Jak zrobić slime, czyli domowe sposoby na zrobienie slime bez aktywatora

Jak zrobić slime bez użycia chemii, w warunkach domowych? Oto kilka sposobów na przygotowanie, idealnych do zabawy, glutków!

Jak zrobić slime w domu?

Jak zrobić slime w domu i co to jest? Dzieci uwielbiają zabawę z substancjami o różnej konsystencji. Nie jest to nic nowego. Glutki towarzyszą dzieciakom już od lat. Ostatnio jednak wróciły na dobre. Czym są? Otóż slime to plastyczna masa, która przybiera różne faktury i kolory. 

Coraz więcej tego typu zabawek znajdziemy w sklepach z artykułami dla najmłodszych. Czy jednak koniecznie musimy od razu wydawać duże kwoty? Jak zrobić slime w domu z produktów dostępnych pod ręką? W sieci, na forach dla rodziców oraz tych, które promują inicjatywę DIY, można znaleźć mnóstwo receptur na wykonanie slime w domu. Często znajdziemy też opcje na to, jak przygotować go bez użycia aktywatora lub kleju. Jak się szybko okazuje glutka można sporządzić z produktów, które bez problemów znajdziemy w każdej kuchni. Poniżej kilka sprawdzonych receptur na to jak zrobić slime w domu.

Zobacz też: Kasztany: co z nich zrobić? Wąż emocji, nauka literek, a może tradycyjne ludziki?

Jak zrobić slime bez aktywatora?

Zabawa w małego chemika-odkrywcę wciągnie niemal każde dziecko. Tym lepiej jeśli nie potrzebne są nam wyszukane i kosztowne produkty. Tak jest w przypadku slime. Wystarczy poszperać w szufladach, aby znaleźć wszystkie niezbędne składniki do zrobienia slime bez aktywatora. Jego rolę zazwyczaj pełni boraks, który jednak bez problemu można zastąpić sodą oczyszczoną lub płynem do prania.

Czym będzie się różnić slime bez aktywatora od takiego, w którym jest on zastosowany? Otóż zasadnicza różnica będzie odnosić się do konsystencji - będzie ona bardziej zbliżona do ciastoliny lub plasteliny, nie tak rozciągliwa jak w przypadku tej, gdzie zastosowano aktywator. A oto jeden ze sposobów na przygotowanie domowego slime.

Glutek z płynu do mycia naczyń

Do wykonania go potrzebne będą 4 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 4 łyżki płynu do mycia naczyń. Obie substancje dokładnie ze sobą mieszamy i ugniatamy i już mamy gotowy glutek. Aby był on bardziej kolorowy i atrakcyjniejszy do masy można dodać barwniki czy ozdobniki, np. brokat. 

Slime bez aktywatora, który będzie najbliższy konsystencją oryginałowi można wykonać zmieniając płyn do mycia naczyń na odżywkę do włosów. Przyjmujemy następujące proporcje: na łyżkę odżywki przypada 2 łyżki mąki ziemniaczanej, a do tego ozdobniki według uznania. 

Jak zrobić slime bez kleju?

Slime z użyciem kleju to jedne z najczęściej przygotowywanych w domu slimów. Dzięki temu dodatkowi ma on idealną konsystencję, która świetnie pracuje w małych rączkach. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem po zabawie z glutkami, bez względu na to czy korzystamy z gotowej zabawki czy z takiej wykonanej samodzielnie, należy dokładnie umyć dziecku ręce, a pozostałe slime zamknąć bezpiecznie w szczelnym pojemniku i odłożyć poza jego zasięgiem. 

Jak zrobić slime bez kleju w kilka minut? Wystarczy przygotować kilka składników: mąka pszenna, mąka ziemniaczana, olej, woda, barwniki i ozdoby. Wszystko to razem mieszamy i wyrabiamy na gładką masę. Twardość możemy "regulować" dodając większą ilość mąki (gdy jest za miękka) lub oleju (gdy jest zbyt twarda).

Ciekawym sposobem na wykonanie slime bez kleju jest też połączenie płynu do naczyń i mydła do rąk w płynie. Obie substancje dokładnie mieszamy, a następnie przekładamy do słoiczka i odstawiamy na około 2 dni. Po tym czasie glutek będzie gotowy. Można także poeksperymentować z łączeniem pasty do zębów, płynu do mycia naczyń i mąki ziemniaczanej. Im więcej autorskich pomysłów przyjdzie na myśl zarówno rodzicom, jak i dzieciom tym więcej wspaniałej zabawy z tworzeniem w domu slimów. 

Zobacz też: Zabawy dla dziesięciolatków. Jak zorganizować czas dzieciom w domu?

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: