je powiesić.

Więcej o: