Mikołajki 2020 - jakie zabawy zorganizować dla dzieci? Jak spędzić wspólnie czas?

Mikołajki to tradycyjne święto obchodzone ku czci biskupa Miry, czyli świętego Mikołaja. To właśnie 6 grudnia Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku podarki zaczęły trafiać do dzieci w Boże Narodzenie.

Mimo obecnego zwyczaju także na mikołajki dzieciom wręcza się drobne prezenty, takie jak słodycze, kolorowanki, pluszaki czy inne małe zabawki. W Polsce podkłada je się pod poduszkę w nocy z 5 na 6 grudnia. Można zostawić je też w innych miejscach. W szkołach natomiast dzieci często wymieniają się podarkami mikołajkowymi, wcześniej losując imiona osoby, do której ma trafić prezent.

Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Mikołajki 2020 - co robić w mikołajki z dziećmi?

Bardzo ważnym punktem obchodzenia mikołajek jest pisanie listu do świętego Mikołaja. Dzięki temu rodzice mogą dowiedzieć się tego, o czym marzy ich dziecko i jaki prezent wybrać. Najlepiej jeśli dziecko własnymi słowami napisze swoje prośby oraz koniecznie zapewni, że zasługuje na prezenty, ponieważ było grzeczne przez cały rok. Dzieci często dołączają do listu laurkę czy rysunek, z których święty Mikołaj na pewno się ucieszy.

Warto przypomnieć dziecku, że Mikołaj ma dużo listów do przeczytania i jeszcze więcej próśb do spełnienia, dlatego maluch powinien ograniczyć się do jednej czy dwóch wymarzonych zabawek. Gdy list wyląduje w kopercie, należy zaadresować ją do biura świętego Mikołaja:

Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland.

Oczywiście list trafi do Mikołaja dzięki rodzicom, którzy przekażą go elfom - pomocnikom Mikołaja.

Mikołajki 2020. Pomysły na mikołajkowe zabawy dla dzieci

Na początku można pokazać dzieciom wioskę świętego Mikołaja. Na stronie dostępne są zdjęcia i nagrania wideo, na którym można "podpatrzeć" to, jak na co dzień pracuje Mikołaj i jego pomocnicy. 

W sobotę lub niedzielę rodzic może znaleźć w domu czapkę Mikołaja, która ma zapowiadać, że święty jest już w drodze i szykuje prezenty. Dziecko może mu jednak pomóc w pracy: w tym celu musi narysować mu sanie z reniferami - dokładnie je pokolorować, wykleić i ozdobić. Mogą też przygotować swój pokój na przyjęcie Mikołaja - narysować mu laurkę, zostawić włączone światełka czy zacząć przygotowywać ozdoby takie jak łańcuchy czy girlandy, które można później zawiesić też na choince.

Rodzic może znaleźć też torbę z listami, które napisały dzieci do Mikołaja. Maluch może wtedy pomóc Mikołajowi i z listów domyślić się, kto może być ich adresatem - czy chłopiec czy dziewczynka i wsadzić je do odpowiedniej koperty z imionami - na przykład znanych mu członków rodziny czy znajomych.  

Kolejnym pomysłem jest losowanie prezentów z worka świętego Mikołaja. Dziecko, które ma zawiązane oczy, stara się wylosować swój upragniony prezent. W worku poza nim znajdują się też inne przedmioty - na przykład pilot do telewizora, drewniana łyżka czy kłębek włóczki.

Jeśli w zabawach udział bierze więcej dzieci, można zorganizować konkursy: na najdłuższy łańcuch z bibuły, na najładniejszy wierszyk lub piosenkę dla Mikołaja czy zrobić quiz, z którego dzieci będą mogły dowiedzieć się czegoś więcej na temat świętego Mikołaja. Dobrym pomysłem są także "niewidzialne prezenty". Dziecko gestami pokazuje to, co chciałoby dostać pod choinkę. Mogą to być też kalambury, w których słowami do odgadnięcia będą wyrazy, które kojarzą się ze świętami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA